Jak będzie wyglądało prowadzenie szkoleń bhp po zmianach w rozporządzaniu w sprawie szkoleń bhp?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
03.04.2019AKTUALNE

Jak będzie wyglądało prowadzenie szkoleń bhp po zmianach w rozporządzaniu w sprawie szkoleń bhp?

Wkrótce czekają nas zmiany w rozporządzeniu w sprawie szkoleń bhp. Jedna z nich odnosi się do pojęcia jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bhp w postaci osoby fizycznej. Wśród czytelników zrodziło się zatem pytanie, czy posiadając wpis w działalności gospodarczej: PKD 85.59.B - Pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej niesklasyfikowane, będzie można po zmianach dalej organizować szkolenia z zakresu bhp będą osobą fizyczną?

Wydaje się, że wspomniane we wstępie projektowana zmiana przepisu ma charakter porządkowy i dostosowujący rozporządzenie do zmiany stanu prawnego związanego z wejściem w życie ustawy Prawo Przedsiębiorców. Tym samym nie powinno być w przyszłości problemów z kontynuowaniem działalności szkoleniowej w dziedzinie bhp. Niemniej jednak warto zwrócić uwagę na planowane zmiany w definicji jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy

Uprawnieni do prowadzenia szkoleń jako jednostka organizacyjna

Problematyka szkoleń bhp uregulowana jest we wspomnianym już rozporządzeniu w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zgodnie z § 4 tego rozporządzenia, szkolenia z zakresu bhp mogą być prowadzone na zlecenie pracodawców przez jednostki organizacyjne prowadzące działalność szkoleniową w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Rozporządzenie wskazuje również podmioty mogące być jednostką organizacyjną prowadzącą działalność szkoleniową. Mogą być nimi:

a)    placówki kształcenia ustawicznego, placówki kształcenia praktycznego, ośrodek dokształcania i doskonalenia zawodowego (projektowana zmiana na: placówkę kształcenia ustawicznego i centrum kształcenia zawodowego),

b)    szkoła ponadgimnazjalna (projektowana zmiana na: szkołę ponadpodstawową),

c)    jednostka badawczo-rozwojowa, szkoła wyższa lub inna placówka naukowa (zmiana na: instytut badawczy, szkołę wyższą lub inną placówkę naukową),

d)    stowarzyszenie, którego celem statutowym jest działalność związana z bezpieczeństwem i higieną pracy,

e)    osoba prawna lub fizyczna prowadzącą działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej (projektowana zmiana na: przedsiębiorcę prowadzącego działalność oświatową na zasadach określonych w ustawie z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców).

Obecnie zatem działalność szkoleniowa może być również prowadzona przez osoby prawne lub fizyczne prowadzące działalność oświatową na zasadach określonych w przepisach o swobodzie działalności gospodarczej.

Ważne

Póki co przepisy dotyczące szkoleń nie odwołują się do konkretnych kodów w zakresie prowadzonej działalności, projektowane zmiany również – choć nie można tego wykluczyć w przyszłości.

Projektowane zmiany do rozporządzenia w odniesieniu do osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą.

Odnosząc się do projektowanej zmiany w zakresie definiowania jednostki organizacyjnej prowadzącej działalność szkoleniową w dziedzinie bhp – w § 1a pkt 2 lit. e ma mieć brzmienie „przedsiębiorcę prowadzącego działalność oświatową na zasadach określonych w ustawie z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz. U. poz. 646, 1479, 1629, 1633 i 2212)”.

Wydaje się, że modyfikacja ma charakter porządkowy. Niezbędne jest bowiem formalne dostosowanie wspomnianej regulacji do przepisów:

  • ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców (Dz.U. poz. 646, ze zm.),
  • ustawy z 14 grudnia 2016 r. przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 60, ze zm.),
  • ustawy z 9 listopada 2018 r. o zmianie niektórych ustaw w celu wprowadzenia uproszczeń dla przedsiębiorców w prawie podatkowym i gospodarczym (Dz.U. poz. 2244).

Uwzględniając porządkowy (jak się wydaje) charakter zmiany przepisu można uznać, iż nie wprowadza on szczególnych nowości w zakresie możliwości prowadzenia działalności szkoleniowej – tym samym będzie ona mogła, jak się wydaje, być prowadzona na dotychczasowych zasadach – oczywiście na podstawie Prawa Przedsiębiorców.

Uwaga!

Należy jednak pamiętać, że osoba fizyczna prowadząca działalność, o której mowa w art. 5 ustawy z 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców, nie może prowadzić działalności szkoleniowej w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy jako jednostka organizacyjna prowadząca działalność szkoleniową. Osoba fizyczna prowadząca działalność nieewidencjonowaną nie jest bowiem przedsiębiorcą i do czasu zarejestrowania działalności szkoleniowej w dziedzinie bhp w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej nie stanowi jednostki organizacyjnej w rozumieniu niniejszego rozporządzenia.

Zatem osoby fizyczne, aby dalej móc prowadzić szkolenia bhp jako jednostka organizacyjna, musiałyby zarejestrować swoją działalność w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej i stać się przedsiębiorcą.

Proszę mieć na uwadze, że zmiany, o których mowa wyżej, na dzień dzisiejszy są jeszcze w połowie drogi legislacyjnej zmierzającej do ich wprowadzenia. Tym samym nie można wykluczyć różnych, mniej lub bardziej przykrych „niespodzianek” dla osób prowadzących działalność szkoleniową. Z ostateczną oceną sytuacji wstrzymajmy się zatem do opublikowania ostatecznego tekstu przepisów.

Podstawa prawna 
Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.