BHP przy pracach impregnacyjnych i odgrzybieniowych

Waldemar Klucha
14.11.2016AKTUALNE

BHP przy pracach impregnacyjnych i odgrzybieniowych

Wśród wielu prac budowlanych możemy wyróżnić prace impregnacyjne i odgrzybieniowe. Wymagają one zachowania szczególnych środków ostrożności. Dlatego też podczas organizowania i wykonywania tych prac pamiętać należy o kilku ważnych zasadach bhp. Ich przestrzeganie pozwoli zapewnić bezpieczeństwo podczas tego typu prac zarówno pracownikom, jak i innym osobom. Przypomnijmy sobie i pracownikom te zasady.  

Korzyści 

Ten tekst przypomni Ci:

  • zasady właściwej organizacja i wyposażenia pomieszczeń do impregnacji;
  • zasady bezpiecznego wykonywania robót impregnacyjnych i odgrzybieniowych; 
  • bezwarunkowe zakazy podczas prac impregnacyjnych  

Przede wszystkim zwróćmy uwagę, że prace budowlane związane z impregnacją drewna lub innych materiałów, mogą wykonywać osoby zapoznane z występującymi zagrożeniami i instrukcją producenta dotyczącą posługiwania się stosowanymi środkami impregnacyjnymi (w szczególności z kartą charakterystyki takiej substancji).

Przy tego typu pracach pracownicy powinni zachować szczególne wymagania higieniczne. Po zakończeniu robót impregnacyjnych oraz w przerwach przeznaczonych na posiłki osobom wykonującym roboty należy umożliwić:

  • umycie się ciepłą wodą,
  • korzystanie ze środków higieny osobistej.

Właściwa organizacja i wyposażenia pomieszczeń do impregnacji

Przygotowanie impregnatów i prowadzenie robót impregnacyjnych powinno odbywać się w oddzielnych pomieszczeniach lub na wydzielonych stanowiskach pracy pod zadaszeniem.

Miejsca i pomieszczenia przeznaczone do impregnacji należy zaopatrzyć w sprzęt do gaszenia pożarów, dostosowany do rodzaju używanego środka impregnacyjnego oraz ogrodzić i oznakować. W pomieszczeniach zamkniętych, w których są wykonywane roboty impregnacyjne, należy zainstalować wentylację mechaniczną.

Miejsce wykonywania takich prac należy również zabezpieczyć przed możliwością skażenia środowiska, np. w przypadku rozlania impregnatu.

Ważne

W razie prowadzenia robót impregnacyjnych w pomieszczeniach zamkniętych musi być zapewniona kontrola stężenia substancji i preparatów chemicznych w powietrzu. Wartości tych stężeń w środowisku pracy nie mogą przekraczać najwyższych dopuszczalnych stężeń.

Środki impregnacyjne powinny być magazynowane i przechowywane zgodnie z wymaganiami producenta. Teren, na którym będą prowadzone roboty impregnacyjne lub odgrzybieniowe, powinien być oznakowany.

Natomiast w przypadku stanowiska pracy na otwartym powietrzu musi być ono:

  • wydzielone,
  • oznakowane,
  • zabezpieczone poręczami ochronnymi przed wejściem osób postronnych.

Stosowanie odpowiednich narzędzi w pomieszczeniach do impregnacji

W przypadku zakwalifikowania takich pomieszczeń do pomieszczeń zagrożonych wybuchem, narzędzia elektryczne i inne narzędzia:

  • nie mogą powodować iskrzenia,
  • muszą posiadać zabezpieczenia chroniące przed porażeniem prądem elektrycznym,
  • należy je wyposażyć w sprzęt przeciwpożarowy dostosowany do rodzaju stosowanego impregnatu (takie informacje można znaleźć w karcie charakterystyki impregnatu).

