Konsultowanie z lekarzem medycyny pracy urazów w ramach postępowania powypadkowego

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
27.12.2021AKTUALNE

Wypadki chodzą po ludziach – tak mówi stare przysłowie. Jednak wystąpienie takiego zdarzenia w pracy potrafi znacznie skomplikować życie zarówno poszkodowanemu, jak i pracodawcy. Bywa, że medyczna ocena urazu związanego z wypadkiem przekracza zwykle kompetencje zespołu powypadkowego. Niezbędne jest wówczas zasięgnięcie opinii lekarskiej. Czy zespół powypadkowy ma prawo konsultować z lekarzem medycyny pracy urazy w ramach postępowania powypadkowego. Czy może przekazać wcześniej zgromadzoną w sprawie dokumentację medyczną lekarzowi sprawującemu opiekę nad pracownikami? 

Najbardziej namacalnym skutkiem wypadku, który może być oceniany w kategoriach wypadku przy pracy, jest oczywiście uraz.

Uraz, czyli uszkodzenie tkanek lub narządów wskutek działania czynnika zewnętrznego.

Stwierdzenie urazu u poszkodowanego pracownika

Amputacje kończyn, palców, złamania, zmiażdżenia nie budzą większych wątpliwości w zakresie namacalności urazu. Oczywiście zespół powypadkowy nie jest biegły w zakresie wspomnianej wcześniej medycznej oceny urazu. Są to zwykle kwestie medyczne wykraczające poza typowe kwalifikacje członków zespołu powypadkowego. Uwzględniając powyższe, kierując się przepisami rozporządzenia w sprawie ustalania okoliczności i przyczyn wypadków przy pracy, obowiązkiem zespołu jest:

„zasięgnąć opinii lekarza, a w razie potrzeby opinii innych specjalistów, w zakresie niezbędnym do oceny rodzaju i skutków wypadku.”

„Zasięgnąć opinii lekarza” – trudno o bardziej ogólnie sformułowany obowiązek. Tu rodzą się pytania:

  • jakiego lekarza?

  • w jakiej formie opinia?

  • czy mogą być dwie lub większa liczba opinii?

  • co w sytuacji, gdy opinie wykluczają się wzajemnie?

Przepisy rozporządzenia oczywiście nie dają odpowiedzi na powyższe pytania. Podobnie, jak nie określają potencjalnego udziału lekarza służby medycyny pracy w postępowaniu powypadkowym.

Ocena skutków wypadku przy pracy przez specjalistę medycyny pracy

Dość częstą wątpliwością jest kwestia oceny skutków wypadku przez lekarza prowadzącego profilaktyczną opiekę nad pracownikami. Lekarz ten, niezależnie od dokumentacji medycznej zgromadzonej przez poszkodowanego, jak najbardziej ma prawo:

  • wglądu w dokumentację medyczną poszkodowanego,

  • zająć własne stanowisko w sprawie urazu.

Ważne

Lekarz sprawujący opiekę zdrowotną nad pracownikami może odnieść się też do związku przyczynowo-skutkowego między opisywanym przez poszkodowanego przebiegiem zdarzenia a urazem.

W żadnym razie poszkodowany nie powinien ograniczać lekarzowi medycyny pracy dostępu do dokumentacji medycznej związanej z wypadkiem. Nie ma podstaw do powoływania się przykładowo na przepisy rozporządzenia RODO. Również na szczególne zasady ochrony danych z kategorii wrażliwych – danych o stanie zdrowia. Należy pamiętać, że rolą lekarza medycyny pracy jest nie tylko organizowanie i udzielanie pierwszej pomocy medycznej w nagłych zachorowaniach i wypadkach, które wystąpiły w miejscu pracy. Prowadzi on również analizę stanu zdrowia pracowników. Zwłaszcza analizuje on występowanie chorób zawodowych i ich przyczyn oraz przyczyn wypadków przy pracy.

Tak, więc zespół powypadkowy – nawet wbrew oczekiwaniom poszkodowanego – ma prawo zasięgać rady lekarza sprawującego opiekę nad pracownikami w kwestii związanej z wypadkiem przy pracy. Jednocześnie lekarz ten ma prawo wydać własną opinię w sprawie urazu. Także w kwestii prawdopodobieństwa jego powstania, z uwzględnieniem podawanych przez poszkodowanego oraz świadków zdarzenia okoliczności wypadku.

Kto zastąpi lekarza sprawującego opiekę nad pracownikami?

Co w sytuacji braku dostępności do specjalisty medycyny pracy? W takim wypadku można zastosować zasadę, która obowiązuje w ramach badań profilaktycznych oraz wydawania orzeczeń lekarskich w okresie epidemii COVID-19. Sprawę wypadku można wówczas konsultować z innym lekarzem zatrudnionym w placówce, z którym pracodawca ma podpisaną umowę. Może on w ramach zastępstwa przeprowadzać badania profilaktyczne pracowników oraz wydawać orzeczenia z tym związane.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.