Narzędzia
Czy pracodawca określa i wpisuje do świadectwa pracy wykonywanie pracy w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze?
Czy praca na stanowisku fizjoterapeuty obsługującego urządzenia wytwarzające pole elektromagnetyczne w latach od 1990 r. do 2001 r. może być uznana za pracę w szczególnych warunkach?
Rada Ministrów przyjęła 14 kwietnia 2015 r. proponowane przez resort pracy zmiany w ustawie o Państwowej Inspekcji Pracy oraz ustawie o emeryturach pomostowych. Zmiany te rozszerzają katalog uprawnień kontrolnych PIP w zakresie prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, na których są wykonywane prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Do końca marca, czyli do jutra – 31 marca 2015 r. – pracodawca, który zatrudniał roku 2014 pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których miał obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych, musi złożyć do ZUS druk ZSWA, tj. zgłoszenie danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Na rynku dostępny jest już, opracowane w nowej technologii, obuwie dedykowane do pracy w szczególnie trudnych i wymagających warunkach, zwłaszcza w sektorze związanym z gospodarką odpadami. Obuwie ochronne Wildcard Mid. nieprzemakalne i inspirowane obuwiem sportowym dostarcza niezrównaną ochronę przeciwko przemakaniu, wpływa to na komfort i jakość pracy.
23 lutego 2016 r. zostało opublikowane obwieszczenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 22 stycznia 2016 r. w sprawie ogłoszenia jednolitego tekstu rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2016 r., poz. 222).
O charakterze prac w szczególnych warunkach, nie przesądza zatrudnienie przeważającej liczby pracowników przy pracach w takich warunkach, lecz to, czy dla osiągnięcia celu postawionego wydziałowi konieczne było wykonywanie prac wymienionych w rozporządzeniu w sprawie wieku emerytalnego oraz wzrostu emerytur i rent inwalidzkich dla pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze – orzekł Sąd Najwyższy w wyroku z 19 kwietnia 2017 sygn. akt. I UK 155/16.
Jeżeli w poprzednim roku w Twojej firmie zatrudnieni byli pracownicy wykonujący prace w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których opłacana była składka na Fundusz Emerytur Pomostowych to pracodawca ma obowiązek dokonać zgłoszenia do ZUS danych z tego zakresu na druku ZUS ZSWA. Termin zgłoszenia danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze upływa 31 marca 2018 r..
31 marca 2016 r. upływa termin zgłoszenia do ZUS danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze – druk ZUS ZSWA. Obowiązek ten spoczywa na płatniku, który zatrudniał w poprzednim roku 2015 r. pracowników wykonujących pracę w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, za których miał obowiązek opłacania składek na Fundusz Emerytur Pomostowych.
Sąd Najwyższy wydał negatywną opinię w sprawie rządowego projektu ustawy o zmianie ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy i ustawy o emeryturach pomostowych. Zdaniem Sądu projektowane przez resort pracy zmiany są niezgodne z Konstytucją RP. PIP nie może być organem rozstrzygającym spory między pracownikiem a pracodawcą w sprawach wykonywania prac w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze.
Pracownik wystąpił (na piśmie) do dyrektora z zapytaniem dotyczącym wystawienia zaświadczenia potwierdzającego pracę w szczególnych warunkach. W przyjętym w zakładzie sposobie ewidencjonowania tych warunków, były robione wykazy stanowisk i na ich podstawie w aktach osobowych pracowników były odnotowane okresy pracy w takich warunkach. Ten pracownik nie ma tego odnotowane. W angażach raz ma wstawione stolarz, potem zmiany były na szlifierza lub zaprawiacza wad drewna. Praca polegała na szlifowaniu elementów z drewna litego szlifierkami oscylacyjnymi. Praca w takich okresach została zaliczona temu pracownikowi do pracy w warunkach szczególnych i takie zaświadczenie otrzymał. Jednak jest to tylko 10 lat, brakuje niecałe 5 lat. Czy ja jako pracownik bhp, mam prawo do weryfikacji warunków pracy w okresie, w którym nie pracowałem w zakładzie? Od kiedy pracuję w tym zakładzie nie ma już obróbki drewna litego. W skierowaniach na badania okresowe mistrzowie wystawiali dla tego pracownika pracę w warunkach szkodliwych, zapylenie - pył drzewny. Takie zaświadczenie wystawił też lekarz medycyny pracy. Czy raczej nie brać tego pod uwagę i opierać się tylko na zgromadzonej dokumentacji w aktach?
Konfederacja Lewiatan negatywnie oceniła propozycję resoru pracy rozszerzenia kompetencji władczych Państwowej Inspekcji Pracy. Zdaniem Konfederacji nie jest wskazane danie Inspektorom PIP prawa kontroli prowadzonego przez pracodawcę wykazu stanowisk pracy, w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze. Zdaniem Lewiatana dotychczasowe rozwiązania są wystarczające. Skąd taka postawa?
Inne nasze serwisy:
/WiedzaiPraktyka
/wip