Okres wypowiedzenia umowy o pracę a badania profilaktyczne oraz szkolenia bhp

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
27.01.2023AKTUALNE

Okres wypowiedzenia umowy o pracę a badania profilaktyczne oraz szkolenia bhp

Okres wypowiedzenia umowy o pracę wiąże się z realizacją takich samych obowiązków pracowniczych, jak w sytuacji gdy strony nie myślą o rozstaniu. Jest to niezależne od tego, czy inicjatorem rozwiązania umowy o pracę jest pracownik, czy pracodawca. Oznacza to, że do ostatniego dnia wykonywania pracy należy zapewnić zatrudnionemu bezpieczne warunki pracy. Czasem nawet w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, trzeba będzie skierować pracownika na badanie profilaktyczne i zapewnić szkolenie bhp. W żadnym razie wręczanie pracownikowi wypowiedzenia z pracy nie zwalnia z powyższych obowiązków, niezależnie jak krótki jest okres wypowiedzenia.

Okres wypowiedzenia umowy o pracę a kwestie związane z bhp

Obok rozwiązania umowy za porozumieniem stron, najbardziej powszechną formą rozstania jest rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem. Przepisy nie definiują w sposób bezpośredni okresu wypowiedzenia. Można jednak przyjąć, że jest to wynikający z przepisów przedział czasu, który musi upłynąć między złożeniem oświadczenia woli w sprawie zakończenia współpracy, a rozwiązaniem stosunku pracy. W praktyce okres wypowiedzenia może trwać nawet trzy miesiące.

Wyłączając sytuację, w której pracownik jest zwolniony z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia, okres ten jest czasem realizacji obowiązków pracownika, jak również pracodawcy.

Ważne

W okresie wypowiedzenia pracownik nie może być traktowany mniej korzystnie od innych pracowników. Nie tylko w zakresie przykładowo warunków wynagradzania, ale w szczególności w zakresie zapewnienia bezpiecznych warunków pracy. Należy bowiem pamiętać, że wypadek, który będzie mógł być kwalifikowany w kategoriach wypadku przy pracy, może zdarzyć się nawet ostatniego dnia zatrudnienia, w ostatniej godzinie pracy.

Przykład
W praktyce nie można wykluczyć sytuacji kiedy pracownik po długiej nieobecności w pracy spowodowanej chorobą, w pierwszym dniu powrotu do pracy, dostaje oświadczenie pracodawcy w sprawie rozwiązania umowy o pracę za 3 miesięcznym okresem wypowiedzenia. Dodatkowo podczas nieobecności w pracy doszło do modyfikacji procesów technologicznych, które są obsługiwane przez pracownika.

Badania profilaktyczne oraz szkolenia bhp w okresie wypowiedzenia umowy o pracę

W powyższym przypadku pracodawca może mieć wątpliwość czy – uwzględniając stosunkowo krótki okres świadczenia pracy w ramach wypowiedzenia – powinien pracownikowi w pierwszej kolejności zapewnić kontrolne profilaktyczne badanie lekarskie, a następnie uzupełniające szkolenie bhp – instruktaż stanowiskowy.

Odnosząc się do powyższego dylematu należy zauważyć, że przepis regulujący kierowanie pracowników na kontrolne badania profilaktyczne nie zwalniają pracodawcy z obowiązku zapewnienia takiego badania w sytuacji, gdy pracownikowi wręczono wypowiedzenie umowy o pracę. Tym samym argument, że pracownik:

  • jeszcze tylko przez okres wypowiedzenia będzie świadczył pracę,
  • może być w każdej chwili zwolniony z obowiązku świadczenia pracy

nie jest argumentem przemawiającym za odstąpieniem od zapewnienia badania kontrolnego.

Jeżeli podczas nieobecności pracownika w pracy doszło do zmian w procesie organizacji pracy, np. w:

  • procesach technicznych czy technologicznych,
  • organizacji stanowisk pracy ich wyposażenia,

wówczas niezależnie od okresu wypowiedzenia należy pracownikowi zapewnić uzupełniający instruktaż stanowiskowy.

Uwaga!

Jeżeli instruktaż taki nie zostanie zapewniony wzrasta ryzyko wystąpienia wypadku. W sytuacji, gdy będzie to wypadek ciężki, zbiorowy lub śmiertelny, trudno będzie przekonać inspektora pracy czy prokuratora o zasadności odstąpienia od zapewnienia instruktażu uzupełniającego.

Jak inspektor pracy może spojrzeć na kwestie badań profilaktycznych i szkoleń bhp w okresie wypowiedzenia umowy o pracę?

W praktyce nie można wykluczyć, że obowiązki z zakresu technicznego bezpieczeństwa pracy w okresie wypowiedzenia będą kontrolowane przez wspomnianego inspektora pracy. Jeżeli inspektor stwierdzi uchybienia w powyższym zakresie, wówczas będzie miał prawo wydać nakaz zobowiązujący pracodawcę do zapewnienia pracownikowi badania kontrolnego oraz instruktażu uzupełniającego, przyjmując oczywiście, że kontrola nie jest przeprowadzana w ostatnim dniu zatrudnienia pracownika. Nie można również wykluczyć mandatu karnego z tytułu naruszenia przepisów bhp przez pracodawcę.

Polemika z inspektorem w powyższym zakresie jest zbędna i w żadnym razie argumenty o tym że pracownik jest w okresie wypowiedzenia nie przekonają inspektora. Jak już wskazałem na wstępie, nie ma przepisów, które zwalniałyby pracodawcę z obowiązku zapewnienia bezpiecznych warunków pracy w okres wypowiedzenia. Wyłącznie zwolnienie pracownika z obowiązku świadczenia pracy w okresie wypowiedzenia umowy o pracę pozwala uznać, że skierowanie pracownika na profilaktyczne badanie kontrolne oraz zapewnienie instruktażu stanowiskowego może być oceniane jako bezprzedmiotowe.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.