Różnice między wypadkiem w drodze do lub z pracy a wypadkiem przy pracy – wina poszkodowanego pracownika

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
12.10.2021AKTUALNE

Obok wypadku przy pracy pracownicy mogą ulegać również wypadkom w drodze do lub z pracy. W przeciwieństwie do wypadków przy pracy, przepisy regulujące problematykę wypadku w drodze do lub z pracy nie odwołują się zupełnie do kwestii winy poszkodowanego pracownika. Tym samym badając wypadki w drodze do lub z pracy nie należy rozpatrywać kwestii winy poszkodowanego pracownika, który uległ wypadkowi. Zatem, jakie są jeszcze różnice miedzy wypadkiem w drodze do lub z pracy a wypadkiem przy pracy?

Wypadek może mieć miejsce zarówno w pracy, jak również podczas pokonywania drogi do pracy lub z pracy. Musimy jednak pamiętać, ze są to jednak zupełnie inne zdarzenia, choć efekt może być podobny – dochodzi do urazu na osobie poszkodowanego.

Kiedy mówimy o wypadku przy pracy?

Uwzględniając odrębność wypadku przy pracy oraz wypadku w drodze do pracy lub z pracy należy przypomnieć, że za wypadek przy pracy uważa się zdarzenie:

  1. nagłe,

  2. wywołane przyczyną zewnętrzną,

  3. powodujące uraz lub śmierć,

  4. które nastąpiło w związku z pracą:

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika zwykłych czynności lub poleceń przełożonych;

  • podczas lub w związku z wykonywaniem przez pracownika czynności na rzecz pracodawcy, nawet bez polecenia;

  • w czasie pozostawania pracownika w dyspozycji pracodawcy w drodze między siedzibą pracodawcy a miejscem wykonywania obowiązku wynikającego ze stosunku pracy.

Kiedy mamy doczynienia z wypadkiem w drodze do lub z pracy?

Jak już zaznaczyłem odrębnym zdarzeniem jest wypadek w drodze do lub z pracy, o którym mowa w art. 57 b ustawy z 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.

Zgodnie z przywołanym przepisem za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się zdarzenie:

  • nagłe,

  • wywołane przyczyną zewnętrzną,

  • które nastąpiło w drodze do lub z miejsca wykonywania zatrudnienia lub innej działalności stanowiącej tytuł ubezpieczenia rentowego, jeżeli droga ta była najkrótsza i nie została przerwana.

Ponadto za wypadek w drodze do pracy lub z pracy uważa się też przypadki, gdy droga ta została przerwana, jeżeli przerwa:

  • była życiowo uzasadniona

  • i jej czas nie przekraczał granic potrzeby,

a także wówczas, gdy droga, nie będąc drogą najkrótszą, była dla ubezpieczonego, ze względów komunikacyjnych, najdogodniejsza.

Różnice między wypadkiem w drodze do lub z pracy a wypadkiem przy pracy

Mimo pewnych podobieństw między wypadkiem przy pracy a wypadkiem w drodze do lub z pracy zdarzenia rozpatrywane są w ramach odrębnych postępowań. Różny jest również sposób dokumentowania dokonanych ustaleń.

W przypadku wypadku przy pracy sporządzany jest protokół powypadkowy, na podstawie wzoru będącego załącznikiem do rozporządzenia w sprawie wzoru protokołu ustalenia okoliczności i przyczyn wypadku przy pracy.

W przypadku wypadku w drodze do lub z pracy stosować należy przepisy rozporządzenia w sprawie szczegółowych zasad oraz trybu uznawania zdarzenia za wypadek w drodze do pracy lub z pracy, sposobu jego dokumentowania, wzoru karty wypadku w drodze do pracy lub z pracy oraz terminu jej sporządzania.

Porównując wzór protokołu powypadkowego oraz karty wypadku w drodze do lub z pracy warto zauważyć, że protokół powypadkowy zawiera w szczególności postanowienia:

  • ustalono następujące okoliczności wypadku,

  • ustalono następujące przyczyny wypadku – w ramach czego stwierdzono nieprzestrzeganie przez pracodawcę następujących przepisów prawa pracy w szczególności przepisów i zasad bhp lub innych przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia,

  • stwierdzono, że wyłączną przyczyną wypadku było naruszenie przez poszkodowanego pracownika przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa,

  • stwierdzono stan nietrzeźwości albo użycie przez poszkodowanego pracownika środków odurzających lub substancji psychotropowych poruszające się w znacznym stopniu do powstania wypadku przy pracy.

Karta wypadku w drodze do pracy lub z pracy w porównaniu do protokołu powypadkowego to dokument w zakresie ustaleń stanu faktycznego znacznie uproszczony. W zakresie informacji o wypadku zawiera:

  • postanowienia odnoszące się do daty wypadku,

  • planowanej godziny rozpoczęcia i zakończenia pracy,

  • określenia gdzie doszło do zdarzenia.

W karcie wypadku podaje się również szczegółowy opis okoliczności miejsca i przyczyn wypadku.

Wypadek w drodze do lub z pracy a wypadek przy pracy – wina poszkodowanego pracownika

Na potrzeby sporządzenia prawidłowo protokołu powypadkowego należy zebrać znacznie szersze informacje o zdarzeniu, w tym wskazujące na ewentualną winę poszkodowanego pracownika. Ma ona bowiem istotne znaczenie w kontekście świadczeń z tytułu wypadku.

Ważne

Należy pamiętać, że świadczenia z tytułu wypadku przy pracy nie przysługują, gdy wyłączną przyczyną wypadków było naruszenie przez ubezpieczonego przepisów dotyczących ochrony życia i zdrowia, spowodowane przez niego umyślnie lub wskutek rażącego niedbalstwa. Przepisy te to nie tylko regulacje dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy, ale również przepisy drogowe, przepisy ppoż. Świadczenia nie przysługują poszkodowanemu także wówczas, gdy będąc:

  • w stanie nietrzeźwości,

  • pod wpływem alkoholu

  • pod wpływem środków odurzających lub substancji psychotropowych,

przyczynił się w znacznym stopniu do wypadku. Jednak okoliczności uzasadniające nieprzyznanie świadczeń wymagają udowodnienia.

W przypadku wypadku w drodze do pracy lub z pracy ewentualne wykazanie winy poszkodowanego pracownika lub przyczynienia się przez niego do wypadku, w mniejszym lub większym stopniu, nie ma znaczenia prawnego w kontekście prawa do świadczeń oraz kwalifikacji zdarzenia. Tym samym w karcie wypadku ewentualne wyeksponowanie winy poszkodowanego pracownika nie będzie brane pod uwagę w kontekście:

  • prawnej jego kwalifikacji

  • prawa do wynagrodzenia

  • prawa do zasiłku chorobowego.

Uwzględniając powyższe, rozstrzygając kwestie winy poszkodowanego w wypadku w drodze do lub z pracy pracownika oraz rozbierając problem na czynniki pierwsze – w zakresie winy umyślnej czy nieumyślnej – nie ma to znaczenia w kontekście prawidłowo prowadzonego postępowania powypadkowego, którego przedmiotem jest zdarzenie, jakim jest wypadek w drodze do lub z pracy.

Autor: 

Sebastian Kryczka

prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.