Jakie wypadki należy uwzględnić w informacji ZUS IWA?

Halina Góralska
Halina Góralska
22.01.2024AKTUALNE

Jakie wypadki należy uwzględnić w informacji ZUS IWA?

31 stycznia 2024 r. upływa termin złożenia do ZUS druku ZUS IWA (informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe) za rok 2023. Jednak wypełnienie tego dokumentu może przysporzyć pewnych trudności. Jedno z pytań, jakie budzą wątpliwości, w zakresie prawidłowego wypełniania informacji, dotyczy kwestii uwzględniania lub nie w raporcie wypadków nieuznanych za wypadki przy pracy przez zespół powypadkowy. Sprawdź zatem, czy składając do ZUS druk ZUS IWA uwzględniamy zdarzenia nieuznane za wypadki przy pracy czy tylko uznane? Jak prawidłowo wypełnić informację w tym zakresie?

Korzyści 

Dzięki informacjom zawartym w tym tekście

  • wywiążesz się z obowiązku sprawozdawczego złożenia do druku ZUS IWA do 31 stycznia 2024 r.,
  • prawidłowo wypełnisz druk ZUS IWA,
  • unikniesz błędów w informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Czytaj także: Jak właściwie określić liczbę pracowników wypełniając deklarację ZUS IWA>>>

Ustawa o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych określa, że stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla grupy działalności ustala się w zależności od kategorii ryzyka ustalonej dla tej grupy. Natomiast kategorię ryzyka dla grupy działalności ustala się w zależności od ryzyka określonego wskaźnikami częstości:

1)      poszkodowanych w wypadkach przy pracy ogółem;

2)      poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich;

3)      stwierdzonych chorób zawodowych;

4)      zatrudnionych w warunkach zagrożenia.

Wpływ każdego ze wskaźników częstości na ustalenie kategorii ryzyka dla grupy działalności jest równy.

Opracowując informację ZUS IWA w części IV "Zestawienie danych do ustalenia kategorii ryzyka dla płatnika składki" wypełnia się następująco:

  • w polu 01 – należy wpisać rodzaj przeważającej działalności według Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD), ujęty w rejestrze REGON w dniu 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.
  • w polu 02 – należy wpisać liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy (w myśl przepisów art. 3 ust. 1-5 ustawy wypadkowej) ogółem, które miały miejsce w roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.
Ważne

Oznacza to, iż uwzględnia się:

  • w odniesieniu do pracowników – poszkodowanych w wypadkach przy pracy, które zostały zarejestrowane w rejestrze wypadków nie wcześniej niż 1 stycznia i nie później niż 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA,
  • w odniesieniu do innych ubezpieczonych podlegających ubezpieczeniu wypadkowemu – poszkodowanych w wypadkach przy pracy, dla których karta wypadku została sporządzona nie wcześniej niż 1 stycznia i nie później niż 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.

Jeżeli w danym roku ani jeden ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu wypadkowemu nie został poszkodowany w wypadku przy pracy należy wpisać cyfrę "0".

  • w polu 03 – należy wpisać liczbę poszkodowanych w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich (w rozumieniu przepisów art. 3 ust. 1-5 ustawy wypadkowej), które miały miejsce w ciągu roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.

Jeżeli w danym roku ani jeden ubezpieczony podlegający ubezpieczeniu wypadkowemu nie został poszkodowany w wypadkach przy pracy śmiertelnych i ciężkich, należy wpisać cyfrę "0".

  • w polu 04 – należy wpisać liczbę zatrudnionych w warunkach, w których występują przekroczenia najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy, według stanu na dzień 31 grudnia roku, za który składana jest informacja ZUS IWA.
Uwaga!

Mając na względzie, że wypadkiem przy pracy jest zdarzenie uznane za wypadek przy pracy, więc w informacji ZUS IWA ujmujemy wyłącznie takie wypadki, które spełniają definicję wypadku przy pracy, czyli zdarzenia uznane za wypadki przy pracy.

Autor: 

Halina Góralska

Źródło:
  • poradnik „Zasady składania i wypełniania informacji o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe ZUS IWA”.
Autor
Halina Góralska
mgr administracji, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Gdańskiego, Kierownik Działu Bezpieczeństwa i Higieny Pracy, Ochrony Przeciwpożarowej w Poczcie Polskiej S.A., główny specjalista d/s BHP, wykładowca akademicki przedmiotów zawodowych z zakresu bhp i prawa pracy z wieloletnim doświadczeniem. Laureat konkursu PIP "Najaktywniejszy Pracownik Służby BHP" w 2013r. Wieloletni pracownik służby bhp w Poczcie Polskiej S.A., gdzie obecnie kieruje zespołem pracowników służby BHP i Ochrony Przeciwpożarowej na terenie województwa pomorskiego. Współuczestniczy w projektowaniu kierunków polityki w zakresie bhp oraz nadzoruje jej realizację przez jednostki organizacyjne Spółki.