Będzie nowy wzór statystycznej karty wypadku przy pracy.

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
26.02.2019AKTUALNE

Będzie nowy wzór statystycznej karty wypadku przy pracy.

Do opiniowania trafił projekt rozporządzenia zmieniającego obecnie obowiązujące przepisy w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy. Oprócz nowego wzoru statystycznej karty wypadku przy pracy planowane jest zaktualizowanie i dostosowanie treści objaśnień podstawowych pojęć w części A i B do obowiązujących przepisów. Dowiedź się więcej na temat planowanych zmian.

Projekt rozporządzenia zmieniającego rozporządzenie w sprawie statystycznej karty wypadku przy pracy przewiduje m.in. rezygnację z obowiązku stosowania pieczęci pracodawcy, wymaganej dotychczas we wzorze statystycznej karty wypadku przy pracy (załącznik nr 1 do rozporządzenia).

Zmiana ta jest następstwem przyjęcia w czerwcu 2018 r. przez Radę Ministrów dokumentu dotyczącego deregulacji obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców. W myśl tego dokumentu członkowie Rady Ministrów zostali zobowiązani do zmiany przepisów (w ciągu 1 roku od dnia przyjęcia niniejszego dokumentu) przez zniesienia obowiązku stosowania pieczęci/pieczątek przez obywateli i przedsiębiorców. Z tym dokumentem wiąże się m.in. propozycja zmiany wzorów:

Tak więc, w projektowanym rozporządzeniu rezygnuje się z obowiązku stosowania pieczęci pracodawcy. Miejsce dotychczas przewidziane jedynie na pieczęć, w projekcie zastąpiono określeniem - Dane pracodawcy (nazwa i adres). Taki zabieg ma pozostawić pracodawcy dowolność w sposobie wypełnienia niniejszego pola, bądź jak dotychczas przy użyciu pieczątki, lub wybór innej metody.

Rozporządzenie zmieniające zakłada, że dotychczasowy wzór karty wypadku przy pracy będzie mógł być stosowany nie dłużej niż do końca 31 grudnia 2019 r.

Jednocześnie w części B (Objaśnienia do wypełnienia statystycznej karty wypadku przy pracy) rozporządzenie zmianujące uszczegółowienie niektórych regulacji w klasyfikacjach i oznaczeniach kodowych, dostosowując je do europejskiej statystyki w zakresie wypadków przy pracy (ESAW). W części B zaktualizowano również brzmienie tabel pn.:

  • „Liczba pracujących”,
  • „Forma własności (FW) – klasyfikacja i oznaczenie kodowe (pytanie X3)”
  • „Umiejscowienie urazu – klasyfikacja i oznaczenie kodowe (pytanie 09)”.

Ponadto proponowane jest nadanie nowego brzmienia objaśnieniom do rodzaju miejsca wypadku.

„Jednostka lokalna jest to zorganizowana całość (zakład, oddział, filia itp.) położona w miejscu zidentyfikowanym odrębnym adresem, pod którym lub z którego jest prowadzona działalność co najmniej przez jedną osobę pracującą, przy czym:

1)      zakłady samodzielnie bilansujące zlokalizowane pod jednym adresem są odrębnymi jednostkami lokalnymi;

2)      objęte odrębną rejestracją prawną organizacyjne części podmiotów są jednostkami lokalnymi;

3)      jednostki prowadzące działalność w zakresie transportu są jednostkami lokalnymi według miejsc, z których są wydawane polecenia lub jest organizowana praca;

4)      jednostki prowadzące działalność w zakresie budownictwa są jednostkami lokalnymi według miejsc, w których są przyjmowane zlecenia na wykonawstwo robót budowlanych i pomocniczych albo są wykonywane prace zarządu, albo jest prowadzona organizacja pracy budowlanej i pomocniczej; place budów (miejsca realizacji poszczególnych budów) nie są jednostkami lokalnymi;

5)      sprzedaż obwoźna, obnośna oraz punkt sprzedaży detalicznej bez stałej lokalizacji, jak również prowadzenie usług wyłącznie u klienta jest jedną jednostką lokalną w miejscu zamieszkania osoby fizycznej, miejscu siedziby osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej nie mającej osobowości prawnej;

6)      przedsiębiorstwa podmiotu leczniczego, o których mowa w przepisach o działalności leczniczej, są odrębnymi jednostkami lokalnymi.”.

Wejście w życie zmian jeszcze przez wakacjami.

Przewiduje się że projektowane zmiany do rozporządzenia wejdą w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia rozporządzenia zmieniającego w Dzienniku Ustaw. Jednak resort pracy przewiduje, że nastąpi to już w maju 2019 r.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek
prawnik specjalizujący się w prawie pracy 
w tym w zagadnieniach związanych z bhp

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.