Przy impregnowaniu elementów obiektów wchodzących w skład konstrukcji należy przestrzegać następujących zasad:

  • przewody i urządzenia elektryczne należy zabezpieczyć przed działaniem impregnatu;
  • do oświetlenia stanowisk pracy trzeba stosować lampy elektryczne zasilane prądem o napięciu bezpiecznym.

Bezwarunkowe zakazy przy robotach impregnacyjnych

Pamiętajmy również, że w miejscu wykonywania robót impregnacyjnych bezwarunkowo zabronione jest:

  • używanie otwartego ognia,
  • palenie tytoniu,
  • spożywanie posiłków.

W czasie wykonywania robót impregnacyjnych lub odgrzybieniowych nie powinno się prowadzić, na tym samym stanowisku pracy, innych robót budowlanych.

Bezpieczeństwo pracy podczas robót impregnacyjnych

Środki oleiste należy podgrzewać na słabym ogniu, w naczyniach z pokrywami lub w beczkach z wykręconym czopem, pod nadzorem wykwalifikowanego pracownika. W czasie podgrzewania należy chronić środek oleisty przed opadami atmosferycznymi. Nie wolno przekroczyć temperatury zapłonu tego środka. Roztwory wodne soli oraz płyny oleiste można podgrzewać na otwartym ogniu w odległości nie mniejszej niż 10 m od obiektów murowanych i 15 m od obiektów drewnianych. Natomiast podgrzewanie pasty impregnacyjnej może odbywać się wyłącznie w specjalnie do tego celu przeznaczonych naczyniach. Podgrzewany impregnat może być pobierany wyłącznie po zgaszeniu otwartego ognia.

W czasie wykonywania robót metodą powlekania i natrysku szczotki i pędzle oraz końcówki urządzeń natryskowych powinny być osadzone na trzonkach z osłonami zapobiegającymi ściekaniu impregnatu na ręce pracownika.

Załadowywanie i wyładowywanie drewna z wanien i basenów powinno być zmechanizowane. Wanny i baseny po napełnieniu drewnem należy przykryć.

Uwaga!

Wchodzenie do basenów i wanien w celu wykonania prac konserwacyjnych jest możliwe wyłącznie po ich opróżnieniu i przewietrzeniu, a wchodzących pracowników należy asekurować i zabezpieczać linką bezpieczeństwa.

W czasie wykonywania robót impregnacyjnych i odgrzybieniowych:

  • metodą iniekcji – należy przestrzegać przepisów dotyczących robót z urządzeniami ciśnieniowymi;
  • metodą bandażowania – należy stosować pędzle do nanoszenia impregnatów przed przygotowaniem bandaży;
  • metodą suchej impregnacji – należy miejsce jej stosowania zabezpieczyć przed przeciągami.
Ważne

Materiały budowlane impregnowane mogą być użyte do montażu dopiero po zupełnym wyschnięciu impregnatu.

Konieczność stosowania środków ochrony indywidualnej

Osoby zatrudnione przy pracach, przy których istnieje możliwość zetknięcia się ze szkodliwymi dla zdrowia substancjami, powinny być zaopatrzone w środki ochrony indywidualnej i krem ochronny. Przed rozpoczęciem impregnacji osoby te powinny natrzeć odkryte miejsca ciała kremem ochronnym.

Również osoby wykonujące roboty związane z przygotowaniem podłoża pod impregnację i narażone na pylenie muszą stosować środki ochrony indywidualnej.

Uwaga!

Zabronione jest zbliżanie się do otwartego ognia w odzieży zanieczyszczonej impregnatem.

Apteczka pierwszej pomocy zawsze „pod ręką”

W miejscu wykonywania robót impregnacyjnych i odgrzybieniowych powinna również znajdować się apteczka podręczna, zaopatrzona w środki przeciw oparzeniom i zatruciom oraz środki opatrunkowe. W takim miejscu należy również umieścić numer telefonu najbliższego punktu pomocy medycznej.

Autor: 

Waldemar Klucha 
specjalista ds. bhp

Autor
Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.