Koszty uzyskania przychodów pracodawcy a wydatki związane z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy zleceniobiorcy

Izabela Nowacka
Izabela Nowacka
12.07.2017AKTUALNE

Koszty uzyskania przychodów pracodawcy a wydatki związane z zapewnieniem bezpiecznych warunków pracy zleceniobiorcy

Zatrudniasz pracowników na umowę zlecenie i chcesz zapewnić im bezpieczne warunki pracy, badania lekarskie, środki ochrony indywidualnej, czy pokrywać koszty związane z delegacjami? To wszystko kosztuje. Rodzi się zatem pytanie, czy wydatki z tym związane mogą stanowić koszty uzyskania przychodów zleceniodawcy? Sprawdź zatem, co powinno zostać ujęte w umowie zleceniu aby zleceniodawca mógł zaliczyć takie wydatki do kosztów.

Korzyści 

Ten tekst pozwoli Ci:

  • Uniknąć problemów z fikusem;
  • Skonstruować umowę ze zleceniobiorcą we właściwy sposób
  • Mieć pewność że we właściwy sposób rozliczasz koszty związane umową zlecenia

Coraz więcej firm zatrudnia pracowników na umowę zlecenie. Jeżeli zleceniobiorca ma wykonywać pracę we wskazanym przez zleceniobiorcę miejscy i z użyciem sprzętu zleceniobiorcy należy zapewnić takiemu pracownikowi takie same warunki pracy jak osobom zatrudnionym na umowę o pracę. Czyli właściciele firm powinni zapewnić takim pracownikom np. środki ochrony indywidualnej, wysłać ich na badania lekarskie. Jak zatem skonstruować umowę aby zleceniodawca mógł zaliczyć wydatki z tym związane w koszty?

Kosztów uzyskania przychodów zleceniodawcy

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wyłączonych ustawowo z kosztów podatkowych czyli wymienionych w art. 23 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Przede wszystkim należy zwrócić uwagę, że koszty poniesione na ubranie robocze, szkolenie bhp czy badania lekarskie zleceniobiorcy stanowią koszty uzyskania przychodów zleceniodawcy. Również koszty związane z podróżami, delegacją zleceniobiorcy zaliczać będziemy do kosztów uzyskania przychodów zleceniodawcy.

Uwaga!

Jednak umowa zlecenia powinna zawierać postanowienia dotyczące dodatkowych świadczeń dla wykonawcy tj. z tytułu podróży oraz badań lekarskich.

Przyjmuje się, zatem że wydatki poniesione na zapewnienie pracobiorcy bezpiecznych i higienicznych warunków pracy jak na ubranie robocze, szkolenie czy badania lekarskie spełniają przesłanki kosztów uzyskania przychodów tzn. są ponoszone w celu uzyskiwania przychodów z działalności.

Obowiązki bhp zleceniodawcy wobec zleceniobiorców

Kluczową rolę odgrywają tu również przepisy z art. 304 Kodeksu pracy. W myśl tych przepisów pracodawca jest zobowiązany zapewnić bezpieczne i higieniczne warunki pracy, o których mowa w art. 207 § 2 (m.in. ochrona zdrowia i życia), osobom fizycznym wykonującym pracę na innej podstawie niż stosunek pracy w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę, a także osobom prowadzącym w zakładzie pracy lub w miejscu wyznaczonym przez pracodawcę na własny rachunek działalność gospodarczą.

Tak więc, nie tylko pracowników, ale również zleceniobiorców pracodawca musi zaopatrzyć w odpowiednie środki ochronne jak odzież robocza, a także zapewnić przeszkolenie.

Natomiast chociaż na bazie tego przepisu zleceniodawca nie ma obowiązku ponoszenia za zleceniobiorcę kosztów badań profilaktycznych, to jeśli strony tak się umówiły i odpowiedni zapis w tej sprawie został zawarty w umowie, wówczas taki koszt również uważa się za poniesiony w związku z działalnością gospodarczą. A zatem koszty z tego tytuły zaliczyć można do kosztów uzyskania przychodów zleceniodawcy.

Koszty związane z delegacją zleceniobiorcy

W przypadku zaś świadczeń podróżnych związanych z delegacjami, to ich rodzaj również powinien wynikać z umowy zlecenia. Jeśli bowiem zleceniobiorca musi podróżować w celu prawidłowej realizacji przedmiotu zlecenia, a w związku z tym ponosi dodatkowe wydatki, zleceniodawca powinien je pokryć - np. koszty noclegów. Tak zresztą wynika z art. 742 Kodeksu cywilnego – dający zlecenie powinien zwrócić przyjmującemu zlecenie wydatki, które ten poczynił w celu należytego wykonania zlecenia.

Wartość świadczeń z tytułu wyjazdów, takich jak zwrot kosztów noclegów czy diety, również stanowi koszt uzyskania przychodów w firmie zleceniodawcy. Tego rodzaju wydatki nie zostały wymienione w art. 23 ustawy o PIT jako niestanowiące kosztów w rachunku podatkowym, a służą uzyskiwaniu przychodów dzięki pracy osób zatrudnionych również w ramach stosunku cywilnoprawnego.

Autor: 

Izabela Nowacka,
specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych

Autor
Izabela Nowacka
Ekonomista, specjalizuje się w prawie pracy, ubezpieczeniach społecznych i prawie podatkowym. Autorka licznych publikacji z zakresu rozliczania wynagrodzeń, współpracuje z wieloma wydawnictwami, jest autorką publikacji m.in. w Rzeczpospolitej, Monitorze Prawa Pracy i Ubezpieczeń Społecznych, Monitorze rachunkowości budżetowej

Poradnia 48 Portalu BHP

Jeśli masz jakiekolwiek pytania skorzystaj z indywidualnej porady grona naszych wybitnych Ekspertów.

Bądź codziennie na bieżąco ze zmianami w branży BHP, dzięki aplikacji stworzonej przez najlepszych Ekspertów.