Czy młodociany pracownik może sprzedać piwo bezalkoholowe w ramach pracy lekkiej?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
27.07.2023AKTUALNE

Czy młodociany pracownik może sprzedać piwo bezalkoholowe w ramach pracy lekkiej?

Sezon wakacyjny to czas wzmożonego zatrudniania osób poniżej 18 r.ż. przy pracach lekkich. Prace tego rodzaju mimo, iż nie są bezpośrednio zdefiniowane w przepisach bhp, nie mogą powodować zagrożenia dla życia i zdrowia oraz rozwoju psychofizycznego młodocianego. W ramach wakacyjnych obowiązków młodociany nie sprzeda alkoholu, jak i nie poda go w restauracji. Co jednak z bezalkoholowymi napojami? Jeżeli ich sprzedaż zostanie powierzona młodocianemu to podmiot zatrudniający naruszy przepisy z zakresu bhp i narazi się na sankcje ze strony inspektora PIP?

Od jakiego wieku można zatrudniać pracownika?

Definicja pracownika zawarta w Kodeksie pracy nie wskazuje na dopuszczalny wiek, od którego można zatrudniać pracowników. Wskazując jedynie, że pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę. Dopiero w dalszej części Kodeksu pracy w ramach regulacji dotyczących stosunku pracy można doczytać, że pracownikiem może być osoba, która ukończyła 18 lat. Na warunkach określonych w dziale IX pracownikiem może być również osoba, która nie ukończyła 18 lat.

Uwaga!

Młodocianym w rozumieniu Kodeksu pracy jest osoba, która ukończyła 15 lat, a nie przekroczyła 18 lat.

Do jakich prac można zatrudniać młodocianych?

Młodociani mogą być w szczególności zatrudnieni przy pracach lekkich. Problematyka w powyższym zakresie uregulowana jest przepisami BHP zawartymi w Kodeksie pracy, uzupełnionymi o rozporządzenie wykonawcze – rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania przy niektórych z tych prac.

Ważne

Przepisy z zakresu bhp nie definiują pracy lekkiej. Wskazują jedynie, że praca lekka nie może powodować zagrożenia dla życia, zdrowia i rozwoju psychofizycznego młodocianego, a także nie może utrudniać młodocianemu wypełniania obowiązku szkolnego.

Ponieważ opracowany przez pracodawcę wykaz prac lekkich nie może zawierać prac wzbronionych młodocianym, określonych wspomniany wyżej rozporządzeniem, należy przyjąć, że pracą lekką nie może być praca zawarta w przywołanym rozporządzeniu.

Uwaga!

Rozporządzenie w sprawie wykazu prac wzbronionych młodocianym i warunków ich zatrudniania wskazuje prace bezwzględnie zabronione, jak i względnie dozwolone, niezbędne na potrzeby przygotowania zawodowego. A więc są to prace, których w ramach pracy lekkiej młodocianym nie można wykonywać.

Do jakich prac nie można zatrudniać młodocianych pracowników?

Wśród prac wzbronionych młodocianym zawarte są prace zagrażające prawidłowemu rozwojowi psychicznemu. Są to prace przy, których mógłby być zagrożony dalszy prawidłowy rozwój psychiczny młodocianych. W ramach prac tego rodzaju wskazane są prace związane z produkcją, sprzedażą i konsumpcją wyrobów alkoholowych, w tym obsługa konsumentów w zakładach gastronomicznych.

Czym jest wyrób alkoholowy? Tego przepisy o pracach wzbronionych nie definiują. Ustawa o wychowaniu w trzeźwości posługuje się pojęciem nie wyrobu, a napoju alkoholowego.

Napój alkoholowy to produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy pochodzenia rolniczego w stężeniu przekraczającym 0,5 % objętościowych alkoholu.

Oceny czym jest „wyrób alkoholowy” nie ułatwia również ustawa z 2 marca 2001 r. o wyrobie alkoholu etylowego oraz wytwarzaniu wyrobów tytoniowych.

Alkohol etylowe to płynu alkoholowy uzyskany w wyniku destylacji po fermentacji alkoholowej albo płyn alkoholowy uzyskany w sposób syntetyczny.

Co na to inspektor PIP podczas kontroli zatrudniania młodocianych?

Uwzględniając brak zdefiniowania pojęcia wyrobu alkoholowego na gruncie przepisów dotyczących młodocianych nietrudno o spór przykładowo z inspektorem pracy. Szczególnie gdy ten będzie kontrolował problematykę zatrudniania młodocianych przy pracach lekkich w porze letniej, w branży gastronomicznej.

Jeżeli pracodawca zdecyduje się powierzyć młodocianemu sprzedaż napojów alkoholowych lub ich podawanie, w ramach prowadzonej działalności gastronomicznej, zostanie ukarany nie tylko nakazem natychmiastowego odsunięcia młodocianego od pracy, ale również mandatem karnym.

Co jednak w przypadku, gdy sprzedawane lub podawane będzie piwo lub wino bezalkoholowe? W takich przypadkach inspektor nie będzie miał zbyt dużego pola manewru. Przyjmując jednak, że pracodawca udowodni, iż faktycznie sprzedawane lub podawane piwo czy wino alkoholu nie zawiera. Jeżeli inspektor będzie miał wątpliwości zawsze będzie miał prawo zasięgnąć opinii biegłego, w tym laboratorium, co zostanie poprzedzone pobraniem próbek w trakcie kontroli.

Póki inspektor nie będzie miał pewności, że sprzedawany lub podawany napój jest rzeczywiście napojem alkoholowym, co do zasady nie powinien wydawać nakazu odsunięcia od pracy młodocianego, nie mówiąc już o stosowaniu mandatu karnego.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.