Nowy „projekt bis” przepisów o bhp przy instalacjach ziębniczych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
10.02.2016AKTUALNE

Nowy „projekt bis” przepisów o bhp przy instalacjach ziębniczych

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowało projekt rozporządzenia regulujący zasady bhp przy instalacjach ziębniczych. Nowe przepisy mają dotyczyć bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia osób wykonujących prace i czynności eksploatacyjne przy wszystkich typach instalacjach ziębniczych. To już kolejne podejście do wprowadzenia nowych regulacji prawnych w tym zakresie. Może tym razem się uda.

Resort pracy po raz kolejny przygotował projekt rozporządzenia regulujący zasady bhp przy instalacjach ziębniczych. Poprzedniego projektu (z grudnia 2014 r.) nie udało się niestety wprowadzić w życie, utknął w procesie uzgodnień i opiniowania.  

Zakres zastosowania przepisów projektowanego rozporządzenia

Nowy projekt rozporządzenia w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy instalacjach ziębniczych obejmować ma tym razem zasady bezpieczeństwa pracy i ochrony zdrowia osób wykonujących prace i czynności eksploatacyjne przy wszystkich typach instalacjach ziębniczych (instalacjach, urządzeniach i agregatach: chłodniczych, klimatyzacyjnych i pompach ciepła, zarówno stacjonarnych, jak i ruchomych):

1)     stosowanych do regulacji temperatury (chłodzenie, grzanie) w różnych obiektach, niezależnie od rodzaju tego obiektu oraz miejsca i sposobu jego użytkowania,

2)     w pełnym zakresie eksploatacji: obsługi, konserwacji, remontów, montażu, kontrolnopomiarowym oraz przetaczania czynników ziębniczych,

3)     w których nośnikami ciepła są czynniki ziębnicze wymienione w załączniku E do Polskiej Normy PN-EN 378-1:

  • związki wodorowęglowe (HC),
  • ich fluorowcowe pochodne (związki typu HFC, PFC, CFC i HCFC),
  • mieszaniny zawierające wyżej wymienione związki, a także
  • inne związki organiczne (pierścieniowe związki organiczne, eter),
  • związki nieorganiczne (amoniak, dwutlenek węgla).

W opracowaniu tego projektu rozporządzenia również uwzględniono uwagi PIP, która to zauważyła potrzebę zmian regulacji prawnych w zakresie omawianych przepisów po przeprowadzonych w 2011 r. kontrolach, w zakładach, w których użytkowane są amoniakalne instalacje chłodnicze.  

Ograniczeniem stosowania projektowanego rozporządzenia odnośnie instalacji ziębniczych jest kryterium wielkości instalacji ziębniczej – zainstalowana moc cieplna musi być większa od 50 kW.

Rozporządzenie stosuje się do instalacji ziębniczych o zainstalowanej mocy cieplnej powyżej 50 kW dla warunków nominalnych, służących do ochładzania lub ogrzewania produktów, pomieszczeń, obiektów lub ośrodków, w szczególności użytkowanych:

1)     w procesach konserwacji, przetwarzania i uszlachetniania produktów spożywczych oraz ich przechowywania i obrotu towarowego;

2)     w celu zapewnienia temperatury wymaganej do realizacji różnych przemysłowych procesów produkcyjnych;

3)     do obniżania temperatury komór chłodniczych, obiektów sportowych, szpitalnych i innych obiektów chłodzonych;

4)     w celu przystosowania parametrów powietrza w pomieszczeniach do potrzeb ludzi, wymagań urządzeń technicznych lub procesów technologicznych;

5)     przy mrożeniu gruntów i innych pracach budowlanych.

Przepisy nowego rozporządzenia stosuje się odpowiednio do instalacji ziębniczych stosowanych w:

1)     środkach transportu drogowego, kolejowego i wodnego,

2)     zakładach górniczych,

3)     obiektach jądrowych,

4)     lecznictwie

 – w zakresie nieuregulowanym odrębnymi przepisami.

Ważne

Przepisów nowego rozporządzenia nie będziemy stosować do uzdatniania, regeneracji i niszczenia czynników ziębniczych.

Kwalifikacje do wykonywania prac eksploatacyjnych przy instalacji ziębniczej

Nowe rozporządzenie określa również konieczne kwalifikacje do wykonywania prac i czynności eksploatacyjnych przy instalacji ziębniczej lub jej częściach składowych. Uprawnionymi do ich wykonywania będą osoby posiadające:

1)     świadectwo kwalifikacji wymagane przy eksploatacji urządzeń, instalacji i sieci energetycznych, odpowiednie dla rodzajów prac i stanowisk pracy oraz zakresu wykonywanych czynności eksploatacyjnych;

2)     certyfikat wymagany przy stosowaniu czynników ziębniczych będących SZWO lub F-gazami, o ile ma to zastosowanie.

Ważne

Operator instalacji może dopuścić do wykonywania niektórych prac osoby nieuprawnione, wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej. Wykaz tych prac oraz sposób nadzoru ustala operator instalacji, uwzględniając w szczególności prace wykonywane w ramach:

1)     działalności instytucji kontrolnych, doradczych i ubezpieczeniowych;

2)     utrzymania zieleni, porządku i czystości oraz konserwacji lub wymiany znaków bezpieczeństwa i znaków informacyjnych;

3)     malowania lub zabezpieczania obiektów technicznych, konstrukcji wsporczych, fundamentów;

4)     robót budowlanych, ziemnych, transportowych lub renowacyjnych na terenach, w obiektach i pomieszczeniach związanych z eksploatacją instalacji ziębniczej.

Trzeba mieć również na uwadze że wszelkie prace eksploatacyjne przy instalacji ziębniczej prowadzi się zgodnie z instrukcją eksploatacji.

W nowych przepisach zaznaczono również, że prace i czynności eksploatacyjne przy instalacji ziębniczej, są pracami szczególnie niebezpiecznymi, zatem należy wykonywać je na podstawie polecenia pisemnego.

Uwaga!

Gdy prace objęte poleceniem pisemnym stwarzają możliwość wystąpienia szczególnego zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzkiego, powinny być wykonywane przez co najmniej dwie osoby, w celu zapewnienia asekuracji.

Polecenie pisemne wykonania pracy wydaje operator instalacji lub prowadzący eksploatację, albo osoby przez nich upoważnione, uwzględniając wymagania zawarte w instrukcji eksploatacji. Także sama treść polecenia również została określona w nowym projekcie rozporządzenia. Polecenie pisemne należy przechowywać przez okres nie krótszy niż 1 miesiąc, lecz nie dłuższy niż 6 miesięcy od daty zakończenia prac. Tryb rejestrowania, wydawania, obiegu i przechowywania poleceń pisemnych ustala operator instalacji.

Nowe rozporządzenie określa również podstawowe obowiązki operatora w przypadku wystąpienia awarii instalacji ziębniczej jak również warunki pracy w komorze chłodniczej.

Projektowane rozporządzenie miałby wejść w życie po upływie 3 miesięcy od dnia ogłoszenia.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.