Działania PIP na rzecz poprawy warunków pracy i przestrzegania przepisów bhp

04.05.2015AKTUALNE

Działania PIP na rzecz poprawy warunków pracy i przestrzegania przepisów bhp

Rada Ochrony Pracy debatowała 28 kwietnia br. nad problemem przestrzegania zasad bezpieczeństwa, higieny i czasu pracy w sektorach gospodarki z największą liczbą wypadków przy pracy. Ze strony PIP w tej kwestii głos zabrała Główna Inspektor Pracy Iwona Hickiewicz, zwracając uwagę, że co roku w wyniku wypadków przy pracy i chorób zawodowych umiera 168 tys. Europejczyków, a 7 mln dostaje urazów.

Tragiczne w skutkach odstępstwa od norm prawnych i zasad bezpiecznej pracy przypominają o konieczności nieustannej troski o ludzkie zdrowie i życie na każdym stanowisku pracy” – zaznaczyła Iwona Hickiewicz na wstępie.

Działania Parlamentu Europejskiego na rzecz poprawy warunków pracy w UE

Następnie odwołała się do działań Parlamentu Europejskiego wskazując, na rezolucję z 14 stycznia 2014 r. w sprawie skutecznych inspekcji pracy, jako strategii poprawy warunków pracy w Europie. W której to Parlament Europejski zauważa, że zdrowie i bezpieczeństwo w pracy jest prawem przysługującym wszystkim pracownikom i osobom prowadzącym działalność na własny rachunek, które należy zagwarantować dzięki lepszemu wdrażaniu obowiązujących przepisów.

W rezolucji tej Europosłowie wezwali do zintensyfikowania inicjatyw z zakresu zapobiegania oraz kształcenia w celu zwiększenia świadomości zasad oraz procedur bhp wśród obywateli. Zalecili przy tym zaostrzenie sankcji wobec przedsiębiorstw, które nie wywiązują się ze swoich obowiązków w zakresie podstawowych praw pracowników 

Działania PIP na rzecz poprawy warunków pracy w kraju

Dążenie do zmniejszenia liczby wypadków i chorób zawodowych, zwalczanie niebezpiecznych środowisk pracy i zapobieganie naruszeniom ochrony zdrowia pracowników jest stałym priorytetem Państwowej Inspekcji Pracy.

Jak podkreśliła Iwona Hickiewicz w wyniku kontroli przeprowadzonych w 2014 r. inspektorzy pracy wyeliminowali bezpośrednie zagrożenia dla zdrowia i życia ponad 70 tys. zatrudnionych. „To wyraz ogromnego ich zaangażowania w naprawianie środowiska pracy, ale też dowód, jak poważnym wyzwaniem pozostaje dla wielu przedsiębiorców dbałość o zdrowie i życie zatrudnionych. Z analizy zbadanych przez inspektorów wypadków przy pracy wynika, że większości z nich towarzyszy lekceważenie zagrożeń zawodowych, brak lub niewłaściwe urządzenia zabezpieczające oraz niedostateczny nadzór nad pracującymi.

Główna Inspektor Pracy zauważyła także, że osiągnięcie wymaganego poziomu bezpieczeństwa oprócz realizacji przepisów bhp koresponduje z kwestią ograniczeń wynikających z innych przepisów prawa pracy w tym przede wszystkim dotyczących czasu pracy.

„Czas pracy i odpowiedni wypoczynek mają bowiem ogromny wpływ na kondycję psychofizyczną człowieka. Nieprzestrzeganie przepisów o czasie pracy może skutkować wypadkiem” – zaznaczyła I. Hickiewicz.

Jak stwierdziła prelegentka PIP – „Nie ustajemy jako inspekcja w poszukiwaniach konkretnych i realnych rozwiązań mających na celu usuwanie stwierdzonych nieprawidłowości w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy, o czym świadczą zarówno efekty ubiegłorocznej działalności naszej inspekcji jak i tegoroczne kontrole oraz zaplanowany na ten rok bogaty program działań prewencyjnych i edukacyjnych”.

Tegoroczne działania prewencyjne PIP są ukierunkowane na problematykę udziału pracowników w zarządzaniu bhp w małych i średnich przedsiębiorstwach. W ramach tych działań Inspektorzy PIP nie tylko będą systematycznie przeprowadzać kontrole ale także będą podejmować różnorodne działania wspierające stosowanie środków prewencyjnych zapobiegających wypadkom i ograniczających zagrożenia zawodowe.

Współdziałanie innych organów i instytucji na rzecz poprawy warunków pracy w kraju

Iwona Hickiewicz wskazała również na konieczność współpracy i partnerskiego udziału wszystkich służb, organizacji i instytucji działających w sferze ochrony pracy w naszym kraju w celu uzyskania trwałej poprawy warunków pracy i bezpieczeństwa pracy oraz osiągnięcia stałych pozytywnych zmian w tym zakresie. „Konieczne jest podejście systemowe służce osiąganiu i utrzymywaniu akceptowalnych standardów w sferze bezpieczeństwa i higieny pracy oraz w promowaniu dobrych praktyk.” – zaznaczyła.