Nowe inicjatywy Komisji Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników

11.01.2017AKTUALNE

Nowe inicjatywy Komisji Europejskiej w celu poprawy bezpieczeństwa i zdrowia pracowników

Komisja Europejska podejmuje dalsze kroki w celu zwiększenia ochrony pracowników przed narażeniem na substancje rakotwórcze, proponując zaostrzenie norm dla siedmiu kolejnych substancji chemicznych. Komisja przedstawiła też wytyczne dla pracodawców, zwłaszcza właścicieli małych i mikroprzedsiębiorstw, które mają pomóc im w dostosowaniu się do zmienianych zasad BHP.

Komisji Europejska zmierza w tym roku podjąć działania mające na celu:

  • lepszą ochronę pracowników przed rakiem związanym z pracą;
  • pomoc przedsiębiorstwom, w szczególności małym i mikro przedsiębiorcom, w ich wysiłkach w celu zapewnienia stanu zgodności warunków pracy z istniejącymi ramami prawnymi;
  • zwiększenia nacisku na rezultaty działań na rzecz poprawy warunków pracy a mniej na prace papierkowe.

Przede wszystkim powinniśmy przeciwdziałać przyczynom powstawania nowotworów w miejscu pracy" – mówiła na wtorkowym posiedzeniu Komisarz ds. zatrudnienia i spraw społecznych Marianne Thyssen. – "Proponujemy, żeby zmniejszyć narażenie (pracowników) na siedem dodatkowych substancji chemicznych. Uważamy, że wynikają z tego potrójne korzyści: polepszymy stan zdrowia około 4 milionów pracowników, zwiększymy wydajność pracy oraz zaoszczędzimy na kosztach ochrony zdrowia 1,6 mld euro w ciągu następnych 10 lat." - przekonywała Thyssen.

Aby zrealizować te cel Komisja łączy siły z państwami członkowskimi i zainteresowanymi stronami do tworzenia zdrowego i bezpiecznego miejsca pracy dla wszystkich.” – podkreślała Pani Komisarz.

Wśród nowych 7 substancji chemicznych, których mają dotyczyć ograniczenia są m.in.: zużyty olej silnikowy czy wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne (WWA), które powstają w wyniku np. produkcji koksu lub aluminium.

Jak wskazują badania zachorowania na nowotwory stanowią główną przyczynę śmierci pracowników. Są odpowiedzialne za 53 % wszystkich przypadków zgonów. Każdego roku na choroby związane z pracą zawodową umiera około 160 tys. Europejczyków.

Ponadto na wtorkowym posiedzeniu Komisja przedstawiła wytyczne dla pracodawców, zwłaszcza małych i mikro – przedsiębiorstw, które mają pomóc im w dostosowaniu się do zmienionych zasad BHP.

"Dzisiaj prezentujemy jasne wskazówki działania na rzecz zapewnienia należytego bezpieczeństwa i higieny pracy na stanowisku pracy w 21 wieku z zasadami, które są jasne i skuteczne.” – mówiła Marianne Thyssen.

Opracowane wskazówki dla pracodawców mają ułatwić im ocenę ryzyka oraz spowodować, że będzie bardziej efektywna. Ponadto znajdziemy w nich porady na temat, jak radzić sobie z szybko rosnącymi zagrożeniami w dziedzinie BHP, takimi jak: starzenie się społeczeństwa, stres w miejscu pracy; czy zagrożenia związane z ergonomią miejsca pracy.

Utrzymanie bezpiecznych i zdrowych miejsc pracy poprzez zagwarantowanie i aktualizowanie wysokich standardów europejskich jest priorytetem.

Komisja zadeklarowała również współpracę z państwami członkowskimi i partnerami społecznymi w celu usunięcia lub aktualizacji przestarzałych przepisów w ciągu najbliższych dwóch lat. Działania te będą zmierzać do uproszczenia i zmniejszenia obciążeń administracyjnych, przy jednoczesnym zachowaniu ochrony pracowników. Modernizacja ta powinna również wspierać lepsze egzekwowanie przepisów bhp.

Źródło:

http://ec.europa.eu/