Wypadek przy pracy stażysty – kilka wskazówek na temat postępowania powypadkowego

Waldemar Klucha
13.01.2017AKTUALNE

Wypadek przy pracy stażysty – kilka wskazówek na temat postępowania powypadkowego

Mimo że odbywający staż u pracodawcy nie zawiera z pracodawcą umowy o pracę, to faktycznie świadczy u niego pracę. Choć nie dochodzi do zawarcia stosunku pracy, nie znaczy to jednak, że na pracodawcy nie ciążą obowiązki wobec stażysty w zakresie bhp. Stażysta może np. ulec wypadkowi przy pracy. Jakie wówczas obowiązki spoczywają na pracodawcy? Oto wskazówki, jak przeprowadzić postępowanie powypadkowe stażysty.

Korzyści 

Z tego tekstu dowiesz się:

  • Kiedy można mówić o wypadku przy pracy stażysty w związku ze stażem?
  • Jak przeprowadzić postępowanie powypadkowe stażysty?
  • W jaki sposób dokumentować wypadek stażysty? 

Trzeba już na wstępie podkreślić, że uprawnienia stażysty oraz obowiązki pracodawcy z zakresu bhp są bardzo zbliżone do tych, które pracodawca jest zobowiązany zapewnić swoim pracownikom zatrudnionym w ramach stosunku pracy.

Na wstępie przypomnijmy sobie jak przepisy definiują pojęcie stażu i w jakim kontekście pojawia się ono w przepisach. Staż to nabywanie przez bezrobotnego umiejętności praktycznych do pracy przez wykonywanie zadań w miejscu pracy bez nawiązania stosunku pracy z pracodawcą. Stażysta wykonuje pracę u pracodawcy, do którego jest skierowany przez urząd pracy. Instrumentami rynku pracy wspierającymi podstawowe usługi rynku pracy są m.in.:

  • odbywanie stażu,
  • przygotowanie zawodowe dorosłych,
  • odbywanie zajęć w zakresie poradnictwa zawodowego w związku ze skierowaniem przez powiatowy urząd pracy.

Starosta może skierować bezrobotnych do odbycia stażu na okres nieprzekraczający 6 miesięcy do:

  • pracodawcy,
  • rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub pełnoletniej osoby fizycznej, zamieszkujących i prowadzących na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, osobiście i na własny rachunek, działalność w zakresie produkcji roślinnej lub zwierzęcej, w tym ogrodniczej, sadowniczej, pszczelarskiej i rybnej, w pozostającym w ich posiadaniu gospodarstwie rolnym obejmującym obszar użytków rolnych o powierzchni przekraczającej 2 ha przeliczeniowe lub prowadzących dział specjalny produkcji rolnej (art. 53 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy).

Bezrobotnych, którzy nie ukończyli 30. roku życia, starosta może też skierować do odbycia stażu na okres do 12 miesięcy. Staż odbywa się na podstawie umowy zawartej przez starostę z pracodawcą, według programu określonego w umowie.

Kiedy można mówić o wypadku stażysty w związku z odbywanym stażem?

Powróćmy jednak do sedna problemu, czyli wypadku stażysty w trakcie odbywania stażu. W tej kwestii również zacznijmy od przypomnienia sobie przepisów.

Wypadek stażysty to wypadek przy pracy świadczonej na innej podstawie niż stosunek pracy. Za wypadek przy pracy stażysty, zgodnie z art. 3 ust. 3 pkt 4 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych, uważa się zdarzenie:

  • nagłe,
  • wywołane przyczyną zewnętrzną,
  • powodujące uraz lub śmierć,

które nastąpiło w okresie ubezpieczenia wypadkowego z danego tytułu podczas odbywania szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy przez osobę pobierającą stypendium w okresie odbywania tego szkolenia, stażu, przygotowania zawodowego dorosłych lub przygotowania zawodowego w miejscu pracy na podstawie skierowania wydanego przez powiatowy urząd pracy lub przez inny podmiot kierujący.

Natomiast za śmiertelny wypadek przy pracy uważa się wypadek, w wyniku którego nastąpiła śmierć w okresie nieprzekraczającym 6 miesięcy od dnia wypadku.

O ciężkim wypadku przy pracy mówmy wówczas gdy w wyniku wypadku nastąpiło ciężkie uszkodzenie ciała, takie jak:

  • utrata wzroku,
  • słuchu,
  • mowy,
  • zdolności rozrodczej lub
  • inne uszkodzenie ciała albo rozstrój zdrowia, naruszające podstawowe funkcje organizmu, a także
  • choroba nieuleczalna lub zagrażająca życiu,
  • trwała choroba psychiczna,
  • całkowita lub częściowa niezdolność do pracy w zawodzie albo
  • trwałe, istotne zeszpecenie lub zniekształcenie ciała.

Za zbiorowy wypadek przy pracy uważa się wypadek, któremu w wyniku tego samego zdarzenia uległy co najmniej dwie osoby.

Wypadkowi uległ stażysta na terenie magazynu należącego do firmy zajmującej się sprzedażą maszyn i urządzeń przemysłowych. Pracownik został najechany przez ładowarkę teleskopową MERLO PANORAMIC.

