Wymagania dotyczące palarni "do likwidacji" i zmiany w zakresie pomieszczeń higienicznosanitarnych

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
10.01.2011AKTUALNE

Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje zmiany do rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy w zakresie pomieszczeń higienicznosanitarnych oraz palarni.

Mniejsze wymagania dla pomieszczeń palarni

Po uchwaleniu projektowanych zmian pracodawcy, którzy utworzą na terenie zakładu pracy palarnie nie będą musieli już przeznaczać na nie minimum 4 metrów kwadratowych powierzchni, zapewniać dostatecznej liczby popielniczek i 10-ciokrotnej wymiany powietrza w ciągu godziny. Tak więc nie będą musieli spełniać wymogów określonych w rozdziale 7 „Palarnie” załącznika nr 3 do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 26 września 1997 r. w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy (Dz.U. z 2003 r. nr 169, poz. 1650 z późn. zm.)

Wymaganiem jakie będzie musiało spełniać pomieszczenie palarni to wyposażenie go w nawiewno-wywiewną wentylację mechaniczną lub system filtracyjny.

Ministerstwo zamierza bowiem usunąć zapis dotyczący wymagań dla palarni określonych w rozporządzeniu w sprawie ogólnych przepisów bezpieczeństwa i higieny pracy. Taką zmianę uzasadnia wejściem w życie ustawy z 8 kwietnia 2010 r. o zmianie ustawy o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych oraz ustawy o Państwowej Inspekcji Sanitarnej (Dz.U. nr 81, poz. 529), która wprowadziła całkowity zakaz palenia tytoniu m.in. w pomieszczeniach zakładów pracy. Od wejścia w życie tej ustawy tj. od dnia 15 listopada 2010 r. pracodawca nie ma już obowiązku urządzania palarni dla pracowników palących wyroby tytoniowe. Stąd też wynika konieczne usunięcie wymagań dla palarni.

Pomieszczenia higienicznosanitarne

Projektowane zmiany obejmą również pomieszczenia higienicznosanitarne. Zmieni się m.in. definicja pomieszczenia higienicznosanitarnego. Jednak zmiany przepisach dotyczących pomieszczeń higienicznosanitarnych mają na celu dostosowanie użytych w nich nazw substancji chemicznych i materiałów zakaźnych (czynników biologicznych) do nazewnictwa stosowanego we właściwych odrębnych przepisach, w szczególności w ustawie z 11 stycznia 2001 r. o substancjach i preparatach chemicznych (Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1222, z późn. zm.) oraz rozporządzeniu Ministra Zdrowia z 22 kwietnia 2005 r. w sprawie szkodliwych czynników biologicznych dla zdrowia w środowisku pracy oraz ochrony zdrowia pracowników zawodowo narażonych na te czynniki (Dz.U. nr 81, poz. 716, z późn. zm.).

Jednak te zmiany jeszcze przed nami.

Redakcja Portalu BHP

Słowa kluczowe:
BHPpalarnia

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.