Inwestycja w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy to opłacalne działanie

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
28.10.2022AKTUALNE

Inwestycja w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy to opłacalne działanie

W ostatnim czasie w ośrodku szkolenia PIP we Wrocławiu odbyła się konferencja „Biznesowe znaczenie inwestycji w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy”. Podczas konferencji wskazano, iż zdecydowanie opłacalnym kierunkiem jest inwestowanie w bezpieczeństwo, zdrowie i lepsze samopoczucie pracowników. Nie jest to przesadnie odkrywcza teza - szczególnie w kontekście zadań ustawowych PIP, jednak jak najbardziej wpisuje się w promowanie bezpiecznych warunków pracy, jako podstawy każdej relacji niezależnie od podstawy prawnej zatrudnienia.

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym artykule poznasz:

  • Działania PIP w zakresie prewencji i promocji prawa pracy

  • Argumenty przemawiające za wdrożeniem systemu zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy

  • Możliwe do ustalenia koszty związane z bhp

Czytaj także: Poprawa stanu bhp to korzyści finansowe a nie wydatki dla firmy>>>

Państwowa Inspekcja Pracy to nie tylko liniowi inspektorzy pracy, którzy realizują roczne i wieloletnie plany kontroli, jak również kontrole wynikające z napływających do urzędu skarg. Z ustawy o PIP wynika, że do zadań urzędu należy w szczególności podejmowanie działań polegających na zapobieganiu i ograniczaniu zagrożeń w środowisku pracy, w tym podejmowanie działań prewencyjnych i promocyjnych zmierzających do zapewnienia przestrzegania prawa pracy. Przejawem realizacji powyższego ustawowego obowiązku są między innymi organizowane, co jakiś czas, konferencje oraz spotkania. W takich wydarzeń, z udziałem organizacji pracowników oraz przedsiębiorców, a także wybranych instytucji, podejmowane są rozważania dotyczące mniej lub bardziej aktualnych tematów związanych z problematyką bezpieczeństwa i higieny pracy.

O czym rozmawiali uczestnicy konferencji „Biznesowe znaczenie inwestycji w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy”?

Jedna z takich konferencji miała miejsce nie dawno, pod nazwą „Biznesowe znaczenie inwestycji w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy”. Podczas konferencji podjęto rozważania w zakresie znaczenia inwestowania w bezpieczeństwo i zdrowie w pracy oraz zasad współpracy w tym zakresie ze wszystkimi uczestnikami rynku pracy.

W czasie konferencji wskazano argumenty przemawiające za wdrożeniem u pracodawców „dowolnego systemu” zarządzania bezpieczeństwem i higieną pracy. W ocenie PIP daje to wymierne korzyści dla:

  • pracowników – którzy zyskują poczucie bezpieczeństwa, przynależności do organizacji mającej pozytywny odbiór społeczny, możliwość własnego rozwoju/samorealizacji, zadowolenia z pracy;

  • osób kierujących pracownikami – którzy zyskują poczucie bezpieczeństwa oraz bezpieczeństwa karno-skarbowego, bardziej stabilny proces oraz łatwiejsze nim zarządzanie;

  • pracodawców – którzy zyskują większe zaangażowanie pracowników, utożsamianie się pracowników z firmą, wyższą kreatywność i aktywność w procesie optymalizacji kosztów.

Ile kosztuje bhp?

Podczas konferencji stwierdzono, iż nie jest możliwe określenie wprost kosztów przedsiębiorców w zakresie zapewnienia pracownikom odpowiednich i bezpiecznych warunków pracy. Istnieje natomiast możliwość policzenia ile kosztują:

  • kwestie administracyjne,

  • koszty szkoleń,

  • koszty wypłat różnych świadczeń z tytuły wypadku,

  • nadgodziny,

  • koszty zniszczenia urządzeń, środków produkcji i ich naprawy.

Ważne

Z międzynarodowych badań wynika, że każde euro zainwestowane w bezpieczeństwo pracy zwraca się w wysokości 2,2 euro.

Z przebiegu konferencji można było się dowiedzieć, iż koszty ochrony czy badania zdrowia pracowników są stosunkowo małe - pracodawcy ponoszą znacznie większe koszty organizacyjno-inwestycyjne, które zwiększają bezpieczeństwo pracowników. Bezpośrednim zyskiem z tych inwestycji jest zwiększona motywacja pracowników, lepsza jakość ich pracy, co przekłada się na innowacje i lepszy wizerunek podmiotów zatrudniających.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.