Badania okresowe pracowników – kierować czy nie kierować

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
03.08.2020AKTUALNE

Przepisy szczególne związane z epidemią zawiesiły obowiązki związane z kierowaniem pracowników na profilaktyczne okresowe badania lekarskie. Co jednak w sytuacji gdy placówka medycyny pracy, z którą pracodawca ma podpisaną umowę funkcjonuje? Czy jest to podstawa do sporządzenia i przekazania pracownikowi skierowania na badanie okresowe i tym samym zobowiązania go do ich realizacji w czasie epidemii? Czy inspektor pracy może takie postępowanie pracodawcy zakwestionować?

Badania lekarskie zaliczają się do szczególnych środków profilaktycznych – pozwalają bowiem zapobiegać, przynajmniej teoretycznie, świadczeniu pracy przez osoby, które jej wykonywać nie powinny. W ramach profilaktycznej opieki zdrowotnej można wyróżnić badania:

  • wstępne,

  • okresowe,

  • kontrolne oraz

  • końcowe.

Zrealizowanie badań wstępnych oraz uzyskanie orzeczenia lekarskiego stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy na danym stanowisku w warunkach opisanych w skierowaniu na badania lekarskie nie oznacza, że zatrudniony będzie przez cały okres aktywności zawodowej miał kwalifikacje zdrowotne do wykonywania pracy. Weryfikacji stanu zdrowia służą badania okresowe.

Ważne

Wykonanie badań lekarskich poprzedza wydanie pracownikowi skierowania na badania. Powinno być ono wydane z wyprzedzeniem, tak aby badania mogły być wykonane przed utratą ważności dotychczasowego zaświadczenia stwierdzającego brak przeciwwskazań do pracy.

W okresie epidemii obowiązki związane z kierowaniem pracowników na profilaktyczne badania lekarskie uległy czasowym modyfikacjom. Należy w tym względzie odwołać się do zasady zgodnie z którą w przypadku ogłoszenia stanu zagrożenia epidemicznego albo stanu epidemii wykonywanie okresowych badań lekarskich oraz badań psychologicznych, w zakresie o którym mowa w przepisach Kodeksu pracy, ustawy o transporcie drogowym, ustawy o transporcie kolejowym ulega zawieszeniu do czasu odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii.

Co w sytuacji gdy placówka medycyny pracy, z którą pracodawca ma podpisaną umowę świadczy usługi mimo stanu epidemii?

Czy funkcjonowanie placówki medycznej to wystarczająca podstawą do kierowania pracowników, którym kończy się orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy, na kolejne badania okresowe?

Odnosząc się do powyższej wątpliwości przepisy niestety nie przewidują rozwiązania pośredniego, w ramach którego ocenie pracodawcy, w tym lekarza medycyny pracy sprawującego profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami, pozostawiona byłaby kwestia możliwości skierowania pracownika na badania okresowe w czasie epidemii.

Przepis mówi wyraźnie:
„zawiesza się wykonywanie obowiązków wynikających z przepisów" – między innymi art. 229 § 2 zdanie pierwsze, § 4a w zakresie badań okresowych i § 5 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2019 r. poz. 1040, 1043 i 1495).

Jest to dla pracodawców jednoznaczny sygnał pozwalający czasowo „zapomnieć” o istnieniu regulacji związanych skierowanie pracowników na badania okresowe.

Z jednej strony nie ma przepisu zakazującego kierowania pracowników na takie badania w sytuacji gdy jednostka medycyny pracy funkcjonuje. Z drugiej strony przepis szczególny obowiązujący w czasie epidemii nie daje podstaw uprawniających pracodawcę do sporządzenia skierowania na badania okresowe oraz zobowiązania pracownika do ich realizacji.

Ważne

Tym samym najbezpieczniejszym dla pracodawcy postępowaniem będzie czasowe powstrzymanie się z kierowaniem pracowników na badania okresowe – uwzględniając zawieszenie wykonywania obowiązków związany z tymi badaniami na czas epidemii. Takie postępowanie z całą pewnością nie zostanie zakwestionowane – podstawa prawna zawieszenia obowiązków jest „czarno na białym”.

Co w sytuacji gdy badania zostaną zrealizowane?

Co zrobić w gdy pracodawca zdecydował się sporządzić skierowanie, a pracownik nie wykazywał sprzeciwu i zrealizował je? Oceniając takie postępowanie (niezależnie od kwestii zrealizowania procedury profilaktycznych badań okresowych przez lekarza medycyny pracy w okresie epidemii) można przyjąć, iż orzeczenie lekarskie, które zostało wydane jak najbardziej będzie ważne. Tym samym kontrolujący pracodawcę inspektor pracy będzie mógł oczywiście zakwestionować postępowanie pracodawcy – w postaci skierowania pracownika na okresowe badania lekarskie w czasie epidemii. Jednak nie powinien kwestionować ważności uzyskanego orzeczenia lekarskiego.

Ważne

W żadnym razie inspektor nie będzie miał podstaw do stwierdzenia nieważności procedury przeprowadzenia badania okresowego i tym samym do wydania nakazu zobowiązującego pracodawcę do ponownego skierowania pracownika na badania okresowe, po odwołaniu stanu epidemii.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.