czynniki rakotwórcze i mutagenne

Niskie stężenie substancji rakotwórczej a przekazanie informacji o substancjach chemicznych o działaniu rakotwórczym

Czy niski wynik pomiarów czynnika rakotwórczego – frakcji respirabilnej krzemionki – zwalnia z przesyłania corocznej informacji o substancjach chemicznych?

Pytanie:

W zakładzie posiadamy kotłownię na miał węglowy. Badaliśmy frakcję respirabilną krzemionki na stanowisku pracy. Wynik wyszedł poniżej 0,1 mg/m3. Czy w związku z tym, w myśl przepisu o substancjach rakotwórczych i dodaniu do listy krzemionki respirabilnej, winniśmy przesyłać informację w tym zakresie do właściwego państwowego wojewódzkiego inspektora sanitarnego oraz do właściwego okręgowego inspektora pracy? A także, czy powinniśmy wykonać wszystkie obowiązki związane z czynnikami rakotwórczymi, wynikającymi z przepisów prawa, tj.:

  • uwzględnić krzemionkę w rejestrze prac, których wykonywanie powoduje konieczność pozostawania w kontakcie z substancjami chemicznymi, ich mieszaninami, czynnikami lub procesami technologicznymi o działaniu rakotwórczym lub mutagennym;

  • uwzględnić pracowników narażonych na krzemionkę w rejestrze pracowników narażonych na działanie substancji chemicznych, ich mieszanin, czynników lub procesów technologicznych o działaniu rakotwórczym lub mutagennym;

  • prowadzić szkolenia okresowe pracowników uwzględniające tematykę § 9 pkt. 2 rozporządzenia oraz odpowiednie badania profilaktyczne?

Autor: 

Lesław Zieliński

były główny inżynier zarządzania

bezpieczeństwem pracy, rejestrowany

audytor pomocniczy SZBP wg ISRS

Obserwuj nas

fb-logo ink-logo

Copyright © 2023 Wszelkie prawa zastrzeżone

wiper-pixel