Będą zmiany NDS pyłów drewna

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
22.01.2016AKTUALNE

Będą zmiany NDS pyłów drewna

Resort pracy przygotował projekt zmian do rozporządzenia w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy. Proponowane zmiany są uwzględnieniem analiz i dyskusji przeprowadzonych z udziałem m.in. Centralnego Instytutu Ochrony Pracy oraz uwag zgłaszanych przez stowarzyszenia przemysłu drzewnego i producentów płyt drewnopochodnych.

Ministerstwo pracy przygotowało zmiany do rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 6 czerwca 2014 r. w sprawie najwyższych dopuszczalnych stężeń i natężeń czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy (Dz.U. z 2014 r. nr , poz. 817). W obecnie obowiązującym rozporządzeniu w załączniku nr 1 w części B „Pyły’" w przypisie 5 pod tabelą – dotyczącą lp. 13 i wskazanych tam pyłów drewna twardego, zawarty jest katalog określający drewna twarde takie jak: buk, dąb, osika, jesion, grab, brzoza, klon, czereśnia, wiśnia, grusza, jabłoń, kasztan, orzech włoski i biały, teak, palisander, cis, mahoń, heban. Katalog ten ma na celu ułatwienie identyfikacji drewna w odniesieniu do wartości normatywnych. Okazało się jednak, że zamieszczenie tego katalogu spowodowało szereg problemów, które zgłaszane były w ostatnim czasie przez stowarzyszenia przemysłu drzewnego i producentów płyt drewnopochodnych. Dlatego też obowiązująca regulacja dotycząca drewna twardego została poddana dodatkowej analizie i stała się przedmiotem dyskusji z udziałem m.in. Centralnego Instytutu Ochrony Pracy – Państwowego Instytutu Badawczego.

Zaproponowane przez Ministerstwo zmiany przewidują nowe brzmienie w załączniku nr 1 „Wykaz wartości najwyższych dopuszczalnych stężeń chemicznych i pyłowych czynników szkodliwych dla zdrowia w środowisku pracy” w części B „Pyły” lp. 13. Po zmianie miałyby on brzmieć:

Pyły drewna:

a)     pyły drewna – frakcja wdychalna (1) – najwyższe dopuszczalne stężenie: 4 mg/m3;

b)     pyły drewna buku i dębu – frakcja wdychalna (1)(5) – najwyższe dopuszczalne stężenie: 2 mg /m3,

gdzie: przywołana w odnośniku 1 frakcja wdychalna oznacza frakcję aerozolu wnikającą przez nos i usta, która po zdeponowaniu w drogach oddechowych stwarza zagrożenie dla zdrowia, a z odnośnika 5 wynika, że wartość tego NDS dotyczy również pyłów mieszanych zawierających pyły buku i dębu.

Rozporządzenie zmieniające miałoby wejść w życie po 14 dniach od dnia ogłoszenia.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.