Analiza stanu bezpieczeństwa w firmie pod kontrolą inspektora PIP

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
17.01.2024AKTUALNE

Analiza stanu bezpieczeństwa w firmie pod kontrolą inspektora PIP

Początek roku kalendarzowego to okres sprawozdawczy, nie tylko dla inspektorów PIP, ale również służby BHP, która w tym czasie często przystępuje do opracowywania rocznej analizy stanu BHP w zakładzie. Obowiązek w powyższym zakresie może być zweryfikowany przez inspektora pracy. Korzystne dla służby BHP jest to, że przepisy regulują obowiązek sporządzenia analizy stanu BHP w sposób bardzo ogólny. Z drugiej jednak strony każdy inspektor pracy to niezależny organ kontroli i nadzoru. Tak więc koło się zamyka, z korzyścią jednak dla służby BHP oraz pracodawcy, którzy nie mogą ponosić ujemnych konsekwencji z racji tego, że przepisy są nieprecyzyjne.

Zobacz także video: Analiza stanu bhp w firmie>>>

Styczeń okresem sprawozdawczym

Styczeń każdego roku to czas, w którym istnieje nieco mniejsze ryzyko kontroli ze strony inspektorów PIP niż pozostałych miesiącach. Wynika to z tego, że jest to czas sporządzania sprawozdań z działalności poszczególnych jednostek organizacyjnych PIP przez poszczególnych inspektorów pracy. Sprawozdania takie następnie są uwzględniane w Głównym Inspektoracie Pracy jako baza do opracowania kompleksowego sprawozdania z działalności PIP za dany rok.

Styczeń to również okres sprawozdawczy dla pracowników służby BHP. Należy bowiem pamiętać, że z rozporządzenia w sprawie służby BHP wynika obowiązek w zakresie sporządzania i przedstawiania pracodawcy, co najmniej raz w roku, okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy zawierających propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy. Oczywiście pracodawca w porozumieniu ze służbą BHP może przyjąć, że okresowe analizy będą sporządzane częściej, jednak typowym rozwiązaniem wydaje się sporządzenie analizy za pełny rok kalendarzowy.

Ważne

Służba BHP jest obowiązana do sporządzania i przedstawiania pracodawcy, co najmniej raz w roku, okresowych analiz stanu bezpieczeństwa i higieny pracy zawierających propozycje przedsięwzięć technicznych i organizacyjnych mających na celu zapobieganie zagrożeniom życia i zdrowia pracowników oraz poprawę warunków pracy.

Co powinno znaleźć się w analizie stanu bezpieczeństwa?

Powyższa treść ramki to „kopiuj-wklej” przepisu wynikającego z 2 ust. 1 pkt 3 rozporządzenia w sprawie służby BHP. Wynika z niego minimalna częstotliwość sporządzania analiz stanu BHP, jak również to, że powinny one zawierać propozycje stosownych działań profilaktycznych w obszarze bezpieczeństwa. Cała reszta to przysłowiowa wiedza tajemna i praktyka mniej lub bardziej kwestionowana przez organy kontroli i nadzoru nad warunkami pracy.

Czy inspektor PIP może dokonać kontroli sporządzania analizy stanu bezpieczeństwa?

Ponieważ inspektor pracy jest niezależnym organem kontroli w obszarze prawa pracy – w szczególności w obszarze BHP, jak najbardziej obowiązek sporządzania i przedstawiania okresowych analiz może być weryfikowany. Inspektor ma prawo nie tylko sprawdzić czy służba BHP zapewnia minimalną częstotliwość sporządzania analiz. Inspektor PIP może wziąć pod lupę treść analizy, ze szczególnym zwróceniem uwagi na proponowane rozwiązania profilaktyczne. Jeżeli zostały one zaproponowane powinny wynikać z treści analizy, która powinna informować pracodawcę o nieprawidłowościach wymagających skorygowania (niezależnie od bieżącego informowania pracodawcy o stwierdzonych zagrożeniach zawodowych, wraz z wnioskami zmierzającymi do usuwania tych zagrożeń).

Czy inspektor pracy może zakwestionować zawartość analizy stanu bezpieczeństwa?

Z całą pewnością inspektor nie będzie kwestionował szczegółowej zawartości analizy – zawartość ta nie wynika bezpośrednio z przepisów, za wyjątkiem wskazanych rozwiązań profilaktycznych. Inspektor może oczywiście zasugerować i zaproponować na przyszłość co powinno być ujęte w treści analizy według jego oceny, jednak kwestia ta nie będzie regulowana w drodze nakazu administracyjnego. Nakaz taki mógłby zostać bardzo łatwo obalony w drodze procedury odwoławczej ponieważ żaden przepis nie zawiera szczegółowych wytycznych, jak analizę sporządzić.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.