Zobacz co i kogo skontroluje Państwowa Inspekcja Pracy w 2015 r. (Plan działań PIP w 2015 roku)

04.12.2014AKTUALNE

W 2015 roku Państwowa Inspekcja Pracy planuje przeprowadzić 88 tys. kontroli. Odbędą się powtórne kontrole w zakładach produkujących lub stosujących nanomateriały. Również pracodawcy, w zakładach których odnotowano dużą liczbę wypadków przy pracy mogą spodziewać się wizyty inspektorów PIP. Plany Państwowej Inspekcji Pracy w przyszłym roku są ambitne i kompleksowe, tak ocenili je członkowie Rady Ochrony Pracy na posiedzeniu 2 grudnia 2015 r.

2 grudnia 2015 r. na posiedzeniu Rady ochrony Pracy program działania PIP w 2015 r. przedstawiła Iwona Hickiewicz, Główny Inspektor Pracy.

W nadchodzącym roku Państwowa Inspekcja Pracy przewiduje przeprowadzenie 88 tys. kontroli, a do 150 tys. pracodawców, przedsiębiorców, pracowników i innych osób świadczących pracę, rolników indywidualnych – skieruje zaproszenia do udziału w przedsięwzięciach prewencyjno-promocyjnych.

W 2015 r. realizowany będzie III etap długofalowych działań kontrolno-prewencyjnych. Szczególna uwaga ma być zwrócona na zasadność zawierania umów cywilnoprawnych, a także na prawidłowość zawierania i rozwiązywania terminowych umów o pracę. Działania kontrolne uzupełni kampania informacyjno-promocyjna „Zanim podejmiesz pracę”.

Kontynuacja kontroli i nadzoru

Kontynuowany ma być wzmożony nadzór nad wybraną grupą zakładów, w których odnotowano dużą liczbę wypadków przy pracy i wysoki poziom narażenia na czynniki szkodliwe dla zdrowia pracowników. Inspektorzy ocenią, w jakim stopniu pracodawcy angażują się w eliminowanie lub ograniczanie zagrożeń zawodowych, a przedstawiciele pracowników - w przeprowadzanie lub aktualizację oceny ryzyka zawodowego na stanowiskach pracy, na których występują czynniki niebezpieczne lub szkodliwe dla zdrowia. Wnioski o podwyższenie składki na ubezpieczenie wypadkowe będą kierowane do ZUS w przypadkach rażących naruszeń przepisów bhp ujawnianych podczas kolejnych kontroli. W kontrolowanych o rekontrolowanych zakładach pracy w których najczęściej dochodziło do wypadków przy pracy ocenie zostanie poddana skuteczność zarządzania ryzykiem wypadkowym. Kontynuowany będzie program prewencyjny „Zarządzanie bhp – prewencja wypadkowa” dla małych przedsiębiorstw (do 50 pracowników).

Wśród działań długofalowych realizowanych w przyszłym roku znalazły się także rekontrole w zakładach produkujących lub stosujących nanomateriały w procesach pracy oraz w laboratoriach na wyższych uczelniach. Mają one przynieść odpowiedź na pytanie, czy poprawił się stan ochrony zdrowia pracowników.

Nadal prowadzone będą kontrole w podmiotach leczniczych – szpitalach, szpitalnych oddziałach ratunkowych – zarówno pod kątem prawnym jak i bezpieczeństwa pracy, zwłaszcza oceny ryzyka zawodowego, czynników szkodliwych dla zdrowia i zagrożeń wypadkowych.

W 2015 r. prowadzone będą również kontrole firm transportowych. Skontrolowane zostaną: czas pracy kierowców, przerwy w pracy, godziny nadliczbowe, praca w porze nocnej oraz ewidencja czasu pracy.

Kontrole w branży budowlanej

Na terenach budów, podczas remontów dróg i prac rozbiórkowych inspektorzy pracy nadal będą zwracać uwagę na eliminację bezpośrednich zagrożeń życia lub zdrowia zatrudnionych. Kontrole będą powtarzane na wszystkich etapach realizacji inwestycji u pracodawców lekceważących przepisy.

Do zakładów, w których w ostatnich latach odnotowano wypadki śmiertelne, ciężkie lub zbiorowe, bądź powtarzalność zdarzeń wypadkowych o podobnych przyczynach, skierowany zostanie program prewencyjny „Budownictwo. Stop wypadkom”.

Kontrole w innych branżach

W 2015 r. kontrole zostaną przeprowadzone w podziemnych zakładach górniczych, z uwagi na częste naruszanie przepisów i procedur skutkujących wypadkami przy pracy. Inspektorzy pracy kontrolować będą:

  • czas pracy w warunkach przekroczenia NDS i NDN czynników szkodliwych dla zdrowa,
  • prawidłowości w ocenie ryzyka zawodowego,
  • realizację wniosków profilaktycznych zapobiegających wypadkom pod ziemią.

