Czy zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników na czas epidemii nadal aktualne?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
03.11.2020AKTUALNE

Czy zawieszenie obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników na czas epidemii nadal aktualne?

Przy zmieniających co dziennie przepisach dotyczących walki z epidemią koronawirusa, nowych zakazach i obostrzeniach można się zastanawiać, które przepisy obowiązują nadal, a które nie. Taka wątpliwość może dotyczyć przepisów o zawieszeniu obowiązku wykonywania badań okresowych pracowników na czas epidemii. Czy w dalszym ciągu są one w mocy prawnej? Czy nastąpiły w tej sprawie jakieś zmiany? Sprawdź, jak sytuacja w tej kwestii wygląda dziś.

Zgodnie z obowiązującym kształtem ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, przepisy zawieszające obowiązek badań okresowych pracowników na czas epidemii pozostają na chwilę obecną w mocy.

Profilaktyczne badania lekarskie

Badania lekarskie stanowią swoisty monitoring pozwalający nie dopuścić do pracy osoby, która ze względów zdrowotnych nie powinna jej wykonywać. Zasadą jest kierowanie pracownika na badania wstępne, okresowe oraz kontrolne.

W okresie epidemii COVID-19 obowiązuje zasada, zgodnie z którą w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii wykonywanie okresowych badań lekarskich oraz badań psychologicznych, w zakresie o którym mowa w przepisach kodeksu pracy, ustawy o transporcie drogowym, ustawy o transporcie kolejowym ulega zawieszeniu do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Ważne

Mimo dynamicznych zmian w zakresie stanu prawnego związanego z epidemią COVID-19 przepis art. 12a ustawy z 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych pozostaje w mocy. Uwzględniając postęp epidemii trudno oczekiwać, aby w najbliższym czasie obowiązki związane z badaniami okresowymi zostały wznowione.

W przypadku badań wstępnych przepisy zachowały obowiązek ich przeprowadzania względem osoby przyjmowanej do pracy. W takim przypadku, w sytuacji braku dostępności do lekarza uprawnionego do przeprowadzenia badania wstępnego lub kontrolnego, badanie takie może przeprowadzić i wydać odpowiednie orzeczenie lekarskie inny lekarz. Orzeczenie lekarskie wydane przez innego lekarza traci moc po upływie 180 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo od dnia odwołania stanu epidemii.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.