Szkolenia okresowe bhp w czasie epidemii nadal mogą odbywać się stacjonarnie

Michał Culepa
Michał Culepa
11.10.2021AKTUALNE

Szkolenia okresowe bhp w czasie epidemii nadal mogą odbywać się stacjonarnie

Co ze szkoleniami okresowymi dla pracowników na stanowiskach robotniczych? W okresie wakacyjnym można było prowadzić szkolenia okresowe bhp stacjonarnie. Czy jesienią nadal można prowadzić szkolenia okresowe bhp stacjonarnie? Sprawdź, co na ten temat mówią aktualne przepisy bhp i przepisy kowidowe.

Korzyści 

Z informacji zawartych w tym artykule dowiesz się:

  • Czy możesz zorganizować szkolenie okresowe bhp w czasie epidemii stacjonarnie?

  • Co z przepisami o możliwości odroczenia szkoleń bhp na czas epidemii?

  • Do kiedy przepisy umożliwiają organizowanie szkoleń okresowych bhp w czasie epidemii stacjonarnie?


Aktualnie przepisy kowidowe dopuszczają możliwość prowadzenia szkoleń okresowych bhp stacjonarnie do 31 października 2021 r. Trzeba mieć jednak zawsze na uwadze przepisy § 15 rozporządzenia w sprawie szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Dopuszczają one szkolenia okresowych bhp w formie samokształcenia dla większości grup pracowników.

Ważne

Jednak szkolenia okresowe pracowników zajmujących stanowiska robotnicze, powinny odbywać się w formie instruktażu, który może być zrealizowany tylko stacjonarnie (wykluczony jest instruktaż zdalny). Nie zmieniły tego żadne przepisy wydawane na czas epidemii.

Szkolenia okresowe bhp w czasie epidemii nadal obowiązkowe

Zgodnie z przepisami Kodeksu pracy pracodawca ma obowiązek zapewnić przeszkolenie pracownika w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przed dopuszczeniem go do pracy. Musi również organizować szkolenia okresowe bhp w tym zakresie. Szkolenia okresowe bhp są zatem nadal obowiązkowe.

Wyjątek
Szkolenie okresowe pracownika nie jest wymagane w przypadku pracownika na stanowisku administracyjno-biurowym. Pod warunkiem, że rodzaj przeważającej działalności pracodawcy, w rozumieniu przepisów o statystyce publicznej znajduje się w grupie działalności, dla której ustalono nie wyższą niż trzecia kategorię ryzyka, w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, chyba że z oceny ryzyka zawodowego, wynika, że jest to konieczne. Przepisy pod tym względem nie uległy zmianie.

Przepisy ustawy COVID-19 dopuszczają natomiast przeprowadzanie szkoleń wstępnych w dziedzinie bhp i służby w całości za pośrednictwem środków komunikacji elektronicznej – zdalnie, z wyjątkiem instruktażu stanowiskowego:

  1. pracownika zatrudnianego na stanowisku robotniczym;

  2. pracownika zatrudnionego na stanowisku, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;

  3. pracownika przenoszonego na stanowisko robotnicze, lub na stanowisko, na którym występuje narażenie na działanie czynników niebezpiecznych;

  4. ucznia odbywającego praktyczną naukę zawodu oraz studenta odbywającego praktykę studencką.

Szkolenia okresowe bhp w czasie epidemii jeszcze dopuszczone w formie stacjonarnej

Natomiast przepis § 26 ust. 17 rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii określa wyjątki, w ramach których nie mają zastosowania zakazy, o których mowa w ust. 15 rozporządzenia. Wśród tych wyjątków znajdują się szkolenia w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy w znaczeniu ogólnym (wcześniej dotyczyło to wyłącznie szkoleń wstępnych).

Zgodnie z obowiązującą regulacją do dnia 31 października 2021 r. zakazuje się organizowania i udziału w innych niż określone w ust. 1–1b zgromadzeniach, w tym imprezach, spotkaniach i zebraniach niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem:

  • spotkań lub zebrań służbowych i zawodowych;

  • imprez i spotkań do 25 osób, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje imprezę lub spotkanie; do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę lub spotkanie oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących;

  • imprez i spotkań do 150 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub w wydzielonej strefie gastronomicznej sali sprzedaży,

  • zgrupowań, spotkań lub zebrań związanych z realizacją zadań mających na celu zwalczanie lub zapobieganie rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych zwierząt, w tym zwierząt wolno żyjących (dzikich).

Zakazu, o którym mowa w ust. 15, nie stosuje się w przypadku przeprowadzania:

14) szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy.

Warto zauważyć, że przed wakacjami przepis ten dotyczył tylko szkoleń wstępnych bhp. Natomiast z początkiem lipca 2021 r. nastąpiła zmiana tego zapisu. Wyraz „wstępnych”, został skreślony i pojawił się zwrot szkoleń w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy. Zatem nastąpiło rozszerzenie przedmiotowe tego przepisu. Dotyczy on już nie tylko szkoleń wstępnych bhp, ale i szkoleń okresowych bhp.

Nadal możliwe odroczenie szkoleń okresowych bhp w czasie epidemii do czasu jej zakończenia

Jednocześnie nadal obowiązują przepisy ustawy Covidowej. Dopuszczają one prolongatę terminów szkoleń okresowych bhp, o 60 dniod dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego.

W przypadku gdy termin przeprowadzenia szkolenia okresowego w dziedzinie bezpieczeństwa i higieny pracy lub bezpieczeństwa i higieny służby przypada w:

  1. okresie obowiązywania stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii lub 

  2. w okresie 30 dni od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii

- termin ten wydłuża się do 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego, w przypadku gdy nie zostanie ogłoszony stan epidemii, albo stanu epidemii.

Autor: 

Michał Culepa

Autor
Michał Culepa
Prawnik, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, wieloletni redaktor Serwisu Prawno-Pracowniczego, współpracownik merytoryczny największych wydawnictw prawniczych. Doświadczony trener i wykładowca. Autor licznych komentarzy i opracowań dotyczących m.in. zatrudnienia w jednostkach sektora finansów publicznych, instytucjach kultury, oświacie.