Taki sam zakres kontroli dotyczył będzie firm świadczących usługi w zakładach górniczych. Także na stanowiskach eksploatacji urządzeń do odstawy urobku i podczas transportu materiałów oraz jazdy ludzi w podziemnych zakładach górniczych inspektorzy:

  • sprawdzą skuteczność ograniczania zagrożeń wypadkowych,
  • ocenią organizację stanowisk pracy, w tym prawidłowość wypełniania obowiązków przez osoby sprawujące nadzór.

Na nowe tematy ujęte w planie rocznym składają się m.in. kontrole:

  • zakładów produkcji prefabrykatów budowlanych i cegielni (inspektorzy sprawdzą przestrzeganie przepisów BHP, np. w zakresie: eksploatacji maszyn i urządzeń technicznych oraz środków transportu, stosowania skutecznych środków ochrony zbiorowej i indywidualnej, przygotowania pracowników do pracy, oceny ryzyka zawodowego),
  • pracy w narażeniu na czynniki rakotwórcze i mutagenne (przedmiotem kontroli będą: rejestry prac w kontakcie z tymi czynnikami, badania i pomiary czynników rakotwórczych lub o działaniu mutagennym, przestrzeganie obowiązku informowania pracowników narażonych na ich działanie o wynikach badań i pomiarów),
  • budowy i eksploatacji sieci i instalacji gazu ziemnego (skontrolowana zostanie: organizacja prac gazoniebezpiecznych i niebezpiecznych, stanowisk pracy, przygotowanie pracowników do bezpiecznego wykonywania pracy),
  • eksploatacji urządzeń elektroenergetycznych w zakładach hutniczych, odlewniach i zakładach przemysłu maszynowego (w związku z wejściem w życie nowych przepisów), a także kontrole,
  • jednostek pomocy społecznej i gospodarstw ogrodniczych (w jednostkach pomocy społecznej, inspektorzy sprawdzą w jakim stopniu osobom pracującym tam pracującym zapewnia się bezpieczne i higieniczne warunki pracy; w gospodarstwach ogrodniczych inspektorzy PIP ocenią przestrzeganie przepisów bhp, uwzględniając m.in. przygotowanie pracowników do pracy, zabezpieczenie ruchomych elementów maszyn i sprzętu do zbiorów warzyw i owoców, przestrzeganie dopuszczalnych obciążeń narządów ruchu osób pracujących indywidualnie lub zespołowo.

Pozostałe działania roczne obejmą m.in.:

  • kontynuacje działań w zakładach nowo powstałych, firmach branży paliwowej i azotowej, zakładach usług leśnych,
  • kontrole:
  • a) wykonywania robót torowych,
    b) eksploatacji wózków jezdniowych z napędem silnikowym,
    c) spełniania wymagań minimalnych i zasadniczych.

Programy prewencyjne i działania promocyjne

Zgodnie z zaleceniem Rady Ochrony Pracy, w programach prewencyjnych i działaniach promocyjnych inspekcja zwróci szczególną uwagę na problematykę przygotowania pracowników do pracy, w tym na szkolenia wstępne ogólne i stanowiskowe. Skupi się także na młodych osobach rozpoczynających pracę zawodową, które często ulegają wypadkom przy pracy, oraz na sprawowaniu prawidłowego nadzoru nad wykonywaną pracą przez kierownictwo średniego szczebla.

Zadania stałe PIP dotyczące legalności zatrudnienia

W ramach stałych zadań Inspektorzy sprawdzą legalność zatrudnienia obywateli polskich zwłaszcza w podmiotach, w których w poprzednich latach stwierdzono nieprawidłowości, czyli w sekcjach:

  • transport i gospodarka magazynowa,
  • zakwaterowanie i usługi gastronomiczne,
  • usługi administrowania i działalność wspierająca,
  • budownictwo,
  • handel,
  • rolnictwo,
  • ogrodnictwo.

Działania kontrolne OIP

Inspektorzy Okręgowych inspekcji pracy skontrolują m.in.:

  • odkrywkowe zakłady górnicze
  • zakłady wydobywające kopaliny nie objęte własnością górniczą,
  • małe zakłady rożnych branż magazynującej i stosujące substancje i mieszaniny chemiczne,
  • zakłady zajmujące się recyklingiem,
  • kotłownie i ciepłownie,
  • mikroprzedsiębiorstwa prowadzące punkty skupu, segregacji i składowania złomu zwłaszcza punkty złomowania pojazdów samochodowych,
  • zakłady rolne,
  • zakłady produkcji wyrobów z drewna,
  • magazyny wysokiego składowania,
  • stanowiska pracy wyposażone w monitory ekranowe,
  • stanowiska pracy w narażeniu na promieniowanie optyczne,
  • placówki oświatowe, szkoły.
Źródło:

www.pip.gov.pl oraz www.sejm.gov.pl