Koordynator bhp przy pracach z zakresu gospodarki leśnej

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
12.04.2022AKTUALNE

Wbrew pozorom praca wykonywana w lasach nie zawsze jest lekka łatwa i przyjemna. Z jednej strony śpiew ptaków, zielone otoczenie czy chłodny powiew w cieniu mogą działać kojąco. Z drugiej strony nie można zapominać o licznych zagrożeniach towarzyszących pracy w lesie. Szczególne ważne jest zapewnienie bezpieczeństwa pracy wykonywanej przez pracowników różnych pracodawców. W takim przypadku niezbędne jest wyznaczenie osoby koordynującej, której obowiązki zostały doprecyzowane w przepisach szczegółowych.

Praca może być realizowana na podstawie stosunku pracy, jak również na podstawie elastycznych form zatrudnienia. Może być wykonywana na terenie zakładu pracy, w nieruchomości, w której pracodawca zorganizował pomieszczenia pracy. Może odbywać się również pod przysłowiowym gołym niebem, na przestrzeni otwartej. Latem osoby wykonujące pracę w biurach mogą pozazdrościć pracującym na przestrzeni otwartej, szczególnie na terenach leśnych. Jednak kapryśna aura w poszczególnych porach roku w sprawia, że praca w lesie nie przedstawia się już tak różowo. Szczególnie jeżeli polega ona na pozyskiwaniu drewna. Do tego dochodzą liczne zagrożenia zawodowe. Mogą one przeprowadzić do wypadku przy pracy, czy chorób zawodowych. Podczas pracy warunkach w biurowych trudno złapać kleszcza, dla którego tereny zielone są naturalnym środowiskiem.

Podstawowe obowiązki pracodawcy oraz osób kierujących pracownikami, z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy związanej z pozyskiwaniem drewna, określa kodeks pracy. Do tego dochodzą postanowienia rozporządzenia w sprawie ogólnych przepisów bhp. Natomiast szczegółowe kwestie dotyczące problematyki bezpieczeństwa pracy uregulowane zostały w rozporządzeniu Ministra Środowiska z 24 sierpnia 2006 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej.

Zadania koordynatora bhp z zakresu gospodarki leśnej

Kodeks pracy przewiduje sytuację, w której w jednym miejscu i czasie pracują pracownicy różnych pracodawców. W takim przypadku niezbędne jest ustalenie właściwych zasad współdziałania. Należy również wyznaczyć koordynatora sprawującego nadzór nad bhp wszystkich pracowników zatrudnionych w tym samym miejscu. Warto zauważyć, że rola koordynatora w zakresie nadzoru, określona w kodeksie pracy jest dość ogólna. W przypadku wspomnianego rozporządzenia w sprawie bhp przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej została doprecyzowana z uwzględnieniem specyfiki prac w lesie.

Ważne

Przy wykonywaniu prac z zakresu gospodarki leśnej, związanych z:

  • pozyskiwaniem drewna,

  • jego transportem,

  • jak również eksploatacją urządzeń technicznych używanych przy wykonywaniu tych prac

obowiązki koordynatora bhp obejmują w szczególności:

  • niedopuszczanie do stosowania sposobów wykonywania prac bezpośrednio zagrażających zdrowiu w życiu pracujących pracowników,

  • niezwłoczne wstrzymanie prac w razie stwierdzenia bezpośredniego zagrożenia dla życia lub zdrowia pracowników i podjęcia działań w celu usunięcia tego zagrożenia,

  • odsunięcie od pracy pracownika nieprzestrzegającego przepisów i zasad bezpieczeństwa i higieny pracy.

Z powyższego zestawienia widać, iż zadania koordynatora bhp przy wykonywaniu prac z zakresu gospodarki leśnej pokrywają się w pewnym zakresie z obowiązkami pracowników służby bhp. Jednak do roli koordynatora nie należy wyznaczać pracownika służby bhp. 

W sytuacji, gdy prace leśne organizowane są przez jednego pracodawcę, nie ma potrzeby powoływania osoby koordynującej. W takim przypadku nie ma zastosowania również zastosowania przepis art. 208 kp. Nie stosuje się też przepisu rozporządzenia przy wykonywaniu niektórych prac z zakresu gospodarki leśnej, który precyzuje kodeksowe regulacje.

Kto może być koordynatora bhp przy wykonywaniu prac z zakresu gospodarki leśnej?

Rodzi się pytanie, czy koordynatorem podczas wykonywania prac z zakresu:

  • pozyskiwania drewna,

  • jego transportu,

  • jak również eksploatacji urządzeń

musi być obligatoryjnie osoba mająca status pracownika?

Zarówno kodeks pracy, jak również rozporządzenie wykonawcze dotyczące bhp przy pracy z zakresu gospodarki leśnej, nie wprowadzają takiego wymogu w sposób bezpośredni. Pośrednim wskazaniem jest natomiast to, iż obowiązek wyznaczenia koordynatora obciąża pracodawców, czyli podmioty zatrudniające pracowników na podstawie stosunku pracy. Może to sugerować, że koordynator powinien mieć status pracownika w rozumieniu prawa pracy.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.