Uraz podczas meczu na wyjeździe służbowym jest wypadkiem przy pracy

Aneta Mościcka
Aneta Mościcka
17.09.2013AKTUALNE

Wypadkiem przy pracy jest zdarzenie, powodujące uszczerbek na zdrowiu pracownika, do którego doszło w czasie meczu sportowego, jeżeli pracownik otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego na zawody, a ponadto udział w tego rodzaju imprezach należał do obowiązków pracowniczych – orzekł Sąd Okręgowy w Słupsku.

W sprawie rozpoznanej przez Sąd Okręgowy w Słupsku w wyroku z 28 czerwca 2013 r., sygn. akt V Ua 17/13 ubezpieczony złożył wniosek o przyznanie jednorazowego odszkodowania z tytułu wypadku przy pracy, do którego doszło w czasie meczu piłkarskiego. Podczas meczu doznał zerwania lewego ścięgna Achillesa. Na skutek zdarzenia był niezdolny do pracy w okresie od 17 maja 2012 r. do 17 sierpnia 2012 r.

Ubezpieczony podkreślił, że udział w zawodach sportowych w maju 2012 r. był ściśle związany z pełnioną przez niego funkcją, ponieważ uczestnictwo w tych zawodach było uzależnione od pełnienia funkcji wójta, burmistrza, prezydenta bądź zastępcy wójta, burmistrza, prezydenta. W ramach sprawowanej funkcji do zadań zastępcy burmistrza należy reprezentowanie i promowanie gminy. Ubezpieczony udając się na zawody otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego. Fakt brania udziału przez ubezpieczonego w zawodach sportowych mieścił się w ramach szeroko pojętej promocji i jej reprezentowania na szczeblu krajowym.

ZUS nie uznał wypadku, ale sąd się z tym nie zgodził

ZUS odmówił przyznania świadczenia, uzasadniając to tym, że wypadek w czasie meczu sportowego nie jest wypadkiem przy pracy.

Sąd rejonowy, do którego odwołał się ubezpieczony, zmienił decyzję ZUS i przyznał ubezpieczonemu jednorazowe odszkodowanie z tytułu wypadku przy pracy. Sąd podkreślił, że do zakresu czynności ubezpieczonego należało między innymi pełnienie funkcji reprezentacyjnych w imieniu burmistrza, w tym również reprezentacja i promocja gminy na zewnątrz podczas trwania imprez ogólnokrajowych i zagranicznych. Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej Prezydentów i Burmistrzów są imprezą międzynarodową, mającą na celu promocję gminy organizującej imprezę, jak i promocję gmin poszczególnych reprezentantów. W trakcie zawodów reprezentanci rozdają materiały promocyjne.

Zdaniem sądu, nagłe zdarzenie powodujące uraz lub śmierć pracownika nie musi nastąpić w czasie pracy i w miejscu pracy lecz może mieć miejsce w dowolnym czasie i miejscu, jednak pod warunkiem, że pozostaje w związku z rodzajem pełnionej przez pracownika pracy, a także czynności podejmowanych przez pracownika w interesie pracodawcy, choćby nie zostały one wyliczone wśród obowiązków pracownika.

Czasowy i miejscowy związek wypadku z pracą oznacza, że pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu w miejscu i czasie, kiedy pozostawał w sferze interesów pracodawcy.

W omawianej sprawie ubezpieczony był oddelegowany przez pracodawcę do wzięcia udziału w zawodach. Ponadto, z zakresu czynności ubezpieczonego wprost wynika, że ma obowiązek reprezentować burmistrza na zewnątrz podczas imprez ogólnokrajowych i zagranicznych, a także promować gminę na tego typu imprezach.

Sąd okręgowy: mecz na rzecz i w interesie pracodawcy

ZUS złożył apelację od wyroku sądu rejonowego. Podtrzymał w niej swoje wcześniejsze stanowisko w sprawie.

Sąd Okręgowy w Słupsku oddalił apelację Zakładu. W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że związek zdarzenia z pracą występuje wówczas, gdy nastąpiło ono podczas wykonywania lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych bądź podczas wykonywania lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia, czy też w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy, a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy (art. 3 ust. 1 pkt 1-3 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2009 r. nr 167, poz. 1322 ze zm.). Zakres pojęcia związku z pracą użytego w definicji wypadku przy pracy obejmuje zatem nie tylko wypadki, które mają miejsce podczas świadczenia pracy lecz także zdarzenia, które nastąpiły zarówno w związku z wykonywaniem zwykłych czynności pracowniczych lub poleceń przełożonych, jak i w związku z wykonywaniem czynności na rzecz pracodawcy, choćby bez polecenia. Nagłe zdarzenie powodujące uraz lub śmierć pracownika może więc nastąpić w dowolnym czasie i miejscu, pod warunkiem, że pozostaje w związku z wykonywaniem czynności pracowniczych przez osobę, która wypadkowi uległa.

W omawianej sprawie ubezpieczony biorąc udział w turnieju piłki nożnej robił to na rzecz i w interesie pracodawcy. Ponadto udając się na zawody sportowe otrzymał od pracodawcy polecenie wyjazdu służbowego. Było to zdarzenie nagłe, wywołane przyczyną zewnętrzną, powodującą uraz, nastąpiło także w związku z pracą podczas lub w związku z wykonywaniem czynności przez pracownika na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia.

Zdaniem sądu, nie budzi wątpliwości, że ubezpieczony pracownik doznał uszczerbku na zdrowiu w czasie i miejscu, w którym pozostawał w sferze interesów pracodawcy. W konsekwencji zdarzenie jest wypadkiem przy pracy.

Autor: 

Aneta Mościcka

Autor
Aneta Mościcka
Prawnik z odbytą aplikacją sądową, od 2000 roku dziennikarka. Specjalizuje się w prawie: pracy, cywilnym, gospodarczym oraz prawie, związanym z nieruchomościami.