Przepisy o Społecznej Inspekcji Pracy przed Trybunałem Konstytucyjnym

09.02.2015AKTUALNE

Przepisy o Społecznej Inspekcji Pracy przed Trybunałem Konstytucyjnym

Konfederacja Lewiatan podważa zakres kompetencji Społecznych Inspektorów Pracy, zarzucając, iż m.in. są zbyt szerokie i ogólnikowe. Jest to jeden z wielu zarzutów zawartych we wniosku do Trybunału Konstytucyjnego o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o społecznej inspekcji pracy. Wniosek został wpisany na listę spraw rozpatrywanych.

Konfederacja Lewiatan skierował do Trybunału Konstytucyjnego wniosek o zbadanie zgodności z Konstytucją RP niektórych przepisów ustawy o społecznej inspekcji pracy. Natomiast Trybunał Konstytucyjny ten wniosek rozpatrzy.

Zdaniem Lewiatana w obecnej ustawie o społecznej inspekcji pracy brak jest precyzyjnego określenia maksymalnej liczby społecznych inspektorów pracy, jaka może funkcjonować w zakładzie pracy. Efektem tego jest nieuzasadniona ważnym interesem publicznym ingerencja w wolność gospodarczą pracodawców.

  Konfederacja Lewiatan uważa, że niezgodny z Konstytucją RP jest również zapis o zbyt szerokim i ogólnikowym określeniu kompetencji społecznych inspektorów pracy. Prowadzi to do ingerencji w swobodę działalności gospodarczej pracodawców. Ingerencja ta umożliwia społecznym inspektorom pracy podejmowanie działań wykraczających poza cele dla których powołano społeczną inspekcję pracy.

Konfederacja za niezgodne z Konstytucją uważa również inne przepisy dotyczące m.in.:

  • kwalifikacji wymaganych od społecznych inspektorów pracy,
  • procedur ich wyboru i odwoływania,
  • nieprecyzyjnego określenia obciążeń jakie pracodawca powinien ponosić w związku z działaniem społecznych inspektorów pracy.

Wniosek Lewiatana został wpisany na listę spraw rozpatrywanych.