Konsekwencje za niezłożenie sprawozdania IWA lub podanie w nim nieprawidłowych danych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
08.02.2018AKTUALNE

Konsekwencje za niezłożenie sprawozdania IWA lub podanie w nim nieprawidłowych danych

31 stycznia już za nami, a Ty nie złożyłeś do ZUS druku IWA, czyli „Informacji do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe" za rok ubiegły? Zastanawiasz się teraz czy i jakie mogą Cię za to spotkać konsekwencje? Mamy dla Ciebie dobre informacje! Jeżeli szybko się zreflektujesz i naprawisz swój błąd możesz uniknąć konsekwencji w postaci podwyższenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały rok składkowy o 150 %.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym tekście:

  • pozwolą Ci uniknąć podwyższenia składki na ubezpieczenie wypadkowe;
  • wskażą Ci terminy, które trzeba mieć na uwadze realizując obowiązki płatnika składek
  • pokażą Ci drogę rehabilitacji wobec ZUS

Od 01 kwietnia 2017 roku zmieniły się zasady karania za niedopełnienie obowiązku złożenia do ZUS informacji druku IWA lub podania w nim nieprawidłowych danych. Mianowicie konsekwencją, która zagraża płatnikowi za niedopełnienie lub nieprawidłowe dopełnienie ciążącego na nim obowiązku jest podwyższenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały rok składkowy o 150 %.

W myśl obowiązujących przepisów, jeżeli płatnik składek nie przekaże:

  • informacji do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe na druku ZUS-IWA, albo
  • korekty tej informacji

a ZUS odkryje ten fakt i wezwie płatnika do naprawienia tego stanu rzeczy wyznaczając mu termin 14 dni od otrzymania wezwania, zaś płatnik dochowa tego terminu to ustrzeże się od podwyższenia składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Zgodnie bowiem ze zmianą przepisów z ubiegłego roku ZUS ustala stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały rok składkowy w wysokości 150%, jeżeli płatnik składek:

  • nie przekaże informacji ZUS IWA, albo
  • korekty tej informacji

w terminie 14 dni od otrzymania wezwania Zakładu, a stopa procentowa ustalona na podstawie nieprawidłowych danych przekazanych przez płatnika składek lub wykazywana przez płatnika składek w dokumentach rozliczeniowych była zaniżona w stosunku do ustalonej na podstawie prawidłowych danych.

Zatem, płatnik ma jeszcze możliwość uniknięcia konsekwencji niewywiązania się ze swojego obowiązku lub nieprawidłowego wywiązanie się z niego, jeżeli sytuację naprawi. Kluczowe jest tu dochowanie terminu 14 dni od wezwania z ZUS do dopełnienia obowiązku ciążącego na płatniku lub skorygowania błędu w druku ZUS – IWA.

Podobna sytuacja będzie miała miejsce, jeżeli stopa procentowa ustalona na podstawie nieprawidłowych danych przekazanych przez płatnika składek lub wykazywana przez płatnika składek w dokumentach rozliczeniowych była zaniżona w stosunku do ustalonej na podstawie prawidłowych danych. Tutaj także jeżeli płatnik skoryguje dane przez przesłane korekty uniknie podwyższenia składki.

Samodzielne usunięcie nieprawidłowości, bez wezwania ZUS, uchroni od podwyższenia składki.

Ponadto płatnik składek, który po złożeniu druku ZUS IWA

  • stwierdzi nieprawidłowości we własnym zakresie lub
  • otrzyma zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS

ma 7 dni na złożenie korekty informacji, bez konsekwencji.

Natomiast jeżeli konieczność korekty danych zawartych w ZUS IWA wynika ze stwierdzenia nieprawidłowości przez ZUS:

  • w decyzji – płatnik powinien złożyć korektę informacji nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się decyzji,
  • podczas kontroli – płatnik powinien złożyć korektę informacji nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.

Samodzielnie ustalający stopę procentową składki też mają szansę na poprawę.

Również płatnik składek samodzielnie ustalający stopę procentową składki, ma szansę uniknięcia podwyższenia stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe do wysokości 150%, jeżeli zdarzyło mu się w danym roku składkowym wykazywać w dokumentach rozliczeniowych zaniżoną stopę procentową. Musi on złożyć dokumenty rozliczeniowe korygujące w terminie 14 dni od otrzymania wezwania Zakładu. Znowu kluczowym jest tu dochowanie 14 dniowego terminu oraz złożenie w terminie tym korekty dokumentów.

Według przepisów ZUS ustala, w drodze decyzji, stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe na cały rok składkowy w wysokości 150% stopy procentowej płatnikom składek samodzielnie ustalającym stopę procentową składki, którzy:

  • w danym roku składkowym wykazywali w dokumentach rozliczeniowych zaniżoną stopę procentową i
  • nie złożyli dokumentów rozliczeniowych korygujących w terminie 14 dni od otrzymania wezwania Zakładu.

Wydaje się, że wprowadzone od 1 kwietnia 2017 r. zmiany w przepisach ukazują ludzką twarz urzędu i dają szansę płatnikowi na dopełnienie, np. przeoczonego obowiązku czy poprawienie własnego niedopatrzenia, co przecież się może zdarzyć każdemu.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.