Sklep
Kampanie społeczne, informacje na stronach internetowych i w mediach społecznościowych, wreszcie dedykowane publikacje i konkursy dla pracodawców – takie działania na rzecz promocja bezpieczeństwa w środowisku pracy podejmuje Państwowa Inspekcja Pracy w trosce o prewencję i edukację pracowników oraz pracodawców. Bo zapewnienie i budowanie kultury bezpieczeństwa nie jest i nie może być akcją jednorazową. I powinni o tym pamiętać wszyscy pracodawcy, podejmując codzienne aktywności na rzecz ochrony pracowników przed potencjalnymi zagrożeniami.
Magdalena Pokrzycka-Walczak
Wysyłanie zawiadomień przez inspektorów pracy przed wszczęciem procedury kontrolnej od lat jest przedmiotem kontrowersji. Spór między PIP a podmiotami kontrolowanymi w tej kwestii jest nieustający. Istnieje jednak szansa, że w najbliższym czasie stan prawny w tym zakresie zostanie w sposób niebudzący wątpliwości uregulowany. Zadowoleni z takiego obrotu sprawy będą jednak inspektorzy pracy, którzy nie będą mieli obowiązku zawiadamiania o kontroli.
Sebastian Kryczka
prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Podstawą kontroli PIP są przepisy ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy. Jednak nie są one dostosowane do przeprowadzania kontroli w czasie epidemii koronawirusa. Inspekcja pracy wprowadziła zatem nowe rozwiązanie – kontrola PIP w formie zdalnej lub hybrydowej. Rodzi się jednak pytanie, co stanowi podstawę prawną kontroli PIP w takiej formie? Czy faktycznie można stosować do wszystkich pracodawców kontrole zdalne lub hybrydowe?
Pojawiły się głosy krytyczne części ekspertów w zakresie legalności kontroli zdalnych PIP. Zwracają oni uwagę, że kontrole realizowane przez inspektorów pracy nie są kontrolami działalności gospodarczej. Przepis dający podstawę prawną przeprowadzania kontroli zdalnych oraz hybrydowych zawarty jest w ustawie Prawo przedsiębiorców, w rozdziale V zwanym „ograniczenia kontroli działalności gospodarczej”. Natomiast kontrole inspektorów pracy stanowią kontrolę prawa pracy – w zakresie, o którym mowa w przepisach ustawy o PIP oraz w przepisach szczególnych. W żadnym razie nie można przyjąć, iż kontrola realizowana przez inspektora jest kontrolą działalności gospodarczej prowadzonej przez podmiot kontrolowany.
Z tego artykułu dowiesz się:
W jaki miejscu faktycznie powinny odbywać się kontrole PIP?
W oparciu, o jakie przepisy może być przeprowadzona kontrola PiP w formie zdalnej lub hybrydowej?
Kiedy możliwa jest i u kogo kontrola PIP w formie kontroli zdalnej lub hybrydowej?
Czy można podważyć prawidłowość kontroli w formie zdalnej?
Dzięki tym informacjom będziesz przygotowany na kontrolę PIP w nowej formie – kontrolę zdalną lub hybrydową.
Zgodnie z komunikatem PIP zbliża się czas powrotu do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy. W związku z tym PIP, w krótkim opracowaniu, przybliża podstawowe kwestie związane z technicznym bezpieczeństwem pracy. Co ciekawe mimo zbliżającego się w ocenie GIP powrotu do normalnego funkcjonowania gospodarki i zakładów pracy – nie ma żadnego komunikatu, który zapowiadałby powrót PIP do normalnego funkcjonowania.
Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania
Państwowa Inspekcja Pracy określając swój program działania na lata 2016-2018 uwzględniła wnioski związków zawodowy oraz różnych organizacji pracodawców, ministerstw, a także organów kontroli warunków pracy. Iwona Hickiewicz na posiedzeniu Rady Ochrony Pracy, 15 grudnia br., przedstawiła długofalowy plan działań PIP na kolejne 3 tata. Zobacz, co i kogo zamierza skontrolować w tym czasie PIP.
