choroba zawodowa

Sprawdź, co zrobić, gdy pracownik zgłasza podejrzenie choroby zawodowej?

Podejrzenie choroby zawodowej – procedura postępowania

Każda praca zawodowa stwarza ryzyko pogorszenia stanu zdrowia pracowników. Jest to związane z występowaniem w jej środowisku, czynników niebezpiecznych, szkodliwych i uciążliwych. Najczęściej pracownicy ulegają wypadkom przy pracy. Pracownik może jednak doznać pogorszenia stanu zdrowia, które ujawni się po dłuższym czasie. Takie przypadki rozpatrywane są jako choroby zawodowe. Z uwagi na zbliżający się Międzynarodowy Dzień Ofiar Wypadków przy Pracy i Chorób Zawodowych oraz Światowy Dzień Bezpieczeństwa i Ochrony Zdrowia w Pracy warto przypomnieć pojęcie choroby zawodowej i procedur które się z nią wiążą.

Przepisy, nie precyzują dokładnie, w jakim przypadku pracodawca dokonuje zgłoszenia choroby zawodowej. W praktyce ma to miejsce, kiedy otrzyma od byłego pracownika informację o podejrzeniu wystąpienia u niego choroby zawodowej. Przypadki podejrzeń chorób zawodowych u pracowników aktualnie zatrudnionych, pracodawca zgłasza za pośrednictwem lekarza medycyny pracy, sprawującego profilaktyczną opiekę medyczną nad zakładem pracy.

Doświadczenie zawodowe pokazuje, że zazwyczaj podejrzenie choroby zawodowej stwierdza lekarz medycyny pracy realizując badania wstępne, okresowe lub kontrolne. Zdarza się, że objawy choroby zawodowej, zauważy u siebie pracownik i przekaże taką informację do pracodawcy. W tej sytuacji pracodawca powinien skierować pracownika do lekarza medycyny pracy.

Autor: 

Kamil Szyszkiewicz

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel