Poleć znajomemu

Posiłki profilaktyczne dla leśniczych

Posiłki profilaktyczne dla leśniczych
Pytanie:


Jestem pracownikiem nadleśnictwa w Lasach Państwowych. W związku z specyfiką pracy szczególnie pracowników terenowych Nadleśniczy wydał zarządzenie celem regulacji zasad wydawania posiłków profilaktycznych. W zarządzeniu dokonano podziału pracowników na dwie grupy:
I - leśniczy w dwuosobowej obsadzie leśnictwa - 60% przepracowanych dni w miesiącu w okresie zimowym(od 1 listopada do 31. marca).
II - inżynier nadzoru, leśniczy w jednoosobowej obsadzie leśnictwa, podleśniczy, referent w terenie, stażysta w terenie 80% przepracowanych dni roboczych w trenie.
Posiłki są wydawane przez Nadleśnictwo w formie samodzielnego przygotowania posiłku (słoiczki). Pracownicy otrzymują posiłki po min. 4 godzina pracy w danym dniu. Jednocześnie utworzono Grupę III pracowników - kierowca - robotnik obsługi - 30% przepracowanych dni roboczych w miesiącu. Czy taka forma wydawania posiłków i rozliczania jest dopuszczalna? Specyfika pracy pracowników nadleśnictwa na różnych stanowiskach ogranicza możliwości wypełnienia przesłanek z art.232 KP. Czy stosowany sposób ustalenia % udziału dni, za które należne są posiłki jest dopuszczalny i spełnia warunki art.232 KP?

Pozostało jeszcze 76 % treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj dostep do Portalu
BHP a wraz z nim:

  • Aktualne informacje o zmianach w prawie i ujednolicone akty prawne (24h/dobę)
  • Baza ponad 5 000 porad prawnych i artykułów o tematyce BHP
  • Gotowe do wykorzystania rozwiązania, które możesz wdrożyć także u siebie
  • Poczucie bezpieczeństwa podczas podejmowania codziennych decyzji

Załóż konto testowe na 48 godzin

Jeśli posiadasz już konto
zaloguj się:

Adres e-mail lub login:

Hasło

Nie pamiętam hasła

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Płatność PayU
19.00 zł netto
23.37 zł brutto
Płatność SMS
29.00 zł netto
35.67 zł brutto
Jan M. Pióro

Autor: Jan M. Pióro

Mgr prawa, absolwent Uniwersytetu Łódzkiego, autor wielu publikacji o charakterze poradnikowym wieloletni pracownik Ministerstwa Zdrowia i Opieki Społecznej, ostatnio główny specjalista w Departamencie Prawnym Głównego Inspektoratu Pracy państwowej Inspekcji Pracy, biegły sądowy przy sądach okręgowych w Warszawie, z zakresu bezpieczeństwo i higiena pracy.
Słowa kluczowe:
posiłek profilaktyczny