Pamiętaj złóż do ZUS zgłoszenie ZSWA – masz czas do końca marca

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
24.03.2016ARCHIWALNY

Pamiętaj złóż do ZUS zgłoszenie ZSWA – masz czas do końca marca

31 marca 2016 r. upływa termin zgłoszenia do ZUS danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – druk ZUS ZSWA. Obowiązek ten spoczywa na płatniku, który zatrudniał w poprzednim roku 2015 r. pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których miał obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.

Obowiązkiem płatnika składek jest przekazanie do ZUS informacji o pracowniku, za którego opłacał składkę na Fundusz Emerytur Pomostowych (FEP). Owo przekazanie informacji powinno nastąpić na specjalnym druku ZUS ZSWA – „Zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze” – do dnia 31 marca danego roku kalendarzowego za poprzedni rok kalendarzowy.

Wyjątki do terminu

Natomiast jeżeli pracownik (za którego płatnik składek opłacał składki na FEP)wystąpi z wnioskiem do ZUS o przyznanie emerytury pomostowej, owo zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze w danym roku kalendarzowym, płatnik składek musi przekazać do ZUS w terminie 7 dni od dnia zgłoszenia wniosku przez pracownika.

Może zajść jeszcze sytuacja, gdy pracownik z wnioskiem o przyznanie emerytury pomostowej wystąpi przed przekazaniem zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze za poprzedni rok kalendarzowy. Wówczas w terminie wskazanym wyżej (7 dni od dnia zgłoszenia wniosku przez pracownika) płatnik składek przekazuje do ZUS także zgłoszenie za poprzedni rok kalendarzowy.

Wyjątek od terminu mamy również w przypadku upadłości lub likwidacji płatnika składek. Przy zaistnieniu takich okoliczności zgłoszenia ZUS ZSWA w danym roku kalendarzowym płatnik składek musi dokonać w tym samym dniu (nie później), w którym przekazał dokumentu wyrejestrowania płatnika składek.

Przekazanie korekty zgłoszenia

Korektę zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze należy złożyć, w formie nowego zgłoszenia zawierającego wszystkie prawidłowe dane, w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości przez:

  • samego płatnika składek we własnym zakresie;
  • ZUS
  • właściwy organ Państwowej Inspekcji Pracy.

Na złożenie takiej korekty płatnik składek ma 7 dni od dnia:

  • stwierdzenia nieprawidłowości przez siebie samego we własnym zakresie lub
  • otrzymania zawiadomienia o stwierdzeniu nieprawidłowości przez ZUS lub OIP.

Natomiast jeżeli korektę trzeba złożyć bowiem nieprawidłowości w zgłoszeniu stwierdzone zostały przez Zakład w drodze:

  • decyzji – korygujące zgłoszenie powinno być złożone nie później niż w terminie 7 dni od uprawomocnienia się decyzji;
  • kontroli – korygujące zgłoszenie powinno być złożone nie później niż w terminie 30 dni od dnia otrzymania protokołu kontroli.

Kopie zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz korygującego zgłoszenia należy przechowywać przez okres 5 lat od dnia ich przekazania do ZUS, w formie dokumentu pisemnego lub elektronicznego.

Podstawa prawna 
  • art. 38 i 39 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o emeryturach pomostowych (Dz.U. nr 237, poz. 1656).
Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.