Szczepienia przeciw COVID-19 pracowników – jakie działania może dziś podejmować pracodawca?

Akcji szczepień przeciw COVID-19 w naszym kraju nie idzie zbyt dobrze. Nadal wiele osób się nie zaszczepiło. Tak więc, w zakładach pracy mogą pracować zarówno zaszczepione, jak i niezaszczepione osoby. Pracodawca zaś, zgodnie z przepisami, musi podejmować działania mające na celu ochronę zdrowia i życia pracowników. Czy w związku z tym, pracodawca może już dowiedzieć się, który pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19? Czy pracodawca może podjąć jakiekolwiek działania, wobec niezaszczepionych pracowników, aby przyjęli szczepionkę? Czy może przynajmniej ograniczyć ich obecność w pracy?
Szczepienie przeciwko COVID-19 nie jest też szczepieniem obowiązkowym. Zatem nie ma podstawy prawnej, która pozwala pracodawcy nakazać pracownikom zaszczepienie się. Nie można też sprawdzić tego faktu — na chwilę obecną. Natomiast inne ustawy nie zmuszają pracowników do ujawniania pracodawcy informacji o szczepieniu na COVID-19, ani nie uprawniają pracodawcy do pozyskiwania tych wiadomości bez zgody zatrudnionych.
Korzyści
Dzięki informacjom zawartym w tym artykule:
-
będziesz wiedzieć, kiedy możesz uzyskać informację o szczepieniach przeciw COVID-19 pracowników,
-
unikniesz kar za nieprawidłowe postępowanie wobec pracowników niezaszczepionych,
-
poznasz planowane zmiany w przepisach dotyczące informacji o zaszczepionych pracownikach.
Pozostało jeszcze 86% treści
Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.
-
Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
-
Baza ponad 5 000 porad prawnych i artykułów o tematyce BHP
-
Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
-
Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.