Wypadek przy pracy podczas montażu kotła grzewczego

25.11.2015AKTUALNE

Wypadek przy pracy podczas montażu kotła grzewczego

Wiedza zdobyta na podstawie analiz wypadków ma duże znaczenie dla podejmowania działań prewencyjnych. Dlatego warto poznać analizy różnych zdarzeń wypadkowych, aby móc zareagować wcześniej, podejmować odpowiednie działania, zanim zdarzy się wypadek. Ten materiał przedstawia analizę wypadku przy pracy pomocnika montera kotłowego podczas ręcznego montażu rur do otworów szkieletu obudowy modułu sita kotłów grzewczych.

Ustalony stan faktyczny

W dniu zdarzenia trzej pracownicy prowadzili operacje wmontowania rur Ø 38×3,2×13385 do szkieletu obudowy modułu sita wskazanych wyżej urządzeń. Po założeniu tulei prowadzącej na jeden z końców rury pracownicy przenieśli ją oburącz z pola odkładczego, a następnie skierowali do otworu sita montowanego modułu. Pracownicy wmontowali kilkanaście rur w otwory sita i w czasie tej pracy nie wystąpiły żadne utrudnienia typu zaklinowanie rury lub zacięcie w otworze sita. Podczas wkładania każdej z rur w otwory sita pracownicy wykonywali te same czynności, rura była wprowadzana do otworu pierwszego sita, po czym przemieszczała się przez otwory kolejnych. Podczas wkładania kolejnej rury poszkodowany chciał przejść do następnego sita (tak jak wcześniej), ale nie mógł, ponieważ rękawica prawej dłoni zaczepiła się o początek ożebrowania rury. Ta sytuacja spowodowała, że drugi palec dłoni dostał się pomiędzy przemieszczającą się rurę a otwór sita, w wyniku czego uległ urazowi.

Przyczyny wypadku w ocenie inspektora pracy

Na podstawie przeprowadzonego badania okoliczności i przyczyn zaistniałego wypadku przy pracy ustalono, że przyczyny zaistniałego wypadku wiązały się z:

1)    brakiem instrukcji bhp dotyczącej sposobu montowania rur ożebrowanych do szkieletu obudowy modułu otworów sita – w zakładzie nie opracowano również instrukcji technologicznej określającej sposób wykonania tych prac,

2)    brakiem oceny ryzyka zawodowego przed przystąpieniem do wykonywania prac związanych z wmontowywaniem rur ożebrowanych Ø 38×3,2×13385 do szkieletu obudowy modułu sita:

  • pracodawca nie dokonał oceny ryzyka zawodowego na stanowisku pomocnika montera kotłowego,
  • nie zostały zidentyfikowane zagrożenia występujące w czasie wykonywania prac związanych z wmontowywaniem rur ożebrowanych do szkieletu obudowy modułu,

3)    brakiem urządzeń zabezpieczających przed pochwyceniem kończyn górnych w czasie wykonywania prac związanych z wmontowywaniem rur ożebrowanych do szkieletu obudowy modułu – na innym stanowisku pracy, przy identycznych pracach związanych z montażem podwójnych rur ożebrowanych do szkieletu obudowy modułu kotła stosowany był sprzęt małej mechanizacji w formie podpory rolkowej z regulowaną wysokością i chwytaków zabezpieczających pracownika przed pochwyceniem kończyn górnych w czasie wykonywania tych prac – na stanowisku pracy, na którym zaistniał badany wypadek przy pracy, nie zapewniono żadnych urządzeń zabezpieczających przed pochwyceniem kończyn górnych,

4)    niedostateczna koncentracja uwagi na wykonywanej czynności – poszkodowany pełnił dodatkowo rolę koordynatora prac zbiorowych, co w ocenie inspektora pracy powodowało obniżenie jego koncentracji na wykonywanych przez siebie czynnościach.

Konsekwencje po przeprowadzonej kontroli PIP i analizie wypadku

W wyniku ustaleń powziętych w związku z badaniem okoliczności i przyczyn wypadku inspektor pracy wydał 4 decyzje nakazowe i 3 wnioski pokontrolne oraz ukarał osobę działającą w imieniu pracodawcy mandatem w wysokości 2.000 zł.

Opr. Red.