1 listopada 2015 r. wchodzi w życie zarządzenie nr 18 Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 28 września 2015 r. w sprawie ustalenia wzoru legitymacji służbowej pracownika Państwowej Inspekcji Pracy wykonującego lub nadzorującego czynności kontrolne. Poznaj nowy wzór i nie daj się zwieść oszustom.
Brak efektów działań PIP. Działania inspekcji ograniczają przepisy. Sama instytucja jest zbiurokratyzowana. Zmiana przepisów ustawy o PIP, Kodeksu Pracy, jak i przepisów wykonawczych jest konieczna. To zdania posłów wygłaszane podczas dyskusji jak rozgorzała w Sejmie po wysłuchaniu sprawozdania z działań PIP za rok 2014 r. Poznaj pomysły i postulaty posłów będące odpowiedzią na efekty działań PIP.
Kinga Grodzicka-Lisek prawnik specjalizujący się w prawie pracy i bhp
Dziś 23 września 2015 Sejm zapozna się ze sprawozdaniem Głównego Inspektora Pracy z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w zeszłym roku. Posłowie zapoznają się również ze stanowiskiem Rady Ochrony Pracy oraz Komisji do Spraw Kontroli Państwowej oraz Komisji Polityki Społecznej i Rodziny. Na posiedzeniu obu komisji jednym z głównych postulatów było zwiększenie nakładów finansowych na PIP.
Państwowa Inspekcja Pracy przedstawia wyniki swoich działań kontrolnych podejmowanych w tym roku, prezentując kilka przypadków przedstawiających przykłady rażącego naruszania przepisów prawa pracy. Wskazuje również na nałożone kary i działania podjęte przez inspektorów wobec pracodawców nie przestrzegających przepisów. Poznaj zatem efekty kontroli inspektorów.
Kinga Grodzicka-Lisek
Państwowa Inspekcja Pracy wydała ostrzeżenie dla przedsiębiorców dotyczące pojawiających się przypadków podszywania się pod inspektorów pracy oferujących odpłatne szkolenia w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy dla pracodawców. Przeczytaj komunikat i nie daj się naciągnąć, nie płać fałszywym inspektorom za szkolenie i certyfikat
Na lipcowym posiedzeniu Rada Ochrony Pracy jednogłośnie przyjęła stanowisko w sprawie działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2014 r. pozytywnie oceniając działalność PIP w roku ubiegłym. Jednocześnie Rada zawnioskowała o przyznanie Państwowej Inspekcji Pracy większych środków finansowych, na rozwój i intensyfikację działań. Poznaj inne wnioski i postulaty ROP w zakresie działań PIP.
Masz wątpliwości w związku z zawartą umową o pracę? Masz małe dziecko lub za chwilę będziesz je mieć i zastanawiasz się czy można rozwiązać z tobą umowę o pracę? A może stoisz po drugiej stronie, jesteś pracodawcą i chcesz zatrudnić pracownika a nie wiesz jaką formę zatrudnienia wybrać? Skorzystaj z telefonicznego dyżuru eksperta z PIP, już 24 czerwca 2015 r. odpowie na wszelkie Twoje pytania
12 maja 2015 r. zostało opublikowane obwieszczenie Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 21 kwietnia 2015 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy (Dz.U. z 2015 r. poz. 640).
Główna Inspektor Pracy w swojej opinii do projektu zmian ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawy o emeryturach pomostowych podkreśliła, że samo zwiększenie uprawnień PIP nie ułatwi pracownikom dochodzenia prawa do emerytury pomostowej. To ZUS nadal weryfikuje rodzaj prac uprawniających do tego typu emerytury.Natomiast prezydium KK NSZZ "Solidarność" zaopiniowało pozytywnie projekt zmian.
10 października 2014 r. szefowa inspekcji pracy Iwona Hickiewicz przedstawiła sprawozdanie z działalności Państwowej Inspekcji Pracy w 2013 r. przed Sejmem. Posłowie sprawozdanie przyjęli.
Obserwuj nas
2023 © Wiedza i Praktyka sp. z o.o.
Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone