Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla wybranych – pomysł na walkę z epidemią

Redakcja Portalu
07.12.2021AKTUALNE

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 dla wybranych – pomysł na walkę z epidemią

Minister zdrowia ogłosił nowe obostrzenia i pomysły na walkę z epidemią. Bardziej stanowcze podejście do szczepień, oznacza obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych. Pojawia się również pomysł udostępniania pracodawcy informacji o wynikach testu na COVID-19.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Kogo obejmą obowiązkowe szczepienia na COVID-19/

  • Od kiedy szczepienia dla wybranych grup pracowniczych będą obowiązkowe?

  • Jakie ma być nowe uprawnienie pracodawcy w walce z epidemią?

We wtorek 7 grudnia 2021 r. na konferencji prasowej minister zdrowia Adam Niedzielski ogłosił nowe obostrzenia, mające ograniczyć rozprzestrzenianie się wirusa SARS-CoV-2.

Obowiązkowe szczepienia na COVID-19 w wybranych branżach

Wśród najnowszych pomysłów walki z epidemią COVID-19 są obowiązkowe szczepienia dla wybranych grup pracowniczych.

Idąc śladem Niemiec, Austrii, będziemy chcieli od 1 marca wprowadzić obowiązek zaszczepienia dla trzech grup: 

  1. to medycy,

  2. to nauczyciele,

  3. to służby mundurowe

 - poinformował szef resortu zdrowia.

Jak zaznaczył minister zdrowia: "perspektywa marca jest tym okresem, w którym szczepienia powinny być wykonane, bo potem oczywiście, jak wejdziemy w okres od 1 marca, będzie to już szczepienie, które jest wymagane jako spełnienie warunków pracy".

Pomysł na nowe uprawnienie dla pracodawcy

Skoro tak ogromne kontrowersje wzbudzało nadanie pracodawcy uprawnień do pozyskiwania informacji o szczepieniach pracowników, to resort zdrowia postanowił podejść do tematu z innej strony. Ty razem pracodawca miałby nabyć uprawnienie do pozyskiwania informacji na temat wyników testu na COVID-19 pracownika. Choć Adam Niedzielski ujął to nieco inaczej.

Jesteśmy bliscy finiszu w pracach nad projektem klubu PiS; zmodyfikowaliśmy go. Pracodawca będzie mógł oczekiwać od pracownika wyniku darmowego testu na COVID-19. W ciągu tygodnia będzie skierowany do prac. - powiedział szef resortu zdrowia.

Niestety obecnie jeszcze nie wiemy dokładnie, co oznacza, że pracodawca „będzie mógł oczekiwać wyniku”. Brzmi to raczej jak umożliwienie pracodawcy wystąpienia do pracownika o udzielenie informacji na temat wyniku testu na COVID-19. O tym, czy pozyskiwanie informacji o wynikach testów na COVID-19 pracowników stanie się prawem pracodawcy dowiemy się niebawem. Będziemy śledzić losy zapowiadanego projektu poselskiego.