COVID-19 nie będzie ujęty osobno w wykazie chorób zawodowych

12.11.2020AKTUALNE

COVID-19 nie będzie ujęty osobno w wykazie chorób zawodowych

Zarówno pracownicy służby zdrowia, jak również innych branż, np. oświaty, domagali się wpisania choroby COVID-19 do wykazu chorób zawodowych. W tej sprawie zgłoszona została nawet interpelacja poselska. W odpowiedzi na tę interpelację w powyższej kwestii wypowiedziało się Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Poznaj stanowisko ministerstwa w tej sprawie, które dość jednoznacznie wskazuje kiedy COVID-19 może być uznany za chorobę zawodową.

W odpowiedzi na interpelację Pani Poseł Henryki Krzywonos-Strycharskiej w sprawie ujęcia COVID-19 w wykazie chorób zawodowych, stanowisko zajęło Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej w osobie Stanisława Szweda.

W ocenie wiceministra Stanisława Szweda nie ma potrzeby nowelizacji przepisów, gdyż obecny stan prawny pozwala na stwierdzenie zaistnienia choroby zawodowej w przypadku zachorowania na COVID-19.

Zgodnie z art. 2351 Kodeksu pracy za chorobę zawodową uważa się chorobę wymienioną w wykazie chorób zawodowych, jeżeli w wyniku oceny warunków pracy można stwierdzić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, że została ona spowodowana działaniem czynników szkodliwych dla zdrowia występujących w środowisku pracy albo w związku ze sposobem wykonywania pracy, zwanych "narażeniem zawodowym".

Czy COVID-19 można zaliczyć do chorób zawodowych?

W związku z powyższym resort pracy zwraca uwagę na fakt, że w wykazie chorób zawodowych zawartym w załączniku do rozporządzenia Rady Ministrów z 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1367) znajdują się m.in.: „choroby zakaźne lub pasożytnicze albo ich następstwa”.

Ponadto w rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. poz. 716, ze zm.; dalej: rozporządzenie w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy), w wykazie szkodliwych czynników biologicznych, znajduje się wirus SARS (zakwalifikowany do 3. grupy zagrożenia).

Ważne

Warto podkreślić, że załącznik 2. do rozporządzenia w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy stanowi wykaz prac narażających pracowników na działanie czynników biologicznych, w którym znajduje się m.in. praca w jednostkach ochrony zdrowia, praca w laboratoriach klinicznych, weterynaryjnych lub diagnostycznych czy praca w innych okolicznościach, podczas której zostało potwierdzone narażenie na działanie czynników biologicznych.

W jaki sposób ustalić czy zachorowanie na koronawirusa będzie chorobą zawodową? (ŚródtytuŁ)

W celu oceny, czy dany przypadek choroby stanowi chorobę zawodową, należy:

  1. ustalić czy znajduje się ona w wykazie chorób zawodowych,
  2. określić związek przyczynowo-skutkowy pomiędzy jej powstaniem a narażeniem zawodowym.

Spełnienie łącznie powyższych przesłanek umożliwia stwierdzenie wystąpienia choroby zawodowej.

Choroby zakaźne (a do takich należy choroba COVID-19 wywołana wirusem SARS-CoV-2) znajdują się w wykazie chorób zawodowych, należy zatem ustalić bezspornie lub z wysokim prawdopodobieństwem, czy zarażenie nastąpiło w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych, czy też nie miało związku z pracą. W przypadku gdy zarażenie nastąpiło w związku z wykonywaniem pracy zawodowej, jest to pierwsza przesłanka (przyczynowa) dla rozpatrzenia uznania takiej choroby za chorobę zawodową. Towarzyszyć jej powinna także druga przesłanka (skutkowa), tj. potwierdzenie zmian chorobowych stanowiących skutek przebytej choroby, które świadczą o trwałym pogorszeniu stanu zdrowia.

Uwaga!

W związku z powyższym należy także zauważyć, że zakres świadczeń z tytułu choroby zawodowej uzależniony będzie od skutków zdrowotnych, jakie ta choroba spowoduje w organizmie oraz od ich wpływu na zdolność do wykonywania pracy.

Wobec przytoczonych powyżej informacji w opinii wiceministra pracy nie ma konieczności wprowadzania zmian do obowiązujących przepisów. Obecne pozwalają aby na ich podstawie zachorowanie na COVID-19 (oraz następstwa tej choroby – w tym śmierć) w związku z wykonywaniem obowiązków służbowych mogło być uznane za chorobę zawodową.

Źródło: Odpowiedź na interpelację nr 5073