Trwają prace na przepisami dającym pracodawcom nowe uprawnienia związane z COVID-19

Redakcja Portalu
14.01.2022AKTUALNE

Trwają prace na przepisami dającym pracodawcom nowe uprawnienia związane z COVID-19

Sejmowa Komisja Zdrowia rozpatrzyła poprawki do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Przepisy tej ustawy miały dawać pracodawcom m.in. możliwość weryfikacji szczepienia pracowników. Głównym przeciwnikiem wprowadzenia w życie tej ustawy jest Konfederacja. Komisja zmieniła tytuł projektu i usunęła jeden z artykułów. Ostatecznie poprała przyjęcie ustawy. Teraz projekt trafi do drugiego czytania.

Korzyści 

Informacje zawarte w tym artykule pozwolą Ci:

  • Poznać najnowszą poprawki do projektu ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19.

  • Uprzedzić pracowników o możliwych nowych uprawnieniach pracodawcy.

  • Zaktualizować działania przygotowujące wdrożenie możliwych nowych obowiązków.

Czytaj także: Darmowe testy na COVID-19 dla pracowników – do Sejmu jest trafił nowy poselski projekt przepisów>>>

Na wtorkowym posiedzeniu (11.01.2022 r.) sejmowa Komisja Zdrowia zajmowała się projektem ustawy o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość prowadzenia działalności gospodarczej w czasie epidemii COVID-19. Jednym z rozwiązań przewidywanych w projekcie jest przyznanie pracodawcy prawa żądania, od pracownika okazania informacji o:

  • posiadaniu ważnego negatywnego wyniku testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2,

  • informacji o przebytej infekcji wirusa SARS-CoV-2,

  • lub wykonaniu szczepienia przeciwko COVID-19.

Pracodawca będzie mógł żądać takich informacji nie tylko od osób zatrudnionych na umowach o pracę, ale także od zatrudnionych na umowy cywilnoprawne.

Nowy tytuł projektu ustawy wskazuje na jej szerszy zakres podmiotowy

Poprawki dotyczyła m.in. tytułu ustawy. Konfederacja zaproponowała tytuł: "Ustawa o zaprowadzeniu apartheidu sanitarnego w outsourcingu na pracodawców". Komisja odrzuciła taką propozycję. Natomiast PiS (Czesław Hoc) zaproponował poprawkę polegającą na wykreśleniu z tytułu projektu ustawy słowa „gospodarczej”. PosełHoc tłumaczył, że wykreślenie z tytułu sformułowania "gospodarczej" wynika z faktu, że w ustawie chodzi też np. o instytucje kultury.

Komisja przyjęła te poprawkę i teraz projektowana ustawa nosi nazwę: "o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19".

Poprawka o zwolnieniu osób z przeciwciałami ze szczepień będzie dalej konsultowana

Jednak z poprawek posłanki PiS Anny Marii Siarkowskiej, mówiła o zwolnieniu z obowiązku szczepień osób, u których wykryto obecność przeciwciał. Swoją poprawkę Pani poseł uzasadniała nabyciem odporność na wirusa w sposób naturalny przez osoby, które już miały kontakt z wirusem. Poprawka została odrzucona. Jednak wiceminister zdrowia Waldemar Kraska postanowił zasięgnąć opinii konsultantów w tej kwestii.

Bezpłatne testy na COVID-19 dla pracowników będą finansowane ze środków publicznych

Omawiany projekt zakładał też wykonywanie bezpłatnych testów na COVID-19 pracownikom. Uprawnienie to ma objąć wszystkich pracowników oraz osoby pozostającej w stosunku cywilnoprawnym z pracodawcą. Poseł Hoc wniósł poprawkę zakładającą, że testy na covid, o których mowa, będą finansowane ze środków publicznych.

Przepis dotyczący obowiązku szczepień wśród pracowników podmiotów leczniczych wykreślony z projektu.

Jedna z najważniejszych zmian to wykreślenie artykułu 7. Z projektu ustawy. Przepis ten dawał uprawnienie kierownikom podmiotów leczniczych do nałożenia obowiązku szczepienia się przeciwko COVID-19 na pracowników lub osoby pozostające w stosunku cywilnoprawnym. Chodzi i to, że kierowników np. przychodni, szpitali, gabinetów stomatologicznych mogli wprowadzić w swojej placówce obowiązek szczepienia wśród pracowników.

Przepis został usunięty z uwagi na wydanie rozporządzenia ministra zdrowia z 22 grudnia 2021 r., zgodnie z którym:

  • osoby wykonujące zawód medyczny,

  • farmaceuci

  • i studenci medycyny

do 1 marca muszą zaszczepić się w pełni przeciw COVID-19.

Teraz po przyjęciu poprawek przez sejmową Komisję Zdrowia projekt ustawy o o szczególnych rozwiązaniach zapewniających możliwość wykonywania działalności w czasie epidemii COVID-19 trafi do II czytania w Sejmie. Na tę chwilę trudno jeszcze dokładnie przewidzieć ostateczny kształt przepisów i termin ich wejścia w życie. Mimo, że w grudniu 2021 r. minister zdrowia zapowiadał szybkie procedowanie ustawy nadal jest ona w facie prac i ustaleń.