Czy wskazywać zadanie badania trzeźwości przeciwników w skierowaniu na profilaktyczne badania lekarskie?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
04.04.2023AKTUALNE

Czy wskazywać zadanie badania trzeźwości przeciwników w skierowaniu na profilaktyczne badania lekarskie?

Trudno wyobrazić sobie sytuację, że osobami przeprowadzającymi zakładową weryfikację trzeźwości będą sami pracownicy poddawani badaniu. Obowiązkiem pracodawcy będzie więc wyznaczenie osoby, która będzie przeprowadzała pomiar trzeźwości. Natomiast w skierowaniu na badanie profilaktyczne należy umieścić przynajmniej część obowiązków pracowniczych. Powstanie więc pytanie czy wśród wskazywanych obowiązków powinien się znaleźć obowiązek związany z przeprowadzaniem kontroli trzeźwości pracowników?

Wydawać by się mogło, że tak długi okres oczekiwania na przepisy dotyczące zakładowej weryfikacji trzeźwości sprawi, że nie będą one budziły przesadnie wątpliwości w zakresie praktycznego stosowania. W rzeczywistości nie wszystko jest jasne. Pytań jest zdecydowanie więcej niż odpowiedzi wynikających bezpośrednio z przepisów.

Jednym z dylematów jest kwestia tego, kto ma badać pracowników z poziomu zakładu pracy. Jeżeli pracodawca jest niewielki, a jednocześnie osoba pracodawcy wykonuje czynności z zakresu prawa pracy, w tym realizuje zadania służby bhp, wówczas prawdopodobnie to zatrudniający będzie weryfikował trzeźwość swoich pracowników. W przypadku większych pracodawców trzeba będzie wyznaczyć osobę upoważnioną do weryfikacji trzeźwości spośród zatrudnionych.

Wyeksponowanie zadania badania trzeźwości pracowników w skierowaniu na badania profilaktyczne

Osoba wyznaczona, jak każda inna mająca status pracownika musi posiadać orzeczenie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach opisanych skierowaniu na badania profilaktyczne.

Skierowanie na badania profilaktyczne to nie tylko opis warunków pracy, ale również rodzaju pracy, podstawowe czynności oraz czas ich wykonywania.

Pytanie, czy osoba przeprowadzająca badania powinna mieć wyeksponowaną w treści skierowania na profilaktyczne badania lekarskie informację, że jest osobą wyznaczoną do przeprowadzania badania trzeźwości?

Co na wskazywanie zadania badania trzeźwości pracowników w skierowaniu na badania profilaktyczne może powiedzieć inspektor pracy?

Tradycyjnie przepisy powyższego dylematu nie rozstrzygają. Oczywiście umieszczenie takiej informacji nie będzie błędem. Pytanie jednak, czy jej nie umieszczenie będzie mogło zostać zakwestionowane przykładowo w razie kontroli PIP? Dużo oczywiście zależy od tego na jakiego inspektora się trafi. Należy bowiem pamiętać, że każdy inspektor pracy jest niezależny i samodzielnie dokonuje interpretacji zarówno przepisów, jak również poszczególnych sytuacji zastanych w czasie kontroli. Jeden inspektor może uznać, że brak informacji w treści skierowania, o tym że skierowanie dotyczy osoby wyznaczonej do weryfikacji trzeźwości pracowników będzie nieprawidłowe. Natomiast inny inspektor PIP uzna, że badanie trzeźwości nie jest codzienną, regularną czynnością pracownika wyznaczonego i tym samym nie ma podstaw w umieszczaniu informacji na ten temat w skierowaniu na badania profilaktyczne.

Osobiście skłaniam się w kierunku drugiego z powyższych, możliwych hipotetycznie stanowisk prezentowanych przez organy PIP. Nie można oczywiście wykluczyć, że z czasem pojawią się oficjalne interpretacje, a może kiedyś nawet i bezpośredni przepis. Być może zostanie jasno określone w przepisach, że osoba przeprowadzająca badanie powinna być właściwie przeszkolona, a czynność jaką jest badanie trzeźwości powinna być umieszczona w skierowaniu na badania profilaktyczne.

Umieszczenie weryfikacji trzeźwości, jako obowiązku pracowniczego badanego pracownika w skierowanie na badania nie będzie niczym złym. Z drugiej strony brak takiej informacji w skierowaniu, jak się wydaje, nie powinien skutkować odsunięciem pracownika od zakładowej procedury badania trzeźwości, gdy skierowanie na badania lekarskie znajdzie się pod lupą inspektora PIP.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.