Poleć znajomemu

Zadośćuczynienie od pracodawcy za doznaną krzywdę i cierpienie – czy przysługuje pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy

Zadośćuczynienie od pracodawcy za doznaną krzywdę i cierpienie – czy przysługuje pracownikowi poszkodowanemu w wypadku przy pracy

W twoim zakładzie pracy zdarzył się wypadek przy pracy realizowanej poza terenem, siedzibą firmy? Zastanawiasz się czy, w takim wypadku pracownikowi przysługuje prawo domagania się od pracodawcy zadośćuczynienie za doznaną krzywdę oraz cierpienie fizyczne i psychiczne na skutek doznanych urazów? Sprawdź, co w tej kwestii mówią przepisy i czego może spodziewać się w takiej sytuacji pracodawca.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Korzyści 

Z informacji zawartych w tym tekście dowiesz się:

  • Jako pracodawca - jaki może być zakres twojej odpowiedzialności

  • Jako pracownik - jakie roszczenia możesz mieć wobec pracodawcy w przypadku wypadku przy pracy

  • Jako pracownik służby bhp – poszerzysz zakres swojej wiedzy i kompetencji będziesz umiał udzielić wyjaśnień zakresie odpowiedzialności pracodawcy za wypadki przy pracy.

Pozostało jeszcze 86 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostep do Portalu
BHP a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
  • Baza ponad 5 000 porad prawnych i artykułów o tematyce BHP
  • Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
  • Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji

Załóż konto testowe na 48 godzin

Jeśli posiadasz już konto
zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Płatność PayU
19.00 zł netto
23.37 zł brutto
Płatność SMS
25.00 zł netto
30.75 zł brutto
Sebastian Kryczka

Autor: Sebastian Kryczka

Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.