Specustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy określi zasady zatrudniania ukraińskich uchodźców

Redakcja Portalu
08.03.2022AKTUALNE

Specustawa o pomocy uchodźcom z Ukrainy określi zasady zatrudniania ukraińskich uchodźców

Już dziś 8 marca 2022 r. Sejm zajmie się specustawą o pomocy obywatelom Ukrainy. W ustawie mają się znaleźć m.in. rozwiązania mające ułatwić pracodawcom zatrudnienie Ukraińców. Przepisy mają odnosić się do osób, które opuściły swój kraj od 24 lutego br., uciekając przed toczącym się konfliktem zbrojnym.

Korzyści 

Z tego artykułu dowiesz się:

  • Na jakim etapie są prace nad nową specustawą o pomocy obywatelom Ukrainy?

  • Jakie są główne założenia legalnego zatrudniania ukraińskich uchodźców?

  • Jakie kwestie ureguluje specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy?

Czytaj także: Zatrudnianie i pomoc Ukraińcom: 6 najważniejszych pytań i odpowiedzi dla pracodawców>>>

Zgodnie z projektem ustawy obywatel Ukrainy będzie mógł pracować na terytorium Polski, w okresie pobytu zgodnego z obowiązującymi przepisami, w przypadku gdy:

  • jego pobyt na terytorium Polski uważa się za legalny na podstawie art. 2 ust. 1 specustawy lub

  • jest obywatelem Ukrainy przebywającym legalnie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej

– jeżeli podmiot powierzający wykonywanie pracy powiadomi, w terminie 7 dni od dnia podjęcia pracy przez obywatela Ukrainy, powiatowy urząd pracy właściwy ze względu na siedzibę lub miejsce zamieszkania podmiotu o powierzeniu wykonywania pracy temu obywatelowi.

Zgodnie z założeniami projektu pracodawca, który zatrudnia obywatela Ukrainy, ma obowiązek w ciągu 7 dni powiadomić o tym fakcie urząd pracy. Powinien to zrobić za pośrednictwem systemu teleinformatycznego (praca.gov.pl). Jeśli tak się nie stanie, będzie to równoznaczne z brakiem możliwości wykonywania pracy bez zezwolenia na pracę.

Jakie jeszcze kwestie ureguluje specustawa o pomocy obywatelom Ukrainy?

Projektowana ustawa określi także:

  • pomoc udzielaną przez wojewodów obywatelom Ukrainy;

  • utworzenie nowej rezerwy celowej na finansowanie wydatków w zakresie pomocy obywatelom Ukrainy;

  • niektóre uprawnienia obywateli Ukrainy, których pobyt na terytorium Polski jest uznawany za legalny;

  • szczególne zasady przedłużania okresów legalnego pobytu uchodźców z Ukrainy oraz wydanych im przez organy polskie dokumentów dotyczących uprawnień w zakresie wjazdu i pobytu na terytorium Polski;

  • niektóre uprawnienia obywateli polskich i obywateli Ukrainy będących studentami, nauczycielami akademickimi lub pracownikami naukowymi wjeżdżającymi z terytorium Ukrainy;

  • szczególne regulacje dotyczące kształcenia, wychowania i opieki dzieci i uczniów będących obywatelami Ukrainy, w tym wsparcia jednostek samorządu terytorialnego w realizacji dodatkowych zadań oświatowych w tym zakresie;

  • szczególne zasady organizacji i funkcjonowania uczelni w związku z zapewnianiem miejsc na studiach dla obywateli Ukrainy.

8 marca br. pierwsze czytanie rządowego projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. 9 marca sprawozdanie Komisji o rządowym projekcie ustawy. Miejmy nadzieję, że słynący z ekspresowych prac Sejm, niebawem uchwali spójne i przemyślane przepisy. Portal BHP będzie informował o przebiegu i postępach prac nad tą specustawą o pomocy obywatelom Ukrainy.

Polecamy: Materiały szkoleniowe – prezentacje – przetłumaczone na język ukraiński znajdziesz w zakładce Prezentacje szkoleniowe.