Będzie nowy wzór statystycznej karty wypadku od stycznia 2023 r.

Redakcja Portalu
01.06.2022AKTUALNE

Będzie nowy wzór statystycznej karty wypadku od stycznia 2023 r.

Resort pracy przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy. Znajdzie się w nim m.in. nowy wzór statystycznej karty wypadku. Sprawdź, co jest przyczyną projektowanych zmian. Dowiedz, się jakie konkretnie zmiany mają być prowadzone w statystycznej karcie wypadku?

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:

  • Przygotujesz się na nadchodzące zmiany;

  • Poznasz planowane zmiany w dokumencie statystycznej karty wypadku;

  • Dostosujesz woje dokumenty do zmieniających się wymagań.

Czytaj także: Jak prawidłowo wywiązać się z obowiązku sporządzania statystycznej karty wypadku?>>>

Dostosowanie statystycznej karty wypadków do potrzeb europejskiej statystyki.

Przygotowywany przez resort pracy projekt rozporządzenia w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy ma ułatwić wypełnianie statystycznej karty oraz przetwarzanie tych danych na poziomie europejskim. Projekt nowego rozporządzenia zakłada zmiany i uszczegółowienie niektórych zapisów w klasyfikacjach i oznaczeniach kodowych dostosowując je do Europejskiej Statystyki w Zakresie Wypadków przy Pracy (European Statistics on Accidents at Work – ESAW).

Do Eurostatu (Europejskiego Urzędu Statystycznego) kraje członkowskie przekazują dane o wypadkach przy pracy. Istnieją dwa podstawowe źródła danych, z których Eurostat czerpie informacje na temat wypadków przy pracy. Jednym z nich jest system rejestrowania danych dotyczących wypadków przy pracy prowadzony w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej (UE) i koordynowany przez Eurostat w ramach metodyki ESAW.

ESAW jest systemem rejestrowania danych dotyczących wypadków przy pracy prowadzonym w poszczególnych krajach członkowskich Unii Europejskiej (UE) i koordynowanym przez Eurostat (Europejski Urząd Statystyczny), do którego kraje członkowskie przekazują dane o wypadkach przy pracy w ramach metodyki ESAW.

W większości krajów UE statystyki dotyczące wypadków przy pracy są w pełni dostosowane do wytycznych ESAW. Umożliwia to przeprowadzanie analiz danych o wypadkach przy pracy w skali UE.

Zgodnie z powyższym, nomenklatura stosowana w projektowanym rozporządzeniu powinna być zgodna z załącznikiem I do rozporządzenia Komisji (UE) nr 349/2011 z 11 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania, w odniesieniu do statystyk dotyczących wypadków przy pracy, rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1338/2008 w sprawie statystyk Wspólnoty w zakresie zdrowia publicznego oraz zdrowia i bezpieczeństwa w pracy (Dz. Urz. UE L 97 z 12.04.2011, str. 3)

Zmiany przewidziane w nowym rozporządzeniu

W załączniku nr 1 do rozporządzenia zmieni się wzór statystycznej karty wypadku Z-KW. Zostanie dostosowany do potrzeb Głównego Urzędu Statystycznego. Skorygowana będzie pozycja nr 6„Staż na zajmowanym stanowisku pracy w zakładzie pracy”, bowiem stwarza częsty problem przy wypełnianiu statystycznej karty wypadku Z-KW. Z obserwacji wynika, że w większości przypadków staż pracy podawany jest błędnie, tj. od początku kariery zawodowej poszkodowanego, a nie na zajmowanym stanowisku pracy w zakładzie pracy (na którym doszło do wypadku).

Ponadto, w związku z pandemią i planowanym przyjęciem pracy zdalnej na stałe w Kodeksie pracy oraz na potrzeby statystyki krajowej, w załączniku nr 1 wprowadzona będzie dodatkowa informacja. Będzie ona dotyczyła wykonywania przez poszkodowanego pracy w formie zdalnej. Ma to na celu pozyskanie danych o ewentualnych wypadkach, które wydarzyły się w związku z wykonywaniem pracy zorganizowanej w formie zdalnej.

Natomiast zmiany dokonane w załączniku nr 2 do rozporządzenia mają głównie charakter techniczny. Wynikają z potrzeby dostosowania oznaczeń kodowych do wytycznych zawartych w metodyce ESAW. Pozostałe zmiany w stosunku do obecnie obowiązującego rozporządzenia mają charakter dostosowujący do sformułowań obecnie używanych w branży związanej ze statystyką (np.: w załączniku nr 2 zastosowanie wyrazu „pozycja” zamiast wyrazu „pytanie”).

Pozostałe zmiany w stosunku do dotychczas obowiązującego rozporządzenia mają charakter korekt redakcyjnych, np. zmiana odniesień do tytułów aktów wykonawczych na odesłania do delegacji ustawowych, tak aby zmieniające się przepisy nie wpływały na czytelność projektowanego rozporządzenia.

Od kiedy może obowiązywać nowy wzór statystycznej katy wypadku?

Planowane wejście w życie projektowanego rozporządzenia to 1 stycznia 2023 r. Ze względu na metodykę statystyczną istotne jest, aby struktura przekazywanych w ciągu danego roku danych była jednolita, dlatego też ważne jest, aby rozporządzenie obowiązywało od początku roku. Do wypadków zgłoszonych przed dniem wejścia w życie rozporządzenia stosowane byłyby wzory statystycznej karty wypadku przy pracy określone w przepisach dotychczasowych – jest to podyktowane metodyką statystyczną stosowaną w tym zakresie.

projekt wzoru statystycznej karty wypadku od 2023r.
Typ: Dokument PDF | Rozmiar: 364.73 KB
Pobierz dokument