Najnowsze określenie zewnętrznej przyczyny wypadku przy pracy przy schorzeniu samoistnym

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka
30.04.2019AKTUALNE

Najnowsze określenie zewnętrznej przyczyny wypadku przy pracy przy schorzeniu samoistnym

Zdarza się, że pracownik w trakcie pracy ma zawał lub udar mózgu. Trzeba przeprowadzić postępowanie powypadkowe i określić czy zdarzenie to będzie wypadkiem przy pracy. W takim przypadku największą trudność sprawia wskazanie przyczyny zewnętrznej wypadku. Poznaj zatem najnowsze stanowisko Sądu Najwyższego w kwestii ustalenia przyczyny zewnętrznej wypadku przy pracy, szczególnie przy wystąpieniu schorzenia samoistnego. Dzięki temu dokonasz prawidłowej kwalifikacji wypadku.

W wyniku skargi kasacyjnejSąd Najwyższy 13 grudnia 2018 r., w sprawie o sygn. akt I PK 26/18 wydał postanowienie dające najświeższe wyjaśnienie i wykładnię w kwestii pojęcia przyczyny zewnętrznej będącej jedną z obowiązkowych przesłanek do ustalenia zaistnienia wypadku przy pracy. Kwestia ta jest szczególnie trudnią i problematyczna w przypadku gdy pracownik dostaje zawału czy udaru w pracy.  

Pozwany złożył skargę kasacyjną do Sądu Najwyższego, w której zarzucił sądowi okręgowemu naruszenie art. 3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Ponadto pracodawca domagał się wykładni tego przepisu przez Sąd Najwyższy. Podkreślił, że w orzecznictwie prezentowane są dwa odmienne stanowiska.

Zwykłe czynności wykonywane z nadmiernym wysiłkiem + schorzenie samoistne = przyczyna zewnętrzna?

Zgodnie z pierwszym z nich, zwykłe czynności, podejmowane w codziennej pracy w normalnych warunkach, wykonywane jednak w nadmiernym – przy uwzględnieniu właściwości pracownika, jego indywidualnych cech fizycznych lub psychicznych – wysiłku mogą być czynnikiem zewnętrznym powodującym uraz narządu zmienionego chorobą, bez potrzeby wykazywania jakichś szczególnych okoliczności w przebiegu pracy. Jest to więc pogląd akcentujący spojrzenie na zdarzenie z punktu widzenia sfery wewnętrznej, podkreślający fakt zadziałania czynnika sprawczego na organizm pracownika bardziej od innych podatnego na ten czynnik).

Nadzwyczajne okoliczności towarzyszące wykonywaniu pracy + schorzenie samoistne = przyczyna zewnętrzna?

Drugi z prezentowanych w doktrynie i orzecznictwie poglądów na temat zbiegu zewnętrznej i wewnętrznej przyczyny wypadku przy pracy dopuszcza z kolei możliwość zakwalifikowania jako wypadku przy pracy doznanych przez pracownika zmian w narządzie wewnętrznym o charakterze schorzenia samoistnego, pod warunkiem, że w stanie faktycznym sprawy zostaną stwierdzone szczególne, nadzwyczajne okoliczności towarzyszące świadczeniu pracy (zatem jest to pogląd akcentujący spojrzenie na zdarzenie z zewnętrznej strony, tj. jako zadziałanie czynnika o charakterze ekscesu w normalnych warunkach wykonywania pracy).

Wystąpienie przyczyny zewnętrznej zależne jest od okoliczności faktycznych konkretnego zdarzenia

Sąd Najwyższy odmówił przyjęcia skargi kasacyjnej do rozpoznania. Sąd podkreślił, że w orzecznictwie nie ma rozbieżności w omawianej kwestii.

Ważne

O tym, czy w konkretnym przypadku mamy do czynienia z wystąpieniem przyczyny zewnętrznej, decydują bowiem zawsze okoliczności, w których wystąpił ten przypadek oceniany jako zdarzenie będące wypadkiem przy pracy.

Jeśli rozważać odmienność ocen w tym zakresie, to należałoby uznać, że jest ona uzależniona nie od różnej wykładni powołanego przepisu, lecz od okoliczności faktycznych konkretnego zdarzenia.

Uwaga!

Z tych względów w orzecznictwie Sądu Najwyższego przyjmuje się, że co do zasady wykonywanie zwykłych (typowych, normalnych), choćby stresujących lub wymagających dużego wysiłku fizycznego, czynności (obowiązków) przez pracownika, u którego wystąpiło schorzenie w czasie i miejscu wykonywania zatrudnienia, nie może być uznane za zewnętrzną przyczynę wypadku przy pracy, gdyż sama praca nie może stanowić zewnętrznej przyczyny w rozumieniu definicji wypadku przy pracy, ale może nią być dopiero określona nadzwyczajna sytuacja związana z tą pracą, która staje się współdziałającą przyczyną zewnętrzną.

Wnioski z orzeczenia Sądu:

Przyczyną zewnętrzną wypadku przy pracy:

  • mogą być różne czynniki, które nie powstały w organizmie osoby poszkodowanej,
  • może być wykonywanie zwykłych obowiązków pracowniczych, jeżeli przyczyniły się w znacznym stopniu do pogorszenia samoistnej choroby pracownika,
  • zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy, jeśli spowodowała go wyłącznie choroba pracownika (np. atak epilepsji). Jeżeli zatem zawał serca nastąpił na skutek reakcji organizmu w normalnych warunkach pracy wymagającej np. zwykłego wysiłku, bądź psychicznego, to trzeba przyjąć, że decydujący wpływ na zawał wywarły przyczyny wewnętrzne. W rezultacie taki zawał nie może być uznany za wypadek przy pracy. Jeżeli natomiast zawał nastąpił jako wynik nieprawidłowości w sposobie lub warunkach wykonywanej pracy, to stanowi on wypadek przy pracy.
  • może być nadmierny wysiłek fizyczny lub psychiczny związany z pracą,
  • może być zachowanie innego człowieka (pracownika), wywołujące uszczerbek na zdrowiu pracownika.
Autor: 

Aneta Mościcka

Prawnik, dziennikarz

 

 

 

Autor
Aneta Mościcka
Prawnik z odbytą aplikacją sądową, od 2000 roku dziennikarka. Specjalizuje się w prawie: pracy, cywilnym, gospodarczym oraz prawie, związanym z nieruchomościami.