Odpowiednia organizacja stanowiska pracy to komfort i efektywność pracy

07.04.2016AKTUALNE

Odpowiednia organizacja stanowiska pracy to komfort i efektywność pracy

Zapewnienie pracownikom komfortu pracy i jednocześnie zwiększenie ich wydajność, tworzenie atmosfery sprzyjającej kreatywności to problem wielu firm. Również kwestia przerwy w pracy jest tu bardzo istotna. Oto kilka sprawdzonych przykładów rozwiązań, które pomogą wpłynąć na poprawę warunków pracy i jej organizację.

Jednym z rozwiązań, które pomogą poprawić komfort i wydajność pracy zapewniając jednocześnie odpowiednie pod względem bhp warunki pracy to odpowiednia organizacja przestrzeni biurowej. Tradycyjne open space dzieli się na dedykowane strefy – indywidualne pracy w skupieniu, zespołowej, rozmów telefonicznych, spotkań lub relaksu. Ich funkcjonalne zaplanowanie ma realne przełożenie na zadowolenie i jakość pracy.

- Baylor University udowodnił, że popołudniowe przerwy nie sprawdzają się. Dostarczają mniej energii i nie przekładają się na efektywność pracy w takim stopniu, jak odpoczynek przed godziną 12:00. Wnioski płynące z najnowszych badań pomagają nam zrozumieć, jak działamy, pracujemy i relaksujemy się. Dzięki temu możemy aranżować przestrzeń biurową tak, by osoby korzystające z niej nie przeszkadzały sobie nawzajem. Istotne jest wyraźne wydzielenie dedykowanych obszarów. Zastosowanie mobilnych ścianek działowych czy systemów typu #Hush lub Chillout, które tworzą mini-strefy, wspiera realizacje celów, do których zostały zaprojektowane, ale też pozwalają na dostosowanie ich funkcji zależnie od aktualnych potrzeb. Przebywając w takim miejscu, nastawiamy się na dane działanie, niezależnie od jego charakteru – komentuje Zuzanna Mikołajczyk, Mikomax Smart Office.

Relaks w pracy

Nowoczesne firmy coraz chętniej proponują niestandardowe rozwiązania dla swoich pracowników. Przykładem jest promowanie aktywności sportowej. Według TINYpuls aż 70% osób zauważa, że są bardziej produktywni i lepiej myślą po ćwiczeniach. - Badania pokazują jednoznacznie, że ruch przekłada się na jakość pracy i zadowolenie pracowników. Dlatego zachęcamy osoby zatrudnione w GFT do udziału we wspólnych zajęciach jogi, które odbywają się z certyfikowanym trenerem na naszym firmowym tarasie w okresie letnim. Dodatkowo organizujemy treningi biegowe. Pasjonatom sportów drużynowych dedykujemy też ligę footballową GFT po godzinach. Takie aktywności procentują i pozwalają się zrelaksować i odreagować stres – komentuje Dorota Sadowska, Communications Manager, GFT Polska.

Przerwa u podstaw

A jak sytuacja wygląda w mikroprzedsiębiorstwach? Niestety, niepokojąco. Właściciele polskich firm pracują dłużej średnio o 4 godziny tygodniowo, niż osoby zatrudnione na etacie. Według badań Idea Banku w 2015 roku aż 55% właścicieli jednoosobowych działalności zrezygnowało z urlopu. Wielu decyduje się na połączenie wypoczynku z pracą (28%), jednak aż 1/3 badanych w ogóle odmawia sobie wakacji. To droga donikąd. Problemem często staje się postawienie granicy pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym.

- Osobom prowadzącym własny biznes trudniej jest zachować równowagę między pracą a odpoczynkiem. Pracując w domu nie mamy przestrzeni niezwiązanej z firmą, w której możemy odciąć się od pracy i w pełni uczestniczyć w życiu rodziny. Rozwiązaniem może być przestrzeń coworkingowa. Znacznie obniża ona koszty związane z prowadzeniem biura. Dzięki przeniesieniu pracy do innego miejsca, zapewnimy sobie komfort bycia w domu. Dodatkowo nowoczesne biura coworkingowe oferują odpowiednie warunki do przeprowadzenia spotkań biznesowych, zapewniają niezbędne narzędzia do organizacji pracy, możemy tam też odpocząć czy napić się kawy – mówi Marta Bloch, reprezentująca przestrzeń coworkingową Idea Hub.