Opinia szefowej PIP i „Solidarność” o rozszerzeniu uprawnień PIP

26.02.2015AKTUALNE

Opinia szefowej PIP i „Solidarność” o rozszerzeniu uprawnień PIP

Główna Inspektor Pracy w swojej opinii do projektu zmian ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych podkreśliła, że samo zwiększenie uprawnień PIP nie ułatwi pracownikom dochodzenia prawa do emerytury pomostowej. To ZUS nadal weryfikuje rodzaj prac uprawniających do tego typu emerytury.Natomiast prezydium KK NSZZ "Solidarność" zaopiniowało pozytywnie projekt zmian.

Zdaniem Głównej Inspektor Pracy wyraziła swoją opinię do projektu ustawy Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej z 13 stycznia 2015 r. o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych. Jej zdaniem dotychczas funkcjonujący art. 41 ust. 6 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656 ze zm.) pozwala w wystarczającym stopniu dochodzić pracownikom swego uprawnienia do umieszczenia w ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze.

Wątpliwości i uwagi Głównej Inspektor Pracy

W swojej opinii szefowa PIP wyraziła zdanie iż, projektowane zmiany mogą nie do końca stanowić dla pracowników dostateczne wsparcie w dochodzeniu swoich praw do emerytury pomostowej. Bowiem mimo rozszerzenia uprawnień kontrolnych PIP, to nadal ZUS ma ostateczną możliwość weryfikacji rodzaju prac uprawniających do tego typu świadczenia.

Iwona Hickiewicz wskazuje na długotrwałe postępowanie w przypadku nakazania wpisu danego pracownika do ewidencji pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze. Nakaz umieszczenia pracownika w ewidencji będzie mógł być wydany dopiero po uprawomocnieniu się nakazu wpisania stanowiska pracy do wykazu stanowisk, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, jeżeli dotychczas stanowisko nie było umieszczone w wykazie.

Pozytywna opinia GIP

Główna Inspektor Pracy podkreśliła też, że projektowane zmiany z całą pewnością pozwolą PIP dokonywać wiążących ustaleń i ocen w zakresie spełniania przez określone stanowisko pracy wymogów przewidzianych w ustawie o emeryturach pomostowych. To zaś pozwoli na nakazani umieszczenie stanowiska pracy w wykazie stanowisk, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze, a pracownika zatrudnionego na nim na wpisanie do ewidencji pracowników wykonujących pracę w tych warunkach.

Opinia KK NSZZ "Solidarność"

Podczas obrad w Gdańsku prezydium KK NSZZ "Solidarność" opowiedziało się za rozszerzeniem uprawnień Inspekcji Pracy dotyczących kontroli wykazów stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach i o szczególnym charakterze oraz do kontroli ewidencji pracowników wykonujących pracę w tych warunkach.  Zgodziło się także z projektowanymi zmianami do ustawy o emeryturach pomostowych mówiącymi o możliwość podjęcia kontroli przez inspektora pracy z urzędu, a nie tylko na skutek skargi pracownika.

Propozycja KK NSZZ "Solidarność" rozszerzenia zmian

Prezydium KK NSZZ "Solidarność" proponuje również, aby ostateczna decyzja uznania uprawnień do emerytury pomostowej wydawana były w oparciu o decyzję Państwowej Inspekcji Pracy. Natomiast ewentualne wątpliwości związane uznaniem pracy w warunkach szczególnych lub o szczególnym charakterze zdaniem „Solidarności” powinny być wyjaśniane pomiędzy Zakładem Ubezpieczeń Społecznych a Państwową Inspekcją Pracy.