ROP pozytywnie o programie działań PIP na 2017 ale negatywna o kandydaturze na zastępcę GIP

10.02.2017AKTUALNE

ROP pozytywnie o programie działań PIP na 2017 ale negatywna o kandydaturze na zastępcę GIP

Program działań Państwowej Inspekcji Pracy na 2017 r. został pozytywnie zaopiniowany przez Radę Ochrony Pracy. Rada w przyjętym w tej sprawie stanowisku podkreśliła, że w przedstawionym programie PIP priorytety działalności i hierarchia zadań zostały właściwie określone i rzetelnie udokumentowane. Natomiast ROP negatywnie wypowiedziała się co do kandydatury na nowego zastępcę głównego inspektora pracy.

Rada Ochrony Pracy (dalej: ROP) pozytywnie oceniła program działania Państwowej Inspekcji Pracy na rok 2017 na posiedzeniu 7 lutego 2017 r. Jednocześnie Rada uważa, że mimo pozytywnych zmian dotyczących procedur kontroli, przyjętych przez Parlament, nadal aktualne pozostaje kwestia zapewnienia inspekcji skuteczniejszego działania. Dotyczy to m.in. uproszczenia procedury rozpoczynania działań kontrolnych. Chodzi tu głównie o uproszczenie procedury rozpoczynania kontroli na podstawie legitymacji służbowej bez dodatkowych upoważnień.

W kwestii kontroli, jakie mają być prowadzone przez PIP w 2017 r., Główny Inspektor Pracy wypowiedział się w wywiadzie dla Rzeczpospolitej.pl: „Kontrole PIP dotyczą trzech obszarów: prawnej ochrony pracy, bezpieczeństwa i higieny pracy oraz legalności zatrudnienia. We wszystkich tych obszarach inspektor pracy będzie miał obowiązek przeprowadzić także taką dodatkową kontrolę wynagrodzeń z kontraktów. (…) Zapewniam jednak, że w przypadku małych i średnich firm zachowujemy zasadę, że pierwsza kontrola inspektora ma charakter audytu i w razie wykrycia nieprawidłowości tylko pouczymy, kary nakładać nie będziemy. Jeśli wrócimy za miesiąc, a zalecenia nie będą wykonane, to zostaną wyciągnięte już wszelkie konsekwencje.”

Trzeba zmienić przepisy w taki sposób aby były bardziej jednoznaczne i nie pozwalały na różną interpretację

Dalej wypowiadając się na temat programu działań PIP, ROP proponuje również zmianę przepisów w taki sposób aby wykluczyć możliwość różnych ich interpretacji. Rada od lat wskazuje np. na trzy rozporządzenia regulujące zasady i tryb uzyskiwania kwalifikacji do obsługi wózków jezdniowych, co utrudnia inspekcji egzekwowanie przestrzegania niespójnych przepisów.

ROP popiera pomysł zgłaszania do PIP wszystkich śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy

W swoim stanowisku ROP popiera też propozycję inspekcji pracy wprowadzenia obowiązku zgłaszania do PIP wszystkich śmiertelnych, ciężkich i zbiorowych wypadków przy pracy niezależnie od podstawy jej świadczenia. Zdaniem Rady Ochrony Pracy, inspekcja wymaga również wzmocnienia kadrowego i finansowego oraz zagwarantowania wsparcia innych służb w zakresie kontroli legalności zatrudnienia.

Działalność PIP wymaga odpowiednich nakładów finansowych

Według Rady Działalność Państwowej Inspekcji Pracy ograniczająca skutki nieprzestrzegania prawa i w konsekwencji patologię w stosunkach pracy oraz ograniczanie liczby wypadków przy pracy zasługuje na pozytywną ocenę. Działalność ta ma również adekwatny wymiar finansowy, należy o tym pamiętać przy konstruowaniu budżetu PIP, który musi być odpowiedni do zakresu zadań realizowanych przez Inspekcję.

Będzie nowy Zastępca Głównego Inspektora Pracy – Zbigniew Ryfka odwołany

Rada Ochrony Pracy pozytywnie zaopiniowała wniosek marszałka Sejmu dotyczący odwołania Zbigniewa Ryfki ze stanowiska zastępcy głównego inspektora pracy w związku ze złożoną rezygnacją. Natomiast negatywnie zaopiniowała wniosek marszałka dotyczący powołania na to stanowisko Dariusza Mińkowskiego. Z negatywną opinią ROP spotkały się także wnioski głównego inspektora pracy dotyczące odwołania z zajmowanych stanowisk okręgowych inspektorów pracy w Bydgoszczy i Szczecinie.

Zaproponowany kandydat na stanowisko Zastępcy Głównego Inspektora Pracy Dariusz Mińkowski to absolwent wydziału Prawa i Administracji uniwersytetu Łódzkiego. Od 19 lat pracuje w PIP, przez 7 lat pełnił funkcje zastępcy OIP w Warszawie (od 2007 do 2013 r.). Zajmuje się kontrolą i nadzorem nad służbą zdrowia, czasem pracy i wynagrodzeniem. Dwukrotnie był członkiem Komisji prawnej, a obecnie jest Rzecznikiem Dyscyplinarnym PIP. Jest również członkiem Państwowej Komisji Egzaminacyjnej na stopień inspektora pracy.

Jak jednak podkreślił Przewodniczący Rady Ochrony Pracy, poseł Janusz Śniadek - „ Jednak Rada wyraża tylko opinię a nie przesądza o ostatecznych decyzjach (m.in. personalnych – dopisek red.), jakie zapadną.".

Opr. red.