Uczestnicy badania trzeźwości – kto może być przy badaniu trzeźwości w zakładzie pracy?

Sebastian Kryczka
Sebastian Kryczka
13.03.2023AKTUALNE

Uczestnicy badania trzeźwości – kto może być przy badaniu trzeźwości w zakładzie pracy?

Oczekiwana od wielu lat możliwość przeprowadzania pomiarów trzeźwości bezpośrednio z poziomu zakładu pracy budzi wiele emocji u pracodawców oraz potencjalnych osób badanych. Przepisy dają wiele wskazówek, ale rodzą również wiele pytań na chwilę obecną. Zapewne z czasem wiele wątpliwości zostanie rozwianych przez praktykę, szczególnie chodzi o rozwiązania, które nie będą kwestionowane przez organy kontroli i nadzoru czy sądy pracy. Na razie kwestią nieuregulowaną jest gremium, jakie może uczestniczyć w zakładowej kontroli trzeźwości.

Jeżeli jest to niezbędne do zapewnienia ochrony życia i zdrowia pracowników lub innych osób lub ochrony mienia, pracodawca może wprowadzić kontrolę trzeźwości pracowników. Powyższa regulacja, jak i przepisy sąsiednie dotyczące zakładowej kontroli pracowników jest w ostatnim czasie szczególnie mocno eksploatowana w pytaniach i odpowiedziach. Kontrole może wprowadzić pracodawca. Obowiązkiem pracodawcy jest również niedopuszczenie pracownika do pracy, gdy wyniki badania za tym przemawiają lub zachodzi uzasadnione podejrzenie, że pracownik jest pod wpływem. Dalej pracodawca przetwarza zebrane wyniki pomiaru w aktach osobowych. W domyśle w przypadku małych pracodawców pracodawca jest również osobą kierującą pracownikami i tym samym rzeczywiście może przeprowadzać kontrolę trzeźwości. W przypadku większych struktur organizacyjnych sprawa się komplikuje.

Kto może prowadzić kontrole trzeźwości pracowników?

Ponad wszelką wątpliwość osobą upoważnioną w imieniu pracodawcy do przeprowadzania pomiarów trzeźwości może być osoba kierująca, np. kierownik zmiany. Może być to również osoba upoważniona w imieniu pracodawcy to dokonywania czynności z zakresu prawa pracy.

Uwaga!

Wykluczyć należy z grona badających trzeźwość pracownika służby bhp, którego zakres obowiązków oraz uprawnień wynikających z rozporządzenia w sprawie służby bhp nie bardzo da się pogodzić z bieganiem z alkomatem po zakładzie.

Kto jest uczestnikiem procedury kontroli trzeźwości w zakładzie pracy?

Uczestnikami procedury kontroli trzeźwości w zakładzie pracy może być zatem:

  • badany pracownik, w ramach kontroli prewencyjnej lub w uzasadnionym przypadku, gdy jego stan wskazuje, że może być w stanie wskazującym;

  • osoba, która będzie badanie przeprowadzała.

Jest to absolutne minimum.

Pytanie, czy pracownik ma prawo zażądać badania przy świadku lub świadkach, np. bezpośrednim przełożonym oraz współpracowniku? Czy pracodawca ma prawo w proces badania zaangażować dodatkową osobę?

Kto może być przy badaniu trzeźwości pracownika?

Odnosząc się do powyższych dylematów wydaje się, że dużo zależy od okoliczności konkretnego przypadku. Jeżeli pracownik wyraźnie żąda przeprowadzenia badania w obecności przełożonego, a jego obecność nie naruszy poszanowania godności oraz innych dóbr osobistych pracownika, wówczas nie ma przeciwwskazań, aby w badaniu uczestniczyła dodatkowa osoba. Jeżeli zachowanie pracownika jest niekonwencjonalne, np. jest agresywny, ale godzi się na przeprowadzenie badania, wówczas dla bezpieczeństwa osoby przeprowadzającej badanie pracodawca, jak się wydaje, może wyznaczyć osobę towarzyszącą.

Ważne

Niezależnie od powyższego należy przyjąć, że udział ewentualnie osób postronnych (dodatkowych) w procesie weryfikacji trzeźwości powinien być ograniczony do minimum. W celu zapewnienia transparentności może być więc obecny przedstawiciel pracodawcy, ale również dla zachowania równowagi trzeźwy przedstawiciel pracowników. Taka sytuacja może ograniczyć możliwość wystąpienia przyszłości sporu dotyczącego prawidłowości przeprowadzanego badania.

Tradycyjnie na koniec warto rozważyć czy weryfikujący procedury badania trzeźwości pracowników inspektor pracy będzie miał prawo kwestionować skład osobowy komisji przeprowadzającej badanie. Ponieważ przepisy nie regulują kto, co i kiedy - pozostawiając to uznaniu pracodawcy, należy przyjąć że inspektor pracy nie będzie miał prawa kwestionować składu osobowego za wyjątkiem ewentualnego uczestnictwa w badaniach pracownika służby bhp (chyba że jest on objęty badaniem). Inspektor jednak będzie miał prawo rozważyć czy nadmierna publiczność towarzysząca badaniom trzeźwości nie stanowi przypadkiem naruszenia godności oraz innych dóbr osobistych pracownika.

Autor: 

Sebastian Kryczka

Prawnik, ekspert prawa pracy oraz kontroli jego przestrzegania

Autor
Sebastian Kryczka
Absolwent Wydziału Prawa Administracji i Ekonomii (Zakład Prawa Pracy) Uniwersytetu Wrocławskiego. Od 2002 r. zawodowo zajmuje się problematyką prawa pracy, jak również w zagadnieniami związanymi z działalnością kontrolno-nadzorczą sprawowaną przez Państwową Inspekcję Pracy. Były pracownik merytoryczny Państwowej Inspekcji Pracy, jak również współpracownik Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej. Ekspert współpracujący z największymi i najbardziej opiniotwórczymi podmiotami w kraju, zajmującymi się problematyką prawa pracy. Autor komentarza do kodeksu pracy, ustawy o Państwowej Inspekcji Pracy, kilkunastu rozporządzeń wykonawczych do kodeksu pracy, jak również kilkuset publikacji poświęconych problematyce prawa pracy oraz bhp. Jako były pracownik PIP posiada bogate doświadczenie w zakresie między innymi poradnictwa, w ramach którego ocenia wątpliwości prawne przez pryzmat zarówno szeroko rozumianego prawa pracy ale i kompetencji kontrolno-nadzorczych inspektorów pracy.