Co dalej z maseczkami w aptekach oraz podmiotach leczniczych?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
30.09.2022AKTUALNE

Zastąpienie stanu epidemii stanem zagrożenia epidemicznego wiązało się z „poluzowaniem” licznych obostrzeń. Wśród nich było m.in. zniesienie stosowania maseczek. Jednak obowiązek ich stosowania pozostał w placówkach medycznych oraz aptekach. Jest on przedłużany cyklicznie. Sprawdź, czy został przedłużony na kolejny miesiąc? Zobacz też, co z ewentualnymi ograniczeniami dotyczącymi ogółu pracodawców, gdy wraz z okresem jesienno-zimowym koronawirus przejdzie do ofensywy.

Zaczęło się od stanu zagrożenia epidemicznego, następnie wprowadzono stan epidemii, od dnia 16 maja 2022 r. nastąpił powrót do stanu zagrożenia epidemicznego. Co ciekawe stan epidemii został zastąpiony stanem zagrożenia epidemicznego w maju, a 25 marca 2022 r. (czyli jeszcze w czasie formalnej epidemii) pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów z 25 marca 2022 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego. Rozporządzenie to obowiązywało więc przez chwilę w czasie stanu epidemii.

Skąd obowiązek zasłaniania ust i nosa w podmiotach leczniczych i aptekach?

Powyższe rozporządzenie prowadziło zasadę zgodnie z którą do 30 kwietnia 2022 r. nakazuje się zakrywanie, przy pomocy maseczki, ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach. Następnie było kilkakrotnie nowelizowane i na podstawie rozporządzenia z 26 sierpnia 2022 r. obowiązek noszenia maseczek w wyżej wskazanych podmiotach, przedłużony wcześniej do 31 sierpnia, został wydłużony do 30 września 2022.

Stosowanie maseczek na terenie podmiotach leczniczych i w aptekach przedłużone

Mamy już koniec września i powstaje pytanie, co dalej w kontekście obowiązku noszenia maseczek w podmiotach leczniczych oraz aptekach. W przestrzeni publicznej zaczęły pojawiać się informacje które sugerują, iż obowiązek noszenia maseczek w aptekach oraz w placówkach medycznych nie będzie na kolejny miesiąc przedłużony.

Uwaga!

Jednak 29 września 2022 r. pojawiło się rozporządzenie Rady Ministrów zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu zagrożenia epidemicznego (Dz.U. z 2022 r., poz. 2019). Przedłuża ono obowiązek zakrywania ust i nosa ust i nosa w budynkach, w których jest prowadzona działalność lecznicza, oraz w aptekach do 31 października 2022 r.

Co z obowiązkami pracodawców w związku z profilaktyką przeciw CIVID-19?

Kwestią otwartą pozostaje jednak wprowadzenie ograniczeń dotyczących szerszej grupy podmiotów. Obecnie ograniczenia takie nie zostają wyprowadzone. Można więc przyjąć, że obowiązek pełnej profilaktyki związane z koronawirusem (w takim czy innym wariancie) spocznie wyłącznie na podmiotach zatrudniających. Zgodnie bowiem z kodeksową zasadą, która mówi, że to pracodawca ponosi odpowiedzialność za stan bezpieczeństwa i higieny pracy w zakładzie pracy.

Ważne

W razie zatrudniania pracownika w warunkach narażenia na działanie szkodliwych czynników biologicznych pracodawca stosuje wszelkie dostępne środki eliminujące narażenie, a jeżeli jest to niemożliwe – ograniczające stopień tego narażenia, przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki.

Jak wynika z powyższego przepisu, którego źródłem jest kodeks pracy, pracodawca stosuje. Powstaje pytanie, skoro stosuje, to znaczy ma obowiązek stosowania, to czy będzie miał nieograniczone uprawnienie w zakresie stosowania dowolnej, dostępnej, legalnej profilaktyki przeciwko COVID-19? Twierdząca odpowiedź, na tak postawione pytanie, oznacza obowiązek po stronie zatrudnionych, poddania się przyjętym i stosowanym przez pracodawcę rozwiązaniom profilaktycznym.

Jeżeli nie zostaną wprowadzone właściwe przepisy sytuacja na froncie związanym z koronawirusem w relacjach pracowniczych może się komplikować i wywoływać uzasadnione spory. Deską ratunku mogą być lekarze sprawujący profilaktyczną opiekę zdrowotną nad pracownikami (w zakresie ich funkcji doradczej). Oczywiście nie zmienia to faktu, że i tak ostateczną odpowiedzialność za stan bhp w zakładzie ponosi pracodawca.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.