Przyczyny wypadku:

  • niedostateczne przygotowanie zawodowe operatora, który użytkował ładowarkę teleskopową bez stosownych uprawnień do jej obsługi; 
  • obsługa ładowarki przez osobę nieposiadającą przeszkolenia wstępnego stanowiskowego bhp dla tego typu prac; 
  • niedostateczna koncentracja uwagi operatora wózka na wykonywanej czynności; 
  • nieuwaga zarówno operatora ładowarki, jak i poszkodowanego; 
  • przebywanie poszkodowanego w obszarze zagrożonym – w strefie poruszania się ładowarki; 
  • obsługiwanie ładowarki przez operatora nieposiadającego zaświadczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku operatora ładowarki; 
  • brak decyzji dozoru technicznego dopuszczającej do eksploatacji ładowarkę eksploatowaną jako wózek jezdniowy podnośnikowy specjalizowany ze zmiennym wysięgiem,
  • brak instrukcji techniczno-eksploatacyjnej opisującej wymagania z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy; 
  • tolerowanie przez osoby sprawujące nadzór odstępstw od przepisów i zasad bhp.

Jak przeprowadzić postępowanie powypadkowe stażysty?

Skoro już wiemy kiedy możemy mówić o wypadku przy pracy stażysty, przejdźmy do samego postępowania powypadkowego. Dochodzenie powypadkowe odbywa się na podstawie przepisów rozporządzenia w sprawie trybu uznawania zdarzenia powstałego w okresie ubezpieczenia wypadkowego za wypadek przy pracy, kwalifikacji prawnej zdarzenia, wzoru karty wypadku i terminu jej sporządzenia.

Ustalenia okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy stażysty dokonuje pracodawca, u którego osoba pobierająca stypendium odbywa:

  • staż,
  • przygotowanie zawodowe dorosłych,
  • przygotowanie zawodowe w miejscu pracy lub szkolenie,

na podstawie skierowania wydanego przez powiatowy urząd pracy lub przez inny podmiot kierujący.

Uwaga!

Obowiązkiem stażysty (poszkodowanego) jest zawiadomienie o wypadku odpowiednich podmiotów, tj. pracodawca. Natomiast pracodawca, niezwłocznie po otrzymaniu wiadomości o wypadku, zobowiązany jest do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku.

W celu uznania danego zdarzenia za wypadek trzeba ustalić jego okoliczności i przyczyny. W związku z tym należy w szczególności:

1)      zabezpieczyć miejsca wypadku w sposób pozwalający na odtworzenie jego okoliczności,

2)      dokonać oględzin miejsca wypadku, stanu technicznego maszyn i innych urządzeń technicznych, stanu urządzeń ochronnych oraz zbadać warunki wykonywania pracy i inne okoliczności, które mogły mieć wpływ na powstanie wypadku,

3)      wysłuchać wyjaśnień poszkodowanego, jeżeli stan jego zdrowia na to pozwala,

4)      zebrać informacje dotyczące wypadku od świadków wypadku,

5)      zebrać inne dowody dotyczące wypadku, uznane za niezbędne.

W jaki sposób dokumentować wypadek stażysty?  

Po ustaleniu okoliczności oraz przyczyn wypadku, jednak nie później niż w terminie 14 dni od dnia uzyskania informacji o wypadku, pracodawca musi sporządzić kartę wypadku.

Uwaga!

Stwierdzenie, że zdarzenie nie jest wypadkiem przy pracy, wymaga uzasadnienia i wskazania dowodów stanowiących podstawę takiego stwierdzenia.

Proszę zwrócić uwagę, że płatnikiem składek na ubezpieczenia społeczne (emerytalne, rentowe i wypadkowe) oraz na ubezpieczenie zdrowotne osób pobierających stypendium w okresie odbywania stażu jest zawsze podmiot kierujący. W związku z tym w karcie wypadku wpisuje się dane płatnika, a nie pracodawcy.

Pamiętajmy również, że poszkodowany lub uprawniony do jednorazowego odszkodowania członek jego rodziny może zgłosić uwagi i zastrzeżenia do ustaleń zawartych w karcie wypadku. Trzeba o tym pouczyć poszkodowanego lub uprawnionych członków jego rodziny. Obowiązek ten spoczywa na podmiocie sporządzającym kartę wypadku.

Ponadto do karty wypadku dołącza się zapis wyjaśnień poszkodowanego i informacji uzyskanych od świadków wypadku, a także inne dokumenty zebrane w czasie ustalania okoliczności i przyczyn wypadku, w szczególności:

  • dokumenty sporządzone z oględzin miejsca wypadku,
  • inne dowody dotyczące wypadku uznane za niezbędne do ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku, a także
  • uwagi i zastrzeżenia do ustaleń zawartych w karcie wypadku, zgłoszone przez poszkodowanego lub uprawnionego członka rodziny.

Samą kartę wypadku sporządzamy w 3 egzemplarzach:

  • pierwszy egzemplarz otrzymuje poszkodowany lub uprawniony członek rodziny,
  • drugi egzemplarz pozostaje u podmiotu ustalającego okoliczności i przyczyny wypadku,
  • trzeci egzemplarz jest przekazywany do ZUS, jeżeli zdarzenie zostało uznane za wypadek przy pracy.

Etapem kończącym postępowanie powypadkowe jest skierowanie wniosku do ZUS o świadczenia wypadkowe.Po otrzymaniu dokumentacji wypadkowej na wniosek stażysty to płatnik (np. urząd pracy) kieruje wniosek do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o ustalenie prawa do świadczeń wypadkowych. Z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej przysługują świadczenia wynikające z przepisów art. 6 ustawy z 30 października 2002 r. o ubezpieczeniu społecznym z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych.

Autor: 

Waldemar Klucha
specjalista ds. bhp

Autor
Mgr inż. budownictwa lądowego, absolwent Wydziału Budownictwa i Architektury Politechniki Łódzkiej. Główny specjalista ds. bhp, specjalista ds. ochrony ppoż. w firmie doradztwa z zakresu prawa i ochrony pracy SEKA SA