Jak postępować gdy sąd dokona zmiany prawnej kwalifikacji zdarzenia?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
17.02.2022AKTUALNE

Jak postępować gdy sąd dokona zmiany prawnej kwalifikacji zdarzenia?

Pracodawco otrzymujesz wyrok sadu, w którym zostaje zmieniona kwalifikacja zdarzenia wypadkowego – sąd orzeka, że zdarzenie " (….) jest wypadkiem przy pracy i w tym zakresie prostuje zapis punktu 7 protokołu nr (…..)". Nie zamierzasz wnosić apelacji. Rodzi się pytanie, jaka jest dalsza procedura? Co należy zrobić w takiej sytuacji? Oto wskazówki, jak powinieneś w takim przypadku postąpić z dokumentacją powypadkową.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym tekście pozwolą Ci:

  • prawidłowo prowadzić dokumentację powypadkową,

  • we właściwy sposób poprawić protokół powypadkowy,

  • uniknąć zakwestionowania sprostowania protokołu powypadkowego przez inspektora pracy.

Przepisy z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy regulujące dokumentację powypadkową nie normują sposobu postępowania w sytuacji gdy sąd dokona zmiany prawnej kwalifikacji zdarzenia. W braku przepisów szczególnych można przyjąć, że właściwym postępowaniem będzie sporządzenie nowego dodatkowego protokołu – gdzie w punkcie 7 będzie zawarta informacja o zmianie prawnej kwalifikacji zdarzenia oraz adnotacja dotycząca wyroku sądu. Warto również do takiego nowego protokołu załączyć odpis wyroku sądu, na podstawie którego dokonano sprostowania.

Status protokołu powypadkowego

Przyjmuje się, że protokół powypadkowy jest tak zwanym dokumentem prywatnym – w myśl przepisów prawa cywilnego oraz postępowania cywilnego. Powoduje to, że względem dokumentu jakim jest protokół powypadkowy można prowadzić wszelkie dowody w zakresie kwestionowania jego treści, uprawnieniem pracodawcy oraz zespołu powypadkowego, jest również we własnym zakresie zmiana lub korekta zapisów protokołu niezgodnych ze stanem faktycznym, w tym w zakresie prawidłowej kwalifikacji prawnej wypadku co ma strategiczny wpływ na uprawnienia poszkodowanego. Modyfikacji w protokole powypadkowym jako dokumencie prywatnym dokonuje pracodawca oraz zespół powypadkowy na własny rachunek ryzyko oraz odpowiedzialność – ryzyko wiąże się z możliwością zakwestionowania lub zaskarżenia przez poszkodowanego pracownika treści protokołu przed sądem pracy.

Po wyroku sądu

W praktyce nie można wykluczyć w sytuacji, w której to ustalenia zawarte w protokole powypadkowym będą przedmiotem rozstrzygnięcia sądu – pracownik niezadowolony z prawnej kwalifikacji zdarzenia może bowiem wnieść powództwo, mając w tym interes prawny, na podstawie art. 189 kodeksu postępowania cywilnego, o sprostowanie protokołu powypadkowego.

W wyniku postępowania przed sądem może okazać się, że zapadnie rozstrzygnięcie korzystne dla pracownika, w ramach którego sąd uzna, iż zdarzenie powinno być kwalifikowane w kategoriach wypadku przy pracy. W tym zakresie dokona także sprostowania zapisu w punkcie 7 protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

Pracodawca może mieć uzasadnione wątpliwości, jak powinien postąpić po wyroku sądu. Brak odwołania się do sądu drugiej instancji z spowoduje, że wyrok stanie się prawomocny. Problem w tym, że przepisy z zakresu bhp nie regulują kwestii korekty protokołu powypadkowego w sytuacji gdy rozstrzygnięcie w zakresie prawnej kwalifikacji zdarzenia zostało zmienione na skutek wyroku sądu.

Ważne

Przyjmuje się, że gdy wyrokiem sądu zdarzenie zostanie uznane za wypadek przy pracy, to wówczas dokumentację powypadkową będzie stanowił protokół, który nie uznaje zdarzenia za wypadek przy pracy, oraz odpis wyroku z sądu, który zmienia prawną kwalifikacje zdarzenia i tym samym prostuje punkt 7 protokołu powypadkowego.

Sprostowanie protokołu powypadkowego w pkt 7

W przypadku wyroku prostującego punkt 7 protokołu powypadkowego najbezpieczniej będzie:

  1. sporządzić dodatkowy protokół powypadkowy, który będzie wypełniony wyłącznie w zakresie punktu 7;

  2. w punkcie 7 dodatkowy protokół powypadkowy zawrzeć informację dotyczącą przyjętej przez sąd prawnej kwalifikacji wypadku oraz adnotację dotycząca wyroku sądu;

  3. w nagłówku takiego dodatkowego protokołu powypadkowego umieścić informację, iż jest to sprostowanie protokołu wcześniejszego;

  4. do tego protokołu dodatkowego dołączyć odpis wyroku sądu, który sprostował prawną kwalifikacje zdarzenia.

Powyższy komplet dokumentów (zarówno pierwszy protokół sporządzony przez zespół powypadkowy oraz zatwierdzony przez pracodawcę, jak również protokół dodatkowy, w którym zawarta jest informacja o sprostowaniu protokołu wcześniejszego) będzie informacją, że pracodawca oraz członkowie zespołu powypadkowego nie są inicjatorami sprostowania protokołu oraz z autorami ustaleń, które doprowadziły do takiego prostowania.

Ważne

Wyrok sądu nakazujący sprostowanie protokołu powypadkowego nie oznacza, że sprostowanie protokołu będzie odbywało się na podstawie ustaleń dokonanych przez zespół powypadkowy oraz pracodawcę.

Warto pamiętać, że dokumentacja powypadkowa podlega kontroli realizowanej przez inspektorów pracy. Uwzględniając jednak brak bezpośrednich wskazań sposobu postępowania w powyższym przypadku należy uznać, że inspektor pracy nie będzie miał możliwości skutecznego zakwestionowania sposobu sprostowania przez pracodawcę oraz zespół powypadkowy dokumentacji powypadkowej po wyroku sądu.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.