Wyniki kontroli PIP w I półroczu 2015 r. na przykładach

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
28.07.2015AKTUALNE

Wyniki kontroli PIP w I półroczu 2015 r. na przykładach

Państwowa Inspekcja Pracy przedstawia wyniki swoich działań kontrolnych podejmowanych w tym roku, prezentując kilka przypadków przedstawiających przykłady rażącego naruszania przepisów prawa pracy. Wskazuje również na nałożone kary i działania podjęte przez inspektorów wobec pracodawców nie przestrzegających przepisów. Poznaj zatem efekty kontroli inspektorów.

Państwowa Inspekcja Pracy, co jakiś czas podaje przykłady wykrytych podczas kontroli nieprawidłowości w zakresie prawa pracy i przepisów bhp. Jednocześnie pokazuje, jakie mogą być skutki, kary za niedopełnieni obowiązków ciążących na odpowiednich podmiotach. Nie jest to forma straszenia, jest to raczej forma prezentacji działań podejmowanych przez inspektorów PIP. Można również traktować prezentowane przykłady jako wskazówki, na co należy zwrócić uwagę podczas przygotowywania się do kontroli PIP oraz na co zwrócić uwagę mogą sami inspektorzy PIP podczas kontroli.

Niedostosowanie maszyn do wymagań minimalnych

Wśród prezentowanych, za I półrocze br., przykładów działań kontrolnych PIP znalazło się przedstawienie m.in. wyników kontroli w jednej z firm w Prudniku. W firmie tej w trakcie kontroli inspektorzy stwierdzili liczne nieprawidłowości z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, m.in.:

  • przekroczenie najwyższych dopuszczalnych stężeń benzyny ekstrakcyjnej na stanowiskach pracy,
  • niezapewnienie na stanowiskach pracy wymaganej wentylacji miejscowej
  • niestosowanie przez pracowników środków ochrony indywidualnej, z uwagi na niedostarczeni tych środków przez pracodawcę,
  • niezapewnienie pracownikom tymczasowym odzieży i obuwia roboczego.
  • stosowanie na wydziale narzędziowni w procesie pracy mieszaniny chemicznej bez dostępu do karty charakterystyki tej mieszaniny,
  • przechowywanie smaru technicznego w pojemniku po środku spożywczym,

W przedsiębiorstwie tym stwierdzone zostały również nieprawidłowości w zakresie środków zabezpieczeń stosowanych przy pracy na maszynach –zgrzewarkach. Brakowało zabezpieczenia przed dostępem do strefy niebezpiecznej – części roboczej zgrzewania dekla. Zastosowana automatyczna osłona nie działała, bo została odłączona, gdyż w ten sposób szybciej można było wykonać zgrzewane części.

Oprócz tego inspektorzy stwierdzili niedostosowanie kilku maszyn (4 obrabiarek do metalu), na wydziale narzędziowni, do wymagań minimalnych w zakresie bhp. Mimo to były one eksploatowane.

PIP zwraca uwagę, że pracodawca jeszcze w trakcie trwania kontroli dostosował do wymagań minimalnych maszyny, na których stwierdzono nieprawidłowości oraz zapewnił sprawne działanie osłon na zgrzewarkach.

Pracodawca zastosował również rozwiązania technologiczne mające na celu zminimalizowanie najwyższego dopuszczalnego stężenia benzyny ekstrakcyjnej. Zamontował wentylację bezpośrednio nad pojemnikiem z benzyną ekstrakcyjną. Jednak po dokonanych pomiarach środowiskowych okazało się, że wentylacja ta nie spełnia wymagań. Z tego powodu pracodawca wykonał wentylację na całej długości linii produkcyjnej.

Kara za naruszenie technicznego bezpieczeństwa pracy

PIP przedstawia jeszcze inne przykłady wykrytych naruszeń. Między innymi gdzie pracodawca nie wykazał tak dużo dobrej woli, co skończyło się dla niego nieprzyjemnymi konsekwencjami.

W jednej z firm przetwórstwa chemicznego na terenie powiatu inowrocławskiego inspektorzy podczas oględzin i kontroli stanowisk pracy stwierdzili wiele naruszeń z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy. Odkryli m.in.:

  • eksploatację maszyn do produkcji tabletek solnych bez osłon części roboczych,
  • dopuszczanie pracowników do pracy bez ochronników słuchu.

Ponadto 16-stoosobowa załoga nie posiadała aktualnych badań lekarskich oraz szkoleń bhp.

W tym przypadku wydano wobec pracodawcy 26 decyzji administracyjnych, w tym 2 wstrzymujące eksploatację maszyn i urządzeń i 1 wstrzymującą pracę pracowników. Natomiast sam pracodawca został ukarany mandatem.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.