Rejestracja przyczyn wypadków – Lewiatan przypomina o zmianach

Kinga Grodzicka-Lisek
Kinga Grodzicka-Lisek
13.03.2015AKTUALNE

Rejestracja przyczyn wypadków – Lewiatan przypomina o zmianach

Lewiatan akceptuje nowe proponowane stopy procentowe składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych. Jednocześnie P. Henryka Bochniarz w imieniu Konfederacji przypomina Ministrowi Pracy o konieczności przeprowadzenia zmian w zakresie rejestracji przyczyn i skutków wypadków przy pracy. Jest to zgodne z postulatem Rady Ochrony Pracy z października zeszłego roku.

Już lada dzień powinny zostać podane do wiadomości, opublikowane w DZ.U. zmiany do rozporządzenia z 29 listopada 2002 r. w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 878). Wówczas też zostaną wskazane ostatecznie nowe kategorie ryzyka i odpowiadające im stopy procentowe składki.

Lewiatan nie zgłasza uwag ale przypomina

Swoje stanowisko do projektowanych zmian przedstawiła 5 marca br. Konfederacja Lewiatan. I chociaż P. Henryka Bochniarz nie zgłosiła uwag do powyższego projektu, to zwróciła uwagę resortu na przyjęte przez Radę Ochrony Pracy stanowisko w sprawie rejestracji przyczyn i skutków wypadków przy pracy w 2014 r.

W imieniu konfederacji przypomniała postulaty ROP, które Lewiatan popiera, o konieczności:

a) opracowania nowej klasyfikacji przyczyn wypadków przy pracy,
b) dokonania zmian ustawy dotyczącej dostępu do rejestrów statystyki publicznej, co pozwoli na wymianę danych dotyczących wypadków przy pracy między GUS, PIP i ZUS. 

Jak podkreśliła Prezes Konfederacji zmiany te są niezbędne aby poprawić system rejestracji danych o wypadkach przy pracy. Co z kolei pozwoli na skuteczniejsze ukierunkowanie działań prewencyjnych, a zatem zmniejszenie liczby wypadków. W efekcie wpłynie to na zmniejszenie negatywnych skutków ekonomicznych i społecznych wypadków przy pracy.

Zmiana stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe?

W przedłożonym przez resort pracy projekcie 28 grup działalności zachowa tę samą kategorię ryzyka i tę samą stopę procentową składki jaka obowiązuje dziś. Natomiast wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki obejmie 8 grup. W przypadku zaś 28 grup efektem zmiany kategorii ryzyka będzie obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe.

Najniższa stopa procentowa składki wynosić będzie 0,40% (obecnie 0,67%), natomiast najwyższa 3,60% (obecnie 3,86%) i dotyczy górnictwa ropy naftowej oraz gazu ziemnego.

W przypadku płatnika zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych oraz płatników składek niepodlegających wpisowi do rejestru REGON nowa planowana stopa procentowa składki wyniesie 1,80%. Oznacza to, że ulegnie ona zmniejszeniu bowiem obecnie w marcu 2015 r. wynosi 1.93%.

Ważne

Stopa procentowa składki dla płatnika zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego nie więcej niż 9 ubezpieczonych wynosi 50% najwyższej stopy procentowej ustalonej na dany rok składkowy dla grup działalności.

Przypomnijmy też, że stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe dla płatnika składek, zgłaszającego do ubezpieczenia wypadkowego co najmniej 10 ubezpieczonych ustala ZUS jako:

  • iloczyn stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe określonej dla grupy działalności, do której należy dany płatnik i wskaźnika korygującego ustalonego dla tego płatnika.

ZUS ustala stopę procentową składki tym płatnikom składek, którzy za 3 kolejne, ostatnie lata kalendarzowe przesłali Informację o danych do ustalenia składki na ubezpieczenie wypadkowe - ZUS IWA.

Natomiast pozostali płatnicy składek ustalają samodzielnie stopę procentową składki na ubezpieczenie wypadkowe. Dla nich stopa procentowa składki na ubezpieczenie wypadkowe wynosi tyle co stopa procentowa określona dla grupy działalności, do której płatnik należy według PKD.

Autor: 

Kinga Grodzicka-Lisek

Autor
Kinga Grodzicka-Lisek
Prawnik, specjalizujący się w zagadnieniach prawa pracy oraz bezpieczeństwa i higieny pracy. Kilkuletni pracownik kancelarii adwokackiej. Autorka wielu tekstów i porad w zakresie prawa pracy oraz bhp. Redaktor „Portalu bhp” i była redaktor naczelna „Bhp w firmie” w 2011 r., redaktor prowadząca poradnik „Szkolenia bhp w firmie” w latach 2007-2009.