Poleć znajomemu

Na ratunek operatorowi żurawia – ćwiczenia straży pożarnej nad budową SKANSKA we Wrocławiu

Na ratunek operatorowi żurawia – ćwiczenia straży pożarnej nad budową SKANSKA we Wrocławiu

Operator żurawia to bardzo odpowiedzialna funkcja ale i niebezpieczna. O jego bezpieczeństwie decydują często ułamki sekund. Dlatego firma SKANSAK prowadziła ćwiczenia polegające na ratowaniu operatora żurawia. Grupa ratownictwa wysokościowego miała możliwość przećwiczyć akcję ratunkową na żurawiu, a pracownicy Skanska nauczyć się jak reagować w sytuacji zagrożenia życia. Zobacz jak przeprowadzić takie ćwiczenia.

Na terenie budowy biurowca Green2Day w dniach 10-12 kwietnia trwały ćwiczenia polegające na ratowaniu operatora żurawia. Celem ćwiczeń było rozpoznanie tych obiektów, na których potencjalnie mogą być prowadzone działania ratownictwa wysokościowego.

Na ratunek operatorowi żurawia ruszyła straż pożarna.Państwowa Straż Pożarna jest formacją ratowniczą przeznaczoną do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami. Szybko postępujący rozwój cywilizacyjny spowodował ogromny wzrost zagrożeń, do likwidacji których konieczne jest specjalistyczne przygotowanie ratowników. W tym celu powołano w całym kraju specjalistyczne grupy z zakresu ratownictwa, których zadaniem jest niesienie pomocy osobom poszkodowanym i zagrożonym. Jedną z takich grup powołaną w Komendzie Miejskiej PSP we Wrocławiu jest Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego WROCŁAW-9, która realizuje swoje zadania przy wykorzystaniu technik alpinistycznych.

– Wzrost świadomości pracowników wspomagany wewnętrznymi szkoleniami i ćwiczeniami jest najważniejszym krokiem do poprawy bezpieczeństwa na budowach.

Dzięki takim aktywnościom pracownicy biorą udział w symulacjach wypadków, które mogą się wydarzyć na budowie. Uczą się jak prawidłowo rozpoznawać zagrożenia i jakie podejmować kroki, gdy wydarzy się podobna sytuacja. Świadomi pracownicy nie będą biernie przyglądać się, ale podejmą aktywne działania w celu ich eliminacji – dodaje Marcin Endel-Ragis, kierownik budowy, Skanska.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

– Troska o życie to jedna z głównych wartości, którą kierujemy się w Skanska. To nasi pracownicy tworzą firmę. Właśnie dlatego szczególne znaczenie ma ich bezpieczeństwo. Przepisy prawa, które nakładają na każde przedsiębiorstwo pewne obowiązki, traktujemy jako minimalne wymagania. Zbieranie doświadczeń z licznych realizowanych projektów pozwoliło nam na stworzenie zintegrowanego systemu zarządzania – mówi Konrad Wiśniewski, menadżer projektów Skanska. – Nasz system zarządzania, oparty jest na wartościach, które wyznajemy. Są to troska o życie, działanie etyczne i transparentne, wiara w to, że razem jesteśmy lepsi oraz dbałość o klienta. Ten system jest podstawą funkcjonowania firmy na wszystkich szczeblach organizacyjnych. – dodaje Konrad Wiśniewski.

– Budownictwo to gałąź gospodarki charakteryzująca się wysokim stopniem ryzyka zawodowego ze względu na duże zagrożenia wypadkowe. Każdy nowy obiekt to prototyp pod względem technicznym i organizacyjnym, co wymaga wiele pracy przygotowawczej i planistycznej. Dlatego w Skanska przywiązujemy dużą wagę do właściwego planowania, realizacji projektów przez kompetentne zespoły, zapewnienia niezbędnych zasobów i środków – mówi Marcin Endel-Ragis, kierownik budowy, Skanska.

Tak, też było podczas planowania projektu Green2Day. To nowoczesny i funkcjonalny budynek biurowy zlokalizowany w jednej z najbardziej atrakcyjnych części centrum Wrocławia – między ogrodem botanicznym, zabytkowym Ostrowem Tumskim i placem Grunwaldzkim. Inwestycja zaoferuje najemcom ponad 17 000 mkw. elastycznej powierzchni biurowej z 231 miejscami parkingowymi. Budynek wyróżnia elegancka w swojej prostocie architektura, przyciągająca uwagę również dzięki znajdującemu się tuż po sąsiedzku budynkowi Green Day.

Obejrzyj zdjęcia